Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Prokazování kvalifikačních předpokladů ve veřejných zakázkách
Název práce v češtině: Prokazování kvalifikačních předpokladů ve veřejných zakázkách
Název v anglickém jazyce: Proving qualification requirements in public tenders
Klíčová slova: veřejná zakázka, dodavatel, kvalifikace ve veřejných zakázkách
Klíčová slova anglicky: public tenders, the supplier, qualification requirements in public tenders
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Vít Horáček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.11.2016
Datum zadání: 23.11.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.11.2016
Datum a čas obhajoby: 14.09.2017 11:30
Místo konání obhajoby: PF UK m. 230
Datum odevzdání elektronické podoby:05.04.2017
Datum proběhlé obhajoby: 14.09.2017
Oponenti: JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato rigorózní práce se zabývá právní úpravou veřejných zakázek s důrazem na oblast kvalifikace. V České republice je nově účinný zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, který byl přijat v souvislosti novými evropskými zadávacími směrnicemi. Zákon o zadávání veřejných zakázek, resp. ustanovení týkající se prokazování kvalifikace, vychází zejména ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/24/EU o zadávání veřejných zakázek, která ruší dřívější zadávací směrnici 2004/18/ES. Z nových evropských zadávacích směrnic vyplývá trend plné elektronizace veřejných zakázek, kdy se tato skutečnost samozřejmě buď již dotkla či v brzké době dotkne i prokazování kvalifikace ve veřejných zakázkách.
V rámci této rigorózní práce pak byla zohledněna i předešlá právní úprava, kdy byla zejména konfrontována s novou právní úpravou.
Zadavatel je dle mého názoru povinen při zadávání veřejných zakázek zohledňovat aktuální rozhodovací praxi dohledových orgánů, mohlo by se zdát, že tato povinnost mu nyní odpadá, neboť rozhodovací praxe k zákonu o zadávání veřejných zakázek je zatím velmi chudá. Opak je však pravdou, na což se snažím poukázat i v rámci této rigorózní práce. Zadavatel totiž může v mnoha situacích přiměřeně využít dosavadní rozhodovací praxe vztahující se k zákonu o veřejných zakázkách.
Cílem této rigorózní práce pak nebyl důsledný popis nové právní úpravy veřejných zakázek, ale přiblížení kvalifikace v rámci nové právní úpravy s ohledem na využití stávající judikatury a současně objasnění nových právních institutů obsažených v oblasti kvalifikace veřejných zakázek s poukázáním na jejich možná úskalí.
Rigorózní práce se pak dělí na deset kapitol, kdy v rámci první kapitoly je obsažen úvod s vymezením výše citovaného cíle. Poté následuje kapitola týkající se práva veřejných zakázek obecně. V další kapitole se již zabývám samotnou kvalifikací. Následují kapitoly o základní způsobilosti, profesní způsobilosti, ekonomické kvalifikaci a technické kvalifikaci.
Další kapitoly pak obsahují úpravu podlimitních veřejných zakázek, kdy pro podlimitní režim, platí jiná pravidla, než pro nadlimitní, a to zpravidla mírnější pravidla, kdy má zadavatel větší volnost při tvorbě zadávacích podmínek. Následuje kapitola týkající se posouzení kvalifikace a v rámci poslední kapitoly této rigorózní práce je obsažen závěr.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This rigorous thesis deals with the regulation of public procurement law with an emphasis on skills. In the Czech Republic is newly effective law No. 134/2016 Coll., about public procurement which was accepted in the context of the new European procurement directives. The law on public procurement, respectively provision relating to proof of qualification, is based on the Directive of the European Parliament and Council Directive 2014/24/EU on public procurement, which repeals a previous procurement Directive 2014/18/EC. The new European procurement directives follows the trend of full computerization of public procurement, when this has obviously affected or soon will affect proof of qualification in public procurement.
This rigorous thesis was taken into account previous legislation, when it was confronted with the new legislation.The authority during the procurement have to take into account current decision-making practise of supervisory authorities. It would seem that this duty is repealing now, because the decision-making practise of the law on public recruitment is still very poor. The opposite is true and I try to point out in this rigorous thesis. The authority could use existing decision-making practise adequately in many situations relating to the Public Procurement Act.
The objective of this rigorous thesis was not consistent description of the new legislation on public procurement, but the approach qualifications under the new legislation with regard to the use of existing judiciary law, while clarifying the new legal concepts in the field of public procurement qualifications with reference to their possible pitfalls.
The rigorous thesis is divided into ten chapters. The first chapter contains introduction to the definition of cited objective above. The next chapter contains public procurement law in general. After that I deal with qualifications. Least but not last chapter contains basic competence, professional competence, economic qualifications and technical qualifications.
Other chapters include treatment of below-limit public procurement when for below-limit scheme applies different rules than for over-limit. The rules are usually milder because the authority has greater flexibility during terms and conditions creation. The next chapter contents the assessment of qualifications and the last chapter of this rigorous thesis include conclusion.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK