Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Příčiny vzniku, rozvoj a léčba netholismu u adolescentů
Název práce v češtině: Příčiny vzniku, rozvoj a léčba netholismu u adolescentů
Název v anglickém jazyce: Causes of formation, development and treatment of netholism in adolescents
Klíčová slova: adolscence, netholismus, závislost, prevence, léčba , rizika, důsledky
Klíčová slova anglicky: adolescence, netholism, addiction, prevention, treatment
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pedagogiky (41-KPG)
Vedoucí / školitel: Ing. Bc. Alena Váchová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.10.2017
Datum zadání: 06.11.2017
Datum a čas obhajoby: 12.01.2022 13:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R218, 218, 2. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:09.11.2021
Datum proběhlé obhajoby: 12.01.2022
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: PhDr. Ivo Syřiště, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cíl práce:
Zjistit v jaké míře je internet dětmi využíván (kvantita – kolik dětí ze třídy, čas – kolik času v průměru na internetu stráví za den).
Zda podléhají pravidlům či kontrole ze strany rodičů. A jakou formou? (v kontextu s prevencí skrze rodinu/rodiče) (zaměřeno na školní třídu Pražské ZŠ).
Chrakteristika metod:
Kvantitativní výzkum - dotazník
Struktura práce:
Teoretická část: Vymezení pojmu závislost a jejího vzniku, charakteristika závislosti na internetu, jaká jsou rizika nadměrného používání moderních technologií u adolescentů ( v kontextu s bio-psycho-socio-spirituálním pojetím zdraví), jaké jsou možnosti prevence a léčby.
Praktická část: Dotazníkové šetření, vyhodnocení získaných dat, vyhodnocení cílů (na základě získaných dat).

Seznam odborné literatury
KALINA, Kamil. Terapeutická komunita: obecný model a jeho aplikace v léčbě závislostí. Praha: Grada, 2008. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-2449-2.
KALINA, Kamil. Psychoterapeutické systémy a jejich uplatnění v adiktologii. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4361-5.
NEŠPOR, Karel. Návykové chování a závislost: současné poznatky a perspektivy léčby. Vyd. 4., aktualiz. Praha: Portál, 2011. ISBN 9788073679088.
NEŠPOR, Karel, MÜLLEROVÁ, Marie. Jak přestat brát drogy: svépomocní přáručka. Praha: Sportpropag, a.s.,1997, ISBN 2592111304.
ROTGERS, Frederick. Léčba drogových závislostí. Praha: Grada, 1999. Psyché (Grada). ISBN 8071698369.
Předběžná náplň práce
Bakalářská práce se zabývá fenoménem zvaným netolismus, též označovaným jako závislost na internetu. Práce je zaměřena na vznik a rozvoj této závislosti v období dospívání, dále na prevenci a dnešní možnosti léčby behaviorálních závislostí. V úvodu práce je přiblížena historie internetu, jeho charakteristika a vybrané služby. Následuje vymezení pojmu virtuální prostředí a toho co toto prostředí uživateli poskytuje. Navazuje na problematiku závislosti a jejího subtypu, závislosti na internetu a nadměrného užívání internetu. Kromě vymezení daných jevů, na základě obecných poznatků, jsou popsány konkrétní formy, příčiny a důsledky netolismu u adolescentů. V práci je dále věnována pozornost období adolescence, pro zvýšenou rizikovost v rámci vzniku této závislostní poruchy v tomto období. Další část je věnována prevenci a jejím metodám. V oblasti léčby jsou v práci shrnuty poznatky o aktuálních přístupech k léčbě a úspěšných metodách léčby adolescentů. Cílem práce je, pomocí odborné literatury, popsat rizikové faktory netolismu vedoucí ke vzniku a rozvoji závislostního chování v adolescenci. Následně, skrze výzkumnou část, zmapovat výskyt konkrétních rizikových faktorů, například faktoru času stráveného dětmi denně na internetu a toho, jakým způsobem tento čas na internetu nejčastěji tráví. Zaměřena je také na prevenci skrze rodinu. Výzkum je orientován na žáky 8. tříd základních škol a je proveden skrze dotazníkové šetření.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis is focused on new phenomenon called „internet addiction disorder”. The thesis is focused on the origins and development of this addiction of children during growing up. It is also focused on prevention and possibilities of treatment. In the introduction is described the history of internet, its characteristics and chosen aspects. It is then followed by the terms of virtual environment and what it can provide for its user. The next chapter is focused on the problematics of internet addiction disorder. This part also points out the main effects, which are described in examples including the causes and consequences of this addiction influencing young people’s lives. Part of the thesis is focused on the whole age of growing up and young adulthood and the high risks of formatting this addiction in young age. Next part of the thesis is focused on prevention and its applicable methods, including modern approach to the treatment and successful methods of treating the addicted teenagers. The main goal of this thesis is to describe the risks of internet addiction disorder, which lead to formation of addictive behavior in teenagers, using specialized sources and literature. The research of the thesis is focused on the pointing out the risk factors, for example the daily time spent on internet and how is this time spent. The study is focused on the pupils of Eighth grade in middle school and is carried out in the form of a questionnaire investigation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK