Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Crossfitové tělo, habitus a životní styl
Název práce v češtině: Crossfitové tělo, habitus a životní styl
Název v anglickém jazyce: Crossfit Body, Habiitus and Lifestyle
Klíčová slova: tělo, habitus, tělesný kapitál, symbolický kapitál, styl, crossfit, tělocvična, etnografie
Klíčová slova anglicky: body, habitus, bodily capital, symbolic capital, style, crossfit, gym, ethnography
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Jakub Grygar, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.06.2017
Datum zadání: 09.06.2017
Datum a čas obhajoby: 13.06.2018 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2018
Oponenti: Michal Kotík, prom. mat.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
BOURDIEU, P. (1984). Distinction A social Critique of the Judgement of Taste . Harvard University Press.
BOURDIEU, P. (1986). “The Forms of Capital.” In Handbook of Theory and Research for the Sociology of Education, edited by John G. Richardson, 241–258. New York: Greenwood Press.
BOURDIEU, P. (1998). Teorie jednání. Praha: Karolinum.
FIALOVÁ, L. (2001). Body image jako součást sebepojetí člověka. Praha: Nakladatelství Karolinum.
HAMMERSLEY, Martyn a Paul ATKINSON. Ethnography: principles in practice. 3rd ed. London: Routledge, 2007.
HORNE, J. (1999). Understanding sport : an introduction to the sociological and cultural analysis of sport. London : Spon Press
KAUFMANN, Jean- Claude. Chápající rozhovor. Praha: SLON, 2010.
MIOVSKÝ, M. (2006). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada Publishing.
SZALÓ, C. a KATRŇÁK, T. (2002): Obrat k praxi a hledisku aktérů: bourdieovy reprodukční strategie a formy nadvlády. Sborník prací Fakulty sociálních studií Brněnské univerzity Sociální studia 8, 2002, str. 93–100.
WACQUANT, L. (2002) Pierre Bourdieu. Biograf (27): 46 odst. Dostupné na adrese http://www.biograf.org/clanek.php?clanek=v2707
WACQUANT, L. (2004): Body & soul: notebooks of an apprentice boxer. Oxford: Oxford University Press.
WACQUANT, L. (1995). Pugs at Work: Bodily Capital and Bodily Labour among Professional Boxers. Body & Society 1 (1)

Předběžná náplň práce

1.Vymezení předmětu zkoumání, strukturace výzkumného tématu
Ve své práci se studuji, s jakými představami o těle a účelu cvičení praktikanti crossfitu spojují své aktivity a jaké estetické a společenské hodnoty jejich cvičení odráží. Při řešení práce vycházím z konceptu habitu Marcela Mausse a jeho rozvedení Pierrem Bourdieu a Loicem Wacquantem. Cílem mé práce je zodpovědět otázku, zda je cvičení crossfitu projevem specifického životního stylu jeho praktikantů a zda (popř. jak) cvičením habitualizované praktiky disciplinace vlastního těla zvyšují symbolický kapitál cvičenců.

2. Teoretická východiska

Mauss přichází s pojem habitu jako souboru zvnitřněných technik těla, které si člověk osvojuje prostřednictvím každodenních praktik. Tyto praktiky v sobě odrážejí charakteristiky kultury a sociálního prostředí, jsou společným atributem všem příslušníkům skupiny.
Bourdieu habitu rozumí jako souboru individuálních dispozic vnímat, myslet a jednat určitým způsobem. K osvojování těchto schémat dochází podle Bourdieu nevědomě, prostřednictvím sociálních podmínek a podmiňování a internalizace externích omezení sociálního pole (WACQUANT 2002: 20). Podle těchto schémat, kterými se jedinec projevuje, lze odhadnout jeho sociální pozici, která se prostřednictvím habitu udržuje (SZALO, KATRŇÁK 2002: 95). Konkrétní podoba habitu pak vychází z kapitálu, kterým jedinec disponuje.
Wacquant navazuje na Bourdieu koncept kapitálu. K možnostem kapitálu jako finančního, sociálního a symbolického přidává Wacquant ve své etnografii z prostředí boxu i kapitál tělesný. Ten pojímá v souvislosti s disciplinací a trénováním těla, které mu dávájí specifickou formu, do níž se projektují hodnoty a požadavky kultury. Tělesný kapitál pak dle Wacquanta ve smyslu pohybových i mentálních technik je nedílnou součástí habitu.
Crossfit je nová forma kondičního tréninku mající kořeny v roce 2000 v USA, jedná se tedy o skutečně nový fenomén, který nabývá velké popularity. Koncepčně má crossfit podobu kondiční přípravy, který zahrnuje prvky atletiky, gymnastiky, kalisteniky vzpírání a silového tréninku. Crossfit se snaží o rozvoj síly, rychlosti vytrvalosti cvičence, a to v surových podmínkách průmyslových hal. Požadovanou frekvenci tréninků určuje vždy vedení tělocvičny, obecně se však předpokládá minimální docházky třikrát týdně. Ačkoli crossfit vznikl původně jako tréninkový program pro plavce a atlety na zlepšení jejich fyzické kondice, v současnosti na sportovní scéně figuruje jako samostatný sport, na který jsou přinejmenším ambivalentní názory.
Ve své práci pojímám crossfit v užším smyslu - jako alternativu k rozšířeným fitness centrům a posilovnám, ve který lidé trénují svá těla. Z tohoto úhlu pohledu lze crossfitovou komunitu jako vymezující se vůči běžné formě cvičení a sortu a uplatňující tedy tzv. negativní definici identity (BOURDIEU 1984: 157) založenou na opozici vůči druhým.
3. Výzkumné otázky
Na základě tohoto tématu navrhuji následující okruhy výzkumných otázek:

Jak se projevuje crosffitový habitus?
Jakými prostředky se crossfitový habitus šíří v prostředí tělocvičny i mimo ni?
Jaké prostředky volí cvičenci crossfitu pro nárůst svého tělesného kapitálu?
Jak se liší způsob, kterým o těle a jeho disciplinaci hovoří trenéři a cvičenci?
Jak souvisí urbánní prostřední s crossfitovým habitem?
Jaké jsou motivace cvičenců. Jak se vztahují k tělesnému kapitálu?
Jaká jsou pravidla crossfitové tělocvičny ve smyslu sociálního pole?
Jakmi prostřeky se v crossfitu tělesný kapitál poměřuje a jaké jsou míry jeho hodnocení?
V čem cvičenci vidí odlišnost a výjimečnost crossfitu od ostatních sportů?

4. Metody a prameny
V teoretické části práce se zaměřím na hlubší porozumění spojení sportu, konktrétně prostředí tělocvičny, a habitu zejména prostřednictvím prací Marcela Mausse, Pierra Bourdieu a Loica Wacquanta. Abych crossfit uchopila na základě reálií nastuduji i historii crossfitu a pluralitu odborných názorů na crossfit jako samostatný sport. V neposlední řadě se budu věnovat textům ze sociologie sportu, které zpracovávají téma tělocvičny. Z těchto tří oblastí pak budu čerpat v interpretaci a analýze empirické části.
Empirická část práce zahrnuje etnografickou studii a výzkumné rozhovory. Etnografie bude provedena v jedné z pražských crossfitových tělocvičen po přibližně čtyř měsíců. Jedná o tělocvičnu, do které již docházím jako aktivní členka. Znalosti, které z crossfitového prostředí mám již před začátkem výzkumu pokládám za přínosné hlavně z hlediska porozumění tréninkového systému a struktury vedení tělocvičny.
Etnografický výzkum bude doprovázen polostrukturovanými výzkumnými rozhovory se cvičenci. Témata těchto rozhovorů se budou týkat jak motivací cvičenců, jejich vztahu k tělu, ale budu při nich zjišťovat i jejich sociální pozici

5. Předpokládaná struktura práce
1) Úvod
2) Teoretická východiska
3) Metody
4) Deskriptivní část
5) Analytická část
6) Závěry
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Crossfit is a new sport phenomenon, which is differently accepted in a sport society. It could assumed that due to its specifics, crossfit is attractive for a specific group of people, and it can be considered as a part of life-style afterwards.
This paper is focused on defining the term „habitus“ within crossfit. The theoretical part works with the assumptions of Marcel Mauss, who defined habitus as aspects of culture, which are embodied to body throught daily practices and resulted in acquired abilities. Piere Bourdieu connected habitus with terms such as capital, social field and style, and Loic Wacquant added the dimension of bodily capital, whose concrete form could be seen as a projection of cultural values. Using ethnography and following interviews, this paper should answer a research question what is the crossfit habitus.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK