Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Neviditelná sexualita: Specifika života asexuálních lidí v rámci heteronormativní společnosti
Název práce v češtině: Neviditelná sexualita: Specifika života asexuálních lidí v rámci heteronormativní společnosti
Název v anglickém jazyce: Invisible sexuality: Specifics of the Life of Asexual People within Heteronormative Society
Klíčová slova: asexualita, intimita, komunita, LGBT, sexualita, sexuální identita
Klíčová slova anglicky: asexuality, intimacy, community, LGBT, sexuality, sexual identity
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Ema Hrešanová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.02.2018
Datum zadání: 06.02.2018
Datum a čas obhajoby: 21.01.2019 11:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J3019, Jinonice - místn. č. 3019
Datum odevzdání elektronické podoby:03.01.2019
Datum proběhlé obhajoby: 21.01.2019
Oponenti: Mgr. Jiří Remr, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Asexuality: a brief introduction : from the pages of AsexualityArchive.com. [S.l: CreateSpace Independent Publishing Platform, 2012. ISBN 978-147-7428-085.
BAUMAN, Zygmunt. Individualizovaná společnost. Praha: Mladá fronta, 2005. Myšlenky (Mladá fronta). ISBN 80-204-1195-X
BAUMAN, Zygmunt. Tekutá láska: o křehkosti lidských pout. Praha: Academia, 2013. XXI. století. ISBN 978-80-200-2270-7.
BOGAERT, Anthony F. Understanding Asexuality. Rowman & Littlefield Publishers; Reprint edition, 2015.
CERANKOWSKI, Karli June, MILKS Megan. New orientations: Asexuality and its implications for theory and practice. Feminist Studies: Sex and Surveillance. 2010, 36.3.
DECKER, Julie Sondra. The invisible orientation: an introduction to asexuality. New York: Carrel Books, an imprint of Skyhorse Pub., 2014. ISBN 978-163-1440-021.
FAFEJTA, Martin. Sexualita a sexuální identita: sociální povaha přirozenosti. Praha: Portál, 2016. ISBN 978-80-262-1030-6.
FOUCAULT, Michel. Dějiny sexuality. Praha, 2003. ISBN 80-239-1187-2.
GIDDENS, Anthony. Proměna intimity: sexualita, láska a erotika v moderních společnostech. Praha: Portál, 2012. ISBN 978-80-262-0175-5.
GOFFMAN, Erving. Stigma: poznámky k problému zvládání narušené identity. Praha: Sociologické nakladatelství, 2003. Most (Sociologické nakladatelství). ISBN 80-864-2921-0.
MIOVSKÝ, Michal. Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada, 2006. Psyché. ISBN 80-247-1362-4.
SEDLÁKOVÁ, Renáta. Výzkum médií: nejužívanější metody a techniky. Praha: Grada, 2014. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3568-9.
STRAUSS, Anselm L., CORBIN Juliet. Základy kvalitativního výzkumu: postupy a techniky metody zakotvené teorie. Brno: Sdružení Podané ruce, 1999. SCAN. ISBN 80-858-3460-X.
Předběžná náplň práce
Ve své práci se budu věnovat sociálnímu životu asexuálních lidí. Vycházím z toho, že různé LGBT+ organizace pod sebe zahrnují i asexuály, ale není jim věnována skoro žádná pozornost. Jsou v zásadě neviditelní - jak mezi queer komunitou, tak širší veřejností. Na rozdíl od gayů a leseb totiž nejsou nijak medializováni, nebojují o žádná práva. Asexualita není v České republice téměř vůbec diskutované téma a lidé mohou mít zkreslenou představu o tom, co přesně asexualita znamená a zda asexuální lidé mají partnerský život a chtějí ho mít.
Asexualita znamená sníženou sexuální přitažlivost k druhým nebo její úplnou absenci. Postoj k sexu se může u asexuálních osob velmi lišit. Někteří mohou mít zájem žít partnerským životem a také mít s partnerem sex. Může to pro ně být intimním okamžikem s partnerem, ke kterému chovají romantické city, nebo si mohou užívat fyzický akt sám o sobě, pouze bez sexuální přitažlivosti k druhé osobě. Většina z nich však sex nevyhledává, někteří zcela ho odmítají [Decker 2014].

S tímto se může pojit i problém stigmatizace a nepochopení ze strany přátel a rodiny a pocit sociálního tlaku ohledně sexuálního chování. Zásadní u zkoumání sexuality je ale také to, že sexuální chování není přímo určující. Například muž může mít celý život jednu partnerku a přitom fantazírovat o jiných mužích. Podobně je to u asexuálních osob - absence sexuální styků není definicí asexuality [Bogaert 2015].
S asexualitou se také pojí problém toho, že se jedná po pojem, který není tolik známý. Sami asexuální jedinci tak mohou mít komplikace s porozuměním vlastních pocitů, právě kvůli neznalosti asexuality jako labelu [Fafejta 2016]. Ve své práci se ale zaměřím na ty, kteří o sobě přímo uvažují a hovoří jako o asexuální osobě – jedná se o klíčovou věc pro umožnění plánované výzkumné části práce, ve které plánuji hloubkové rozhovory s asexuálními osobami, analýzu youtube kanálu, věnovaného asexualitě a analýzu webového fóra, sdružujícího asexuály. Zaměřím se na jejich sociální život – nakolik je ovlivňován vlastní sexualitou, jaké problémy spojují jejich životy a co pro ně v životě asexualita znamená.
Celou práci plánuji zasadit do kontextu vnímání intimity a sexuality v současné době, ve které je samotná intimita ovlivňována vlivy moderních technologií a individualizované postmoderní společnosti. V dnešní tekuté době přestává u partnerských vztahů platit „dokud nás smrt nerozdělí“ ale „dokud nás to spolu bude bavit“ a manželství přestává být jediným uznávaným životním stylem, ale jedním z mnoha modelů [Bauman]. Ve světě nejasně identifikovaných (sexuálních) identit může zároveň docházet k úzkostem z nejistoty a borcení ustálených pravidel [Fafejta 2016].
Čerpat budu především ze zahraniční literatury, protože v České republice existuje jen minimum odborných zdrojů, věnovaných tomuto tématu. Dále bude pro mě klíčová webová stránka organizace AVEN (Asexual Visibility and Education Network) – největší světová organizace sdružující asexuální lidi. Zaměřím se hlavně na její českou odnož, kterou zároveň plánuji použít jako zdroj pro hledání participantů výzkumu.


Předběžné okruhy otázek:
Kdo jsou asexuální lidé? Co spojuje jejich každodenní životy?
Uvažují asexuální lidé o LGBT+ komunitě, cítí se být její součástí? Kde si připadají být ve srovnání s queer a „normály“?
Cítí stigma ze strany svých blízkých v souvislosti s jejich asexualitou?
Jaké je jejich vnímání intimity?
Jaký je jejich postoj k navazování partnerských vztahů?
Existuje komunita asexuálů?
Přáli by si větší osvětu společnosti nebo mediální viditelnost ohledně asexuality?

Předpokládané metody zpracování výzkumu:
Hlavní výzkumnou metodou budou hloubkové rozhovory s lidmi, kteří se identifikují jako asexuálové nebo se tak identifikovali určitou část svého života. Předpokládanou technikou sběru dat je metoda sněhové koule. Počítám ale s možnými problémy se sháněním participantů z důvodu neviditelnosti těchto lidí. Kvůli těmto možným komplikacím a pro komplexnější pohled na téma jsem se také rozhodla přistoupit k digitální etnografii. Konkrétně jde o analýzu jednoho z youtube kanálů, věnovaných asexualitě, na kterých autoři mluví o svých pocitech z vlastní sexuality, o problémech, vztazích, sexu apd. Pro triangulaci intervencí je také zvolena analýza webového fóra sdružujícího asexuály.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK