Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Spolek Ochrana matek a kojenců v královstvím Českém
Název práce v češtině: Spolek Ochrana matek a kojenců v královstvím Českém
Název v anglickém jazyce: Association Protection of Mothers and Infants in The Kingdom of Bohemia
Klíčová slova: České země|Praha|první světová válka|ochrana matek a kojenců|Libuše Bráfová
Klíčová slova anglicky: Czech lands|Prague|The First Worl War|protection mothers and infants|Libuše Bráfová
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českých dějin (21-UCD)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Magdaléna Pokorná, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 15.11.2017
Datum zadání: 15.11.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.11.2017
Datum a čas obhajoby: 09.09.2020 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.08.2020
Datum proběhlé obhajoby: 09.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Milan Hlavačka, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Magisterská diplomová práce bude pojednávat o spolku Ochrana matek a kojenců v období od jeho vzniku (listopad roku 1915) až po konec první světové války. Jedná se o snahu reflektovat poměry té nejohroženější skupiny populace. V tomto období padala i mnohá tabu a vědecké instituce začaly společnosti předkládat informace, které nepatřily k běžným veřejně diskutovaným tématům. Bude se jednat o příspěvek k sociálním, hospodářským a správním dějinám s přihlédnutím na poměry dobové lékařské péče a především na postavení žen v roli matek. Práce bude stavět na pramenech nejednoho typu – informace získané z úředních pramenů, pramenů osobní povahy, periodického tisku, vydaných pamětí i publikovaných pramenů a odborné literatury novější i starší povahy. S přihlédnutím na funkčnost a vedení spolku je důležité i soustředění se na osobnost Libuše Bráfové jakožto na místopředsedkyni spolku a bezesporu na osobnost s velkým potenciálem oslovit širokou veřejnost. Podnětem pro další zkoumání může být i finanční stránka spolku ale také otázka propagandy i propagace spojena s osvětou společnosti v otázkách kojenecké péče a výživy.
This master’s thesis deals with the Association for Protection of Mothers and Infants in The Kingdom of Bohemia from the day it was founded (November 1915) until the end of the first world war. The author‘s effort is to reflect situation in which the most threatened group of population found itself in the said time period. At that time, many of taboos were removed and scientific institutions first began to present information to the general public. This thesis represents a contribution to the social, economic and administrative history with a closer look at a ratio of the medical care of that time and especially at the women’s role in the society as mothers. The thesis is based on various sources - the information gained from the official sources, the sources of personal nature, periodic press, published memories and older as well as recent scholarly literature. With regard to operations and management of this association, it is important to focus on the personality of Libuše Bráfová - the vice-predident of the organisation and leading personality with the big potential to address the general public. As an impuls to further research, the financial aspect of the association and also the questions of the propaganda and promotion as well as education of the society in spheres of infant care and nutrition could be more thoroughly dealt with in the future.
Seznam odborné literatury
Literatura:
Lenderová, Milena – Jiránek, Tomáš – Halířová, Martina: Vše pro dítě! Válečné dětství 1914-1918, Praha 2015.
Lenderová, Milena – Maur, Eduard – Kopičková Božena: Žena v českých zemích od středověku do 20. století, Praha 2008, s. 349-355.
Šedivý, Ivan: Češi, české země a Velká válka 1914-1918, Praha 2014.
Lenderová, Milena: Model mateřství – životadárný a životaschopný stereotyp. In: 19. století v nás: modely, instituce a reprezentace, které přetrvaly, Praha 2008, s. 471-482.
Hlavačka, Milan – Cibulka, Pavel – a kol.: Chudinství a chudoba jako sociálně historický fenomén, Praha 2013.
Publikované prameny:
Chvojka, Antonín: Úbytek porodů, Praha 1916.
Archivní prameny:
Archiv Národního muzea: Archivní fond Libuše Bráfová
Archiv hlavního města Prahy: Archivní fond Magistrátu hl. m. Prahy II., Národní výbor hl. m. Prahy, odbor vnitřních věcí – spolkový katastr - 1 spis, fondy městské správy do roku 1945: Ochrana matek a kojenců
Periodický tisk:
Český svět, ročník XV, číslo 8, 1918, 25. října.
Vydané paměti:
Brdlík, Jiří: Padesát let dětským lékařem, Praha 1961.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK