Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Liminalita ukončování aktivní profesionální hokejové kariéry
Název práce v češtině: Liminalita ukončování aktivní profesionální hokejové kariéry
Název v anglickém jazyce: Liminality and career termination among professional ice-hockey players
Klíčová slova: Liminalita, lední hokej, kariéra, ukončování, přechod, resocializace, struktura
Klíčová slova anglicky: Liminality, ice hockey, career, termination, transition, resocialization, structure
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Dino Numerato, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.06.2018
Datum zadání: 03.06.2018
Datum a čas obhajoby: 11.09.2019 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J3018, Jinonice - místn. č. 3018
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2019
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2019
Oponenti: PhDr. Lucie Háková, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Stručná charakteristika tématu:

Bakalářská práce se bude zabývat ukončováním profesionální kariéry českých ledních hokejistů, které bude analyzováno perspektivou teorie liminality a přechodových rituálů. Dílčí pozornost pak bude věnována strategiím, které sportovci při přechodu ze sportovního života mají.

Jak tvrdí Kadlčík a Flemr ve své studii, je špatně dívat se na ukončení kariéry jako jednorázový proces. Navíc většina studií nahlíží na ukončování kariéry jako na problém (je spojen s krizí identity a těžkostí přechodu do života po ukončení kariéry) místo toho, abychom se na tuto problematiku dívali jako na přechodovou fázi, která představuje možnost sociálního znovuzrození. (Kadlčík, Flemr, 2008: 252–253) Díky tomu, že lze ukončování kariéry brát jako tranzici z jedné životní fáze do druhé, je možné dívat se na tento přechod optikou liminality. Ta je spojována s přechodovými rituály či rites de passage, které popisuje Arnold van Gennep. Jeho rituály přechodu probíhají ve třech po sobě jdoucích fázích, které jsou preliminální, liminální a postliminální. (Bowie, 2008: 158) Na jeho dílo pak navzuje Victor Turner, který se soustředí detailněji na právě druhou jmenovanou etapu přechodu. Liminální fáze je jakousi mezifází, ve které jedinec není „ani tady, ani tam“, nachází se vně každodenních sociálních a kulturních stavů a zjednodušeně není „nikým“. Tato fáze je plná možností a je také označována jako fáze sociální změny, protože právě zde se „nikdo stane někým“. (Turner, 1979: 465 - 466)

V liminální fázi má sportovec možnost zvolit si, jakou cestou se bude jeho následný život ubírat. Jak bylo naznačeno v přechozím odstavci, ne nadarmo se toto období nazývá fází sociální změny, neboť právě zde dochází k onomu pomyslnému sociálnímu znovuzrození, přijetí nové identity, role a společenského postavení. Na tom, jak je na tuto fázi připraven, závisí jeho další uplatnění. Sportovci tuto fázi jistě vnímají jako poslední výzvu, kterou jim jejich sportovní kariéry přichystaly. Právě identifikace liminální fáze ve výpovědi respondentů a jejich vjemy ohledně ní budou problémem, kterým se bude práce zabývat. Vedlejším cílem pak bude popis přechodových rituálů, které se mohou při ukončování kariéry objevovat. Touto problematikou se zabývali například Jiří Kadlčík a Libor Flemr (2008) či S. Park, D. Lavallee a D. Tod, kteří k ní provedli výzkumy (2013). Přínos práce by mohl být v tom, že nabízí nový pohled na ukončování kariéry. Dosavadní výzkumy se zabývají zejména rovinou sociální či psychologickou, kdežto tato práce bude využívat perspektivy antropologické.


Výzkumné otázky: (další otázky mohou vyvstat během výzkumu)

• Jaké byly důvody ukončení profesionální hokejové kariéry?
• Jaké jsou hlavní fáze liminality při ukončování aktivní hráčské kariéry a přechodu do post-profesionálního života?
• Jsou si hráči vědomi tohoto období ve svém životě?
• Jaké formy rituálů jsou s ukončováním kariéry vybraných českých profesionálních hokejistů spojeny?
• Jak vybraní bývalí profesionální hokejisté prožívají životní období po ukončení profesionální kariéry?


Metoda práce:

Práce bude využívat kvalitativní vědecké metody, konkrétně pak bude těžit z dat získaných prostřednictvím polo-strukturovaných kvalitativních rozhovorů s 6-8 bývalými profesionálními českými hokejisty. Získaná data budou následně analyzována prostřednictvím techniky uzavřeného kódování, kdy z odborné literatury (především k tématu liminality) určím kategorie, které budu následně hledat ve výpovědi vybraných sportovců. Pracovat budu s přepisy rozhovorů. Kódy, které budu ve výpovědích respondentů hledat, se budou týkat jak samotného ukončování kariéry, tak fáze, která po ukončení následuje. Kategoriemi by tedy mohly být následující – „důvody ukončení sportovní kariéry“, „plánování ukončení sportovní kariéry“ (k tomu se pak budou vázat kategorie „vnitřní zdroje“ – sebevědomí, pracovitost, spolehlivost atd. a „vnější zdroje“ – důležité kontakty, finance atp.), „překážky při přechodu do života po sportu“, dále pak „nové možnosti po ukončení kariéry“, „plánování života po ukončení kariéry“, „životní změny po ukončení kariéry“.
Výsledkem analýzy pak bude, zda jsou si sportovci této liminální fáze či určitých rituálů, které mohou být spojeny s ukončením kariéry, vědomi.
Seznam odborné literatury
ALFERMANN, Dorothee., STAMBULOVA, Natalia. Career transitions and career termination. In G. Tenenbaum & R. C. Eklund (Eds.), Handbook of sport psychology. Hoboken, NJ, US: Wiley. 2007. 712-733

BERNES, Kerry B. et al. Life After Sport: Athletic Career Transition and Transferable Skills. Journal of Excellence, 2009. 13, 63-77.

BOWIE, Fiona. Antropologie náboženství. Praha: Portál, 2008.

COAKLEY, Jay J. Leaving competitive sport: retirement or rebirth?. Quest, 1983, 35.1: 1-11.

KADLČÍK, Jiří; FLEMR, Libor. Athletic career termination model in the Czech Republic: A qualitative exploration. International Review for the Sociology of Sport, 2008, 43(3): 251-269

KADLČÍK, Jiří. Sportovní kariéra, její ukončení a proces adaptace
do posportovního života bývalých vrcholových sportovců vybraných sportů v ČR. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2018. 261 s. Školitelka disertační práce Doc. PhDr. Irena Slepičková, CSc.

PARK, Sunghee; LAVALLEE, David; TOD, David. Athletes' career transition out of sport: A systematic review. International review of sport and exercise psychology, 2013, 6(1): 22-53.

PŘIBYLOVÁ, Dominika. Důvody ukončení závodní činnosti u hráčů tenisu. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2013. 103 s. Vedoucí diplomové práce Mgr. Tomáš Kočíb

STAMBULOVA, Natalia, et al. ISSP position stand: Career development and transitions of athletes. International journal of sport and exercise psychology, 2009, 7.4: 395-412.

TURNER, Victor. Liminarita a communitas. Průběh rituálu. Brno: Computer Press. 2004. 95-122.

VAN GENNEP, Arnold. Přechodové rituály: systematické studium rituálů. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. Mythologie.

LAVALLEE, David a Paul WYLLEMAN. Career transitions in sport: international perspectives. Morgantown: Fitness information technology, 2000.




Předběžná náplň práce
1. Úvod
2. Teoretická část
2.1. Přechodový rituál
2.2. Liminalita přechodu
2.3. Ukončování kariéry jako tranzice
3. Empirická část
4. Závěr
5. Použité zdroje
6. Přílohy
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK