Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Biologie středoevropských druhů rodu Plecotus (Mammalia, Chiroptera): srovnávací studie, ochranářské aspekty.
Název práce v češtině: Biologie středoevropských druhů rodu Plecotus (Mammalia, Chiroptera): srovnávací studie, ochranářské aspekty.
Název v anglickém jazyce: Conservation biology of the mid-European species of the genus Plecotus (Mammalia, Chiroptera): a comparative study.
Klíčová slova: konservační biologie, netopýři, Plecotus, mikrobiogeografie, populační dynamika, úkrytové preference
Klíčová slova anglicky: conservation biology, bats, Plecotus, microbiogeography, population dynamics, habitat preferences,
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Ivan Horáček, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.10.2017
Datum zadání: 10.10.2017
Konzultanti: RNDr. Radek Lučan, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Oba druhy tzv. ušatých netopýrů vyskytující se na území České republiky se na základě dosavadních, ovšem ne příliš obsáhlých poznatků, liší ve výběru preferovaných typů prostředí, míře synantropizace a především pak v dlouhodobých trendech početnosti. Zatímco netopýr ušatý (Plecotus auritus) je spíše lesním druhem, využívajícím denní úkryty ve stromových dutinách či stavbách v lesních komplexech, a plošností rozšíření i dlouhodobým trendem početnosti druhem stabilizovaným, netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus) je spíše druhem otevřené kulturní krajiny s malým podílem lesních společenstev, obývajícím spíše hospodářská stavení, vyskytujícím se jen roztroušeně až vzácně a početnost jeho populací má v dlouhodobém časovém měřítku výrazně sestupný trend. Příčiny výrazných rozdílů v trendech početnosti obou druhů lze očekávat v rozdílných nárocích na prostředí, které však dosud nebyly nikde na území kontinentální Evropy v detailu studovány. Ideální situací pro studium této problematiky skýtají lokality se syntopickým výskytem obou druhů, kterých je v rámci České republiky dostatečné množství.
Cílem navrhovaného Ph.D. projektu bude studium úkrytového chování, sezónních změn prostorové aktivity a využívání prostředí se zřetelem na odhalení mezidruhových rozdílů, které by mohly stát v pozadí rozdílných dlouhodobých početních trendů obou druhů. Terénní výzkum bude prováděn v modelovém území bývalého výcvikového prostoru Milovice ve středních Čechách, kde se oba druhy vyskytují společně a kde zároveň probíhá projekt velkoplošného managementu sekundárního bezlesí s využitím polodivokého chovu velkých kopytníků. Vedlejším produktem výzkumu by tedy mělo být i zhodnocení této nové ochranářské praktiky na prostorové chování netopýrů, přičemž dosavadní poznatky o biologii P. austriacus naznačují jeho možnou pozitivní reakci na tento management.
Stěžejní výzkumnou metodou bude telemetrie reprezentativního vzorku jedinců obou druhů v různých fázích reprodukčního cyklu a následné detailní analýzy dat o úkrytových preferencích a využívání prostředí v průběhu lovecké aktivity na úrovni mikrohabitatů.
Výzkum bude finančně zajištěn z prostředků konzultanta, částečně bude kofinancován Českou společností pro ochranu netopýrů a hned v prvním roce bude podáno několik grantových žádostí (GAUK, BCI Student Scholarship, Eurobats). Instrumentální vybavení pro telemetrický výzkum (včetně vysílaček na nultou/první sezónu) je v dostatečném množství k disposici na pracovišti školitele.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Differences in the roost and habitat preferences between the two species of the bat genus Plecotus colonizing the central Europe were already reported, yet the details concerning these topics are still only poorly comprehended. The comparison of the biological specificities of both the species is currently needed in particular because of considerable differences between them in pattern of population development. While the woodland inhabitant, P.auritus, shows a stable or even increasing abundance development, P.austriacus, preferably colonizing the urban habitats, is the only bat species with a rapid abundance decline during recent decades.
The proposed project is intended to contribute these topics with detailed analyses of syntopic populations of both the species in several model areas of the Czech Republic, particularly the former military training area in Milovice providing a possibility to test effects of diverse habitat mosaic and landscape managements upon the foraging and roosting behavior and population dynamics of the species under study. A multiple radiotracking field investigations with posterior GIS-based component analyses will be the pilot approach of the study.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK