Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zděděný jazyk a základní slovní zásoba češtiny
Název práce v češtině: Zděděný jazyk a základní slovní zásoba češtiny
Název v anglickém jazyce: Heritage Language and Basic Czech Vocabulary
Klíčová slova: zděděný jazyk|základní slovní zásoba|aktivní slovní zásoba|pasivní slovní zásoba|osvojování jazyka|nedokonalé osvojení jazyka|funkční bilingvismus
Klíčová slova anglicky: heritage language|basic vocabulary|active vocabulary|passive vocabulary|language acquisition|incomplete language acquisition|functional bilingualism
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Marek Nekula, Dr. phil.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.04.2016
Datum zadání: 10.05.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.05.2016
Datum a čas obhajoby: 19.06.2017 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 19.06.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Jan Chromý, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce se bude zabývat zkoumáním základní slovní zásoby mluvčích češtiny s migračním pozadím žijících v Řezně a okolí, k nimž na školitelském pracovišti vznikl kontakt v souvislosti s jejich zájmem o osvojení standardní češtiny. Cílem práce bude identifikovat jednotky a oblasti základní slovní zásoby standardní češtiny, které si uvedení mluvčí neosvojili při neřízené akvizici zděděného jazyka.
Teoretická část práce na základě odborné literatury popíše, co se chápe pojmy zděděný jazyk, nedokonalé osvojení jazyka a základní slovní zásoba a jakým způsobem spolu souvisí s ohledem na sledované mluvčí. Těžištěm teoretické části práce bude vymezení aktivní a pasivní základní slovní zásoby a její rozsah a variace např. s ohledem na věk uživatelů jazyka. S ohledem na plánovaný empirický výzkum budou reflektovány možnosti uchopení základní slovní zásoby češtiny prostřednictvím frekvenčních slovníků a analýz a Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.
Praktická část práce bude zahrnovat empirický výzkum s mluvčími češtiny s migračním pozadím, v němž se budou zkoumat rozdíly mezi přirozeně osvojenou základní slovní zásobou a základní slovní zásobou standardní češtiny, a to na základě experimentálního výzkumu s pomocí testů změřených na aktivní a pasivní slovní zásoby. Výzkum zaměřený na aktivní slovní zásobu bude obsahovat seznam slovní zásoby v němčině, který budou mít respondenti za úkol přeložit do češtiny. Při zkoumání pasivní slovní zásoby půjde o porozumění českých vět a překlad vyznačených slov do německého jazyka. Poslední část bude tvořit test na základní synonyma. Výstupy tohoto výzkumu mohou být přínosné např. pro tvůrce učebnic, kteří by se zaměřovali konkrétně na tuto cílovou skupinu, a v neposlední řadě i pro samotné respondenty.
Seznam odborné literatury
Brügelmann, H. et al. Häufigkeit vs. Bedeutsamkeit. Oder: Was macht eine Wortauswahl zum Grundwortschatz? In: Brügelmann, H./ Richter, S. (vyd.), Wie wir recht schreiben lernen. Zehn Jahre Kinder auf dem Weg zur Schrift. Lengwil: Libelle Verlag. 1994, 169–176.
Bubenhofer, Noah/Lange, Willi/Okamura, Saburo/Scharloth, Joachim. Wortschätze in Lehrbüchern für Deutsch als Fremdsprache: Möglichkeiten und Grenzen frequenzorientierter Ansätze. In: Kiesendahl, Jana; Ott, Christine. Linguistik und Schulbuchforschung. Gegenstände – Methoden – Perspektiven. Göttingen: Georg-Eckert-Institut für Internationale Schulbuchforschung, 2015. 85-110.
Čermák, František a kol. Frekvenční slovník češtiny. Praha: NLN. 2004.
Čermák, František. Frekvenční slovník mluvené češtiny. Praha: Karolinum. 2007.
Krohn, Dieter. Grundwortschätze und Auswahlkriterien. Göteborg: Acta Universitatis Gothoburgensis. 1992.Kühn, Peter. Der Grundwortschatz. Bestimmung und Systematisierung. Reihe germanistische Linguistik, Bd. 17. Tübingen: Niemeyer. 1979.
Matras, Yaron. Language contact. 1. published. New York: Cambridge University Press. 2009. ISBN 978-0-521-53221-1.
Pfeffer, J. A. Grunddeutsch. Erarbeitung und Wertung dreier deutscher Korpora. Ein Bericht aus dem ‚Institute for Basic German‘ – Pittsburgh. Tübingen: Narr. 1975.
Polinsky, Maria. Incomplete acquisition: American Russian. In: Journal of Slavic Linguistics. 2006. 14(2): 191-262.
Riehl, Claudia Maria. Sprachkontaktforschung: eine Einführung. 3., überarbeitete Aufl. Tübingen: Narr Francke Attempto Verlag, 2014. Narr Studienbücher. ISBN 978-3-8233-6826-7.
Schnörch, Ulrich von. Der zentrale Wortschatz des Deutschen: Strategien zu seiner Ermittlung, Analyse und lexikographischen Aufarbeitung. Tübingen 2002.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK