Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Venezuela a Kuba: Komparace režimů a vzájemné vztahy
Název práce v češtině: Venezuela a Kuba: Komparace režimů a vzájemné vztahy
Název v anglickém jazyce: Venezuela and Cuba: The Comparison of the Regimes and the Mutual Relations
Klíčová slova: Venezuela, Kuba, Latinská Amerika, mezinárodní vztahy, socialismus, komunismus
Klíčová slova anglicky: Venezuela, Cuba, Latin America, International Relations, Socialism, Communism
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodních vztahů (23-KMV)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jaromír Soukup, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.05.2018
Datum zadání: 16.05.2018
Datum a čas obhajoby: 20.01.2020 08:30
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J3093, Jinonice - místn. č. 3093
Datum odevzdání elektronické podoby:03.01.2020
Datum proběhlé obhajoby: 20.01.2020
Oponenti: PhDr. Irah Kučerová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Stejně jako se současné režimy Venezuely a Kuby vyznačují celou škálou politických, společenských a historických rysů, tak i důvodů ke zvolení výše uvedeného tématu bylo více.
Vzhledem k politickým nepokojům probíhajícím v poslední době ve Venezuele a také nedávnému oteplení vztahů mezi Kubou a Spojenými státy se toto téma stává poměrně aktuálním. Protože jsou režimy obou zemí navíc spojeny celkem intenzivními vztahy, lze očekávat, že nepokoje ve Venezuele i případné další změny v kubánské zahraniční politice mohou určitým způsobem ovlivnit aktuální politickou či ekonomickou situaci i v druhé zemi, což činí toto téma ještě relevantnější.
Vybrané země dále představují perfektní příklad dvou zemí, které se v jistém smyslu podobaly i před nastolením prvního z jejich režimů na Kubě, především v míře blahobytu a síle svých ekonomik. Obě země se tehdy nacházely na ekonomickém vrcholu mezi ostatními zeměmi Latinské Ameriky. Komparace obou režimů s ohledem na jejich historický kontext by tak mimo jiné mohla poskytnout zajímavý náhled na postupný vývoj a výsledný politický a ekonomický stav v zemích, které dokonce obě začínaly s dost dobrou ekonomickou úrovní, následně si prošly delším obdobím, kdy se jejich režimy zásadně lišily, přičemž nakonec dosáhly současných navzájem podobných režimů. Stejně tak přínosná by mohla být komparace i vzájemných vztahů těchto současných režimů také v historickém kontextu.
Povahou svých režimů pak obě země představují jedny z posledních zemí s výrazně socialistickými rysy v Latinské Americe, přesto se v tomto smyslu od sebe jistým způsobem liší. Porovnání obou režimů tak může lépe ukázat mimo jiné i tyto rozdíly a analyzovat aktuální politickou situaci v obou socialisticky orientovaných zemích.

Cílem mé bakalářské práce je obšírná analýza současných politických režimů ve Venezuele a na Kubě od okamžiku jejich nastolení a také analýza jejich vzájemných vztahů v průběhu trvání těchto režimů. Na základě těchto analýz pak bude možné provést celkovou komparaci politických a ostatně i společenských podmínek těchto států. Zaměřit se chci také na okolnosti, které k nastolení současných režimů vedly a které jsou dost důležité pro pochopení celkové reality nejenom politické sféry daných zemí.
Při porovnávání těchto režimů se pak chci zaměřit na více specifických prvků. Porovnat bych chtěl například fakt, jakým způsobem a s jakou úspěšností zaváděly tyto dvě země jednotlivé prvky svých režimů a u které z nich se tyto prvky projevily pozitivněji nebo negativněji na ekonomické a sociální realitě dané země. Dále se pak chci věnovat proměnám vzájemných vztahů Venezuely a Kuby od doby již před nastolením jejich aktuálních režimů, dále po jejich nastolení a následně během jejich trvání. Porovnat mám v úmyslu i vztahy těchto režimů s dalšími zeměmi v Latinské Americe a také s některými významnějšími světovými aktéry. Zaměřit se chci i na rozdíly v jejich celkovém postavení na mezinárodním poli.

Vzhledem k povaze tématu je pro správnou analýzu a komparaci obou režimů velmi důležité zaměřit se nejenom na současný stav, ale také na historické okolnosti v dějinách obou zemí, které k současnému stavu vedly nebo přispěly. Proto bude nezbytné se nejprve věnovat analýze klíčových předcházejících období. Za tímto účelem bude čerpáno z příslušných zdrojů, které potřebné informace o historii obou států nabídnou.
Historický vývoj v obou zemích bude následně do určité míry porovnán, přičemž pozornost bude při porovnávání věnována především politickým, ekonomickým a sociálním rozdílům. Tato komparace už jejich historického vývoje je velmi vhodná, protože napomůže výsledné komparaci dnešních režimů Venezuely a Kuby v pozdější části práce. Stejně tak bude částečně věnována pozornost i porovnávání jejich historických vztahů. Komparace bude provedena prostou prací s fakty získanými z předchozí analýzy.
Na základě získaných informací a historického kontextu pak bude možné objektivně a správně analyzovat i jejich dnešní politickou realitu a současné vzájemné vztahy. Pro analýzu a následné porovnání již aktuálního stavu však bude nutné čerpat i z některých mediálních zdrojů z důvodu menšího množství odborných zdrojů týkajících se více aktuálních událostí.
Tímto postupem bude dosaženo analýzy vzájemných vztahů režimů Venezuely a Kuby a komparace jejich režimů po stránce politické, sociální i ekonomické.


Seznam odborné literatury
-BRUCE, Iain. The real Venezuela: making socialism in the twenty-first century. London: Pluto Press, 2008. ISBN 9780745327365.
-CANNON, Barry. Hugo Chávez and the Bolivarian revolution: populism and democracy in a globalised age. Manchester: Manchester University Press, 2009. ISBN 9780719077722.
-ELLNER, Steve. a Miguel. TINKER SALAS. Venezuela: Hugo Chávez and the decline of an "exceptional democracy". Lanham, Md.: Rowman & Littlefield Pub., c2007. ISBN 978-0-7425-5455-9.
-FUENTE, Alejandro de la. A nation for all: race, inequality, and politics in twentieth-century Cuba. Chapel Hill: University of North Carolina Press, c2001. Envisioning Cuba. ISBN 9780807826089.
-GONZALEZ, Edward. a Kevin F. MCCARTHY. Cuba after Castro: legacies, challenges, and impediments. Santa Monica, Calif.: RAND, 2004. ISBN 9780833035356.
-MARTÍNEZ-FERNÁNDEZ, Luis. Revolutionary Cuba: a history. Gainesville, FL: University Press of Florida, 2014. ISBN 9780813049953.
-MCCOY, Jennifer. a David J. MYERS. The unraveling of representative democracy in Venezuela. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2006. ISBN 9780801884283.
-MESA-LAGO, Carmelo a Jorge F. PÉREZ-LÓPEZ. Cuba under Raul Castro: assessing the reforms. Boulder, Colorado: Lynne Rienner Publishers, 2013. ISBN 9781588269041.
-NÁLEVKA, Vladimír. Fidel Castro: caudillo 20. století. Praha: Pražská vydavatelská společnost, 2009. Magnet (Pražská vydavatelská společnost). ISBN 978-80-7250-481-7.
-SALAZAR-CARRILLO, Jorge. a Bernadette WEST. Oil and development in Venezuela during the 20th century. Westport, Conn.: Praeger, 2004. ISBN 0275972623.
Předběžná náplň práce
Hlavní zaměření vybraného tématu se vztahuje na politické prostředí Venezuely a Kuby jak v současnosti, tak i v historii. Analyzování a porovnávání obou režimů však zahrnuje i sociální, ekonomické a částečně i kulturní rysy zvolených států. Také těmto vědním oblastem tak toto téma věnuje pozornost.
Z hlediska doby se téma bude zabývat vícero obdobími v historii obou zemí. Nejprve bude pozornost zaměřena na období před nástupem prvního z režimů, tedy kubánského. Následovat bude delší období, kdy na Kubě byl již režim nastolen, zatímco Venezuela zůstávala u zcela odlišného demokratického modelu. Posledním obdobím pak bude doba od nástupu režimu i ve Venezuele. Obecně tak zvolené téma spadá i do oblasti latinskoamerické historie.
Z geografického hlediska se vybrané téma věnuje především oblastem Venezuely a Kuby. Téma se ovšem významně týká celé Latinské Ameriky, jelikož oba státy představují nemálo významné aktory v tomto regionu a jejich politické dění je mnohdy provázáno s děním v mnoha dalších latinskoamerických státech. To je také jeden z důvodů, proč se téma bude zabývat částečně i vztahy Venezuely a Kuby s jinými latinskoamerickými zeměmi a také postavením obou zemí v Latinské Americe. Analyzovány budou však i vztahy těchto dvou států s některými významnými mezinárodními hráči. Vybrané téma se tak zabývá i současnou mezinárodní situací ve vztahu k daným zemím.

Obsah práce by měl sestávat z několika větších tématických celků, přičemž první celek bude obsahovat historii obou států vedoucí k ustanovení jejich současných režimů a nezbytnou k jejich celkovému porozumění. Tento celek by se měl skládat ze dvou hlavních částí, z nichž první bude pojednávat o období před nastolením režimu na Kubě a druhý o období do nastolení režimu ve Venezuele. V tomto celku bude zároveň provedeno porovnání tehdejších politických a jiných podmínek v obou státech v daných obdobích. Zmíněný celek zahrne i část, která se bude zabývat analýzou vzájemných vztahů Venezuely a Kuby v těchto dvou časových úsecích.
Následující celek bude analyzovat dění v obou zemích od nastolení venezuelského režimu. Po analýze daného období pak bude následovat část s komparací současných režimů ve Venezuele a na Kubě a také porovnání jejich rozdílného postavení v Latinské Americe a mezinárodním systému. Tato část by měla zahrnovat i jejich současné vzájemné vztahy.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK