Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sledování indikátorů kvality anesteziologické péče
Název práce v češtině: Sledování indikátorů kvality anesteziologické péče
Název v anglickém jazyce: Monitoring quality indikators of anesthesilogy care
Klíčová slova: anestézie, anesteziologická péče, indikátory kvality, perioperační péče, ošetřovatelská péče
Klíčová slova anglicky: anaesthesia, anaesthesia care, quality indicators, perioperative care, nursing care
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Vedoucí / školitel: Mgr. Lenka Jeřábková, MBA, MHA
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 28.02.2017
Datum zadání: 28.02.2017
Datum a čas obhajoby: 05.06.2018 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.04.2018
Datum proběhlé obhajoby: 05.06.2018
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B01602)
Oponenti: PhDr. Šárka Dynáková, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: MUDr. Mykhaylo Zakharchenko
Zásady pro vypracování
Diplomová práce musí odpovídat Opatření děkana č.10/2010 a Manuálu pro vytvoření závěrečných kvalifikačních prací 1. LF UK a ÚTPO.
Seznam odborné literatury
PLEVOVÁ, Ilona a kol. Management v ošetřovatelství, I. Praha: GRADA, 2012. 304 s. ISBN 978-80-247-3871-0

BARASH P., CULLEN B., STOELTING R. a kol. Klinická anesteziologie, I. Praha: GRADA, 2015. 816 s. ISBN 978-80-247-4053-9

ŠUPŠÁKOVÁ, Petra. Řízení rizik při poskytování zdravotních služeb, I. Praha: GRADA, 2017. 288 s. ISBN 978-80-271-0062-0

ŠKRLA, Petr, ŠKRLOVÁ, Magda. Řízení rizik ve zdravotnických zařízeních, I. Praha: GRADA, E-kniha O161927

BARTŮNĚK P., JURÁSKOVÁ D., HECZKOVÁ J., NALOS D., Vybrané kapitoly z intenzivní péče, I. Praha: GRADA, 2016. 752 s. ISBN 978-80-247-4343-1

KAPOUNOVÁ, Gabriela. Ošetřovatelství v intenzivní péči, I. Praha: GRADA 2007. 352 s.
ISBN 978-80-247-1830-9

MÁLEL J. a kol. Praktická anesteziologie, I. Praha: GRADA 2011. 192 s. ISBN 978-80-247-3642-6

JINDROVÁ B., STŘÍTESKÝ M., KUNŠTÝŘ J. a kol. Praktické postupy v anesteziologii, I. Praha: GRADA, 2011. 200 s. ISBN 978-80-247-3626-6

LARSEN R., Anestezie, VII. Praha: GRADA, 2004 1395 s. ISBN 802-47-047-65
Předběžná náplň práce
Anotace (čj):
Úvod do problematiky a význam tématu:
Anesteziologie je široký a dynamicky se rozvíjející se obor, zabývající se péčí o pacienta před, během a po anestezii. Nedílnou součástí anesteziologické péče je péče ošetřovatelská. Vzhledem k tomu, že v perioperačním období existuje riziko vzniku řady komplikací, kvalitní ošetřovatelská péče by měla přispívat k zajištění bezpečí a komfortu pacienta podstupujícího anestezii. Četnost případných komplikací a hodnocení subjektivní spokojenosti pacienta patří k ukazatelům (indikátorům) kvality anesteziologické péče. Sledování těchto ukazatelů napomáhá k udržení vysoké kvality péče o pacienta, a proto by mělo být rutinní praxí každého zdravotnického zařízení.
Důležitou roli v tomto procesu má anesteziologická sestra, která jako první, společně s lékařem, pečuje o pacienta v perioperačním období.
Cíl práce a výzkumné otázky:
Cílem diplomové práce bude definovat z literatury indikátory kvality v anesteziologické péči. Navrhnout další možné indikátory kvality při poskytování anesteziologické péče. A zvolit vhodné pro aplikaci na vybranou skupinu dospělých pacientů, kteří podstupují operace v celkové a lokální anestézii.
V práci se pokusím zodpovědět tyto základní okruhy:
1. Zmapovat rozsah indikátorů kvality a historický vývoj kvality anesteziologické péče.
2. Zjistit studiem světové a české literatury, jaké indikátory kvality jsou v současné době v ČR v anestézii aplikovány.
3. Popsat postupy a možnosti sledování indikátorů kvality.
4. Vysledování zahraničních indikátorů kvality a implementace do ČR.
5. Převést zjištěné poznatky o indikátorech kvality v anestézii do praxe.



Metodologie (metoda, výzkumný vzorek):
Sledované indikátory kvality budou zjišťovány studiem písemných dokumentů, rešerší z on- line databází a analýzou písemností, dále formou vlastního dotazníku pro pacienty. K dosažení nastavených cílů použiji kvantitativní metodu sběru dat formou anonymního dotazníkového šetření na základě vlastní konstrukce. Výzkum bude probíhat anonymně a za dodržení etických aspektů výzkumu. Dotazník vyplní dospělí pacienti po operacích chirurgických, ortopedických a gynekologických po celkové a lokální anestezii. Po zpracování získaných dat bude zjištěno, zda existuje vztah mezi metodikou sledování a dosahovanými výsledky v kvalitě ošetřovatelské péče.


Předpokládaná implementace:
V závěru diplomové práce se pokusím vyhledat nové indikátory kvality, které vycházejí z doporučení odborných společností a implementovat je do praxe. Prakticky pak vznikne záznamový list indikátorů kvality, který umožní systematický záznam pro jejich další sledování.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Anotace (aj):
Introduction to the Issues and Importance of the Topic:
Anaesthesiology is a wide and dynamically developing area, dealing with care of patient before, during and after anaesthesia. Nursing care is an integral part of anaesthesia care. Due to the fact that there is a risk of development of a number of complications during the perioperative period, high-quality nursing care should contribute to ensure safety and comfort of patients undergoing anaesthesia. The indicators of anaesthesia care quality include the frequency of possible complications and the evaluation of patient's subjective satisfaction. Monitoring these indicators helps maintain the high quality of patient care, therefore it should be a routine practice established in each health facility.
A nurse anaesthetist plays an important role in this process; such a nurse, together with a doctor, takes care of patients in the perioperative period.
The Objective of Thesis and Research Questions:
The aim of the thesis is to define quality indicators in anesthesia care from literature. Suggest other possible quality indicators when providing anesthetic care. And to choose suitable for application to a selected group of adult patients undergoing general and local anesthesia.
At work, I will try to answer these basic questions:
1. Map the scope of quality indicators and the historical development of the quality of anesthesia care.
2. Find out by studying the world and Czech literature, what quality indicators are currently applied in the Czech Republic in anesthesia.
3. Describe the procedures and possibilities of monitoring quality indicators.
4. Determination of foreign quality indicators and implementation in the Czech Republic.
5. Convert the findings on quality indicators into anesthesia into practice.

Methodology (method, research sample):
The monitored quality indicators will be determined by studying written documents, searches from on-line databases and analysis of documents, as well as a questionnaire for patients. To achieve set goals, I use a quantitative method of collecting data in an anonymous questionnaire survey based on my own design. Research will be conducted anonymously and in keeping with the ethical aspects of research The questionnaire will be filled in by adult patients after surgical, orthopaedic and gynaecologic interventions after general or local anaesthesia.
Estimated Implementation:
In the end of my mather’s thesis I will try to find new quality indicators, which are based on the recommendations of the professional societies and implement them in practice. Practically a record sheet of quality indicators will be created to enable their systematic recording for.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK