Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ošetřovatelský proces u pacienta s trvalou tracheostomií
Název práce v češtině: Ošetřovatelský proces u pacienta s trvalou tracheostomií
Název v anglickém jazyce: Nursing process of the tracheostomized patient
Klíčová slova: tracheostomie, ošetřovatelská péče o tracheostomii, edukace pacienta, péče o tracheostomii v domácím prostředí
Klíčová slova anglicky: tracheostomy, nursing care of tracheostomy, patient education, care of tracheostomy in the home environment
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Vedoucí / školitel: Mgr. Pavla Kordulová
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 25.01.2018
Datum zadání: 25.01.2018
Datum a čas obhajoby: 10.06.2019 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:23.04.2019
Datum proběhlé obhajoby: 10.06.2019
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01821)
Oponenti: Mgr. Bc. Ludmila Maffei Svobodová
 
 
 
Konzultanti: MUDr. Martin Kuchař, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Vypracování práce se řídí Opatřením děkana č. 10/2010, opatřením rektora č. 6/2010, opatřením rektora č. 8/2011 a Manuálem pro tvorbu závěrečných kvalifikačních prací.
Seznam odborné literatury
PELLANT, Arnošt, Jana ŠKVRŇÁKOVÁ, Roman MICHÁLEK, Jan MEJZLÍK a Jiří ŠILLER. Všeobecná sestra a tracheostomie. Otorinolaryngologie a foniatrie. 2013, 62(3), 145-148. ISSN 1210-7867. Dostupné také z:http://www.prolekare.cz/otorinolaryngologie-foniatrie-clanek/vseobecna-sestra-a-tracheostomie-41651

Tracheotomie a koniotomie: Příručka pro praxi, 2015. Praha: Merck spol. s r.o.

Tracheostomy management, 2014. Melbourne: The Royal Children's Hospital Melbourne. Tracheostomy. Nursing Standard (2014+), Aug 06, 2014, vol. 28, no. 49. pp. 19 ProQuest Central. ISSN 00296570. DOIhttp://dx.doi.org/10.7748/ns.28.49.19.s25.

ASTL, Jaromír. Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku pro bakaláře - obor ošetřovatelství: učební texty. Praha: Karolinum, 2012, s. 83. ISBN 80-246-0325-X.
Předběžná náplň práce

Dočasná i trvalá tracheostomie je zdrojem mnoha fyzických, psychických i sociálních traumat. Edukace pacienta, případně rodinných příslušníků, je jednou z významných součástí komplexní péče o nemocného s tracheostomií. Nácvik péče o tracheostomii a edukaci nemocných se zahajuje, co nejdříve s cílem dosažení maximální samostatnosti a soběstačnosti pacientů před jejich propuštěním do domácí péče. Psychologická podpora a maximální stupeň empatie ze stran rodiny a zdravotnického personálu by mělo být samozřejmostí.

Úvod do problematiky a význam tématu:
V teoretické části se zaměřím na indikace a provedení trvalé tracheostomie včetně komplikací.Současně otevřu problematiku ošetřovatelské péče o tracheostomii včetně doporučených postupů.
V praktické části bude prezentována případová studie pacienta s trvalou tracheostomií. Na konkrétním případu budou prezentovány ošetřovatelské postupy a edukace pacienta v péči o tracheostomii.

Cíl práce a výzkumné otázky:
Cílem práce je zaměření na pooperační péči o pacienta s trvalou tracheostomií včetně edukace.
Metodologie (metoda, výzkumný vzorek):
Kazuistika propracovaná v teoretickém rámci problematiky péče o trvalou tracheostomii.

Předpokládaná implementace:
Práce bude sloužit jako pomocný edukační materiál pro pacienty s trvalou tracheostomií v domácím prostředí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Temporary and permanent tracheostomy is the source of many physical, mental and social traumas. The education of a patient or family members is one of the important components of comprehensive care for a tracheostomy patient. The tracheostomy care and training of patients is started as soon as possible with the aim of achieving maximum autonomy and self-sufficiency of patients before their release to home care. Psychological support and the maximum degree of empathy from the family and medical staff should be a matter of course.

Introduction: In the theoretical part I will focus on the indication and execution of permanent tracheostomy including complications. At the same time I will open the issue of nursing care of tracheostomy including recommended procedures.

In the practical part a case study of a patient with permanent tracheostomy will be presented. Nursing procedures and patient education for tracheostomy will be presented on a specific case.

Objective and research questions: The aim of the thesis is to focus on postoperative care of a patient with permanent tracheostomy including education.
Methodology: A case study elaborated in the theoretical framework of care for permanent tracheostomy.

Expected implementation:The bachleor´s thesis will serve as an auxiliary educational material for patients with permanent tracheostomy in the home environment.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK