Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium vzájemné korelace kritických frekvencí v ionosféře Země a sluneční aktivity
Název práce v češtině: Studium vzájemné korelace kritických frekvencí v ionosféře Země a sluneční aktivity
Název v anglickém jazyce: Study of correlationship of critical frequencies in the Earth's ionosphere and the solar activity
Klíčová slova: kritické frekvence, ionosféra, sluneční aktivita
Klíčová slova anglicky: critical frequencies, ionosphere, solar activity
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce:
Ústav: Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i. (32-UFAAV)
Vedoucí / školitel: RNDr. Mgr. Vladimír Truhlík, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Ionosféra Země je silně závislá na sluneční aktivitě, zejména pokud jde o kritické frekvence (elektronová plazmová frekvence) maxima ionizace označované jako foF2. Jedním z nejpoužívanějších indexů vyjadřujících sluneční aktivitu je radiový tok na vlnové délce 10.7 cm udávaný v jednotkách 10-22 W.m-2.Hz-1 a označovaný jako F10.7. Je zároveň známo, že existuje poměrně silná korelace na škálách slunečního cyklu (cca 11 let) foF2 a F10.7. Naopak na škálách kratších např. cca 27 dní (perioda "rotace Slunce") je tato korelace někdy silná a někdy se neprojevuje vůbec. K tomu je často pozorováno zpoždění mezi průběhem foF2 a F10.7. Úkolem bude na základě dat měření ionosond (např. Průhonice u Prahy) studovat tuto souvislost a s pomocí existujících globálních modelů (např. CTIPe) studovat mechanismy vedoucí k situaci, kdy foF2 a F10.7 jsou silně a kdy slabě korelovány.
Seznam odborné literatury
Jakowski, N.,Fichtelmann,B.,Jungstand,A.,1991.Solar activity control of ionospheric and thermospheric processes. J. Atmos. Terr. Phys. 53, 1125–1130.

Oinats, A.V., Ratovsky, K.G., Kotovich, G.V., 2008. Influence of the 27-day solar flux variations on the ionosphere parameters measured at Irkutsk in 2003–2005. Adv. Space Res. 42, 639–644.

Schunk, R. and Nagy A. (2009). Ionospheres. 2nd ed. Cambridge: Cambridge University Press, 2009. Cambridge Books Online. http://dx.doi.org/10.1017/CBO9780511635342.

Triskova L., Truhlik V., Podolska K., Time delays in the correlation between solar activity and the F2 region plasma frequency, Journal of Atmospheric and Solar-Terrestrial Physics, Volume 73, Issues 5–6, April 2011, Pages 623-626, ISSN 1364-6826, http://dx.doi.org/10.1016/j.jastp.2010.12.017.

modely: http://ccmc.gsfc.nasa.gov/models/modelinfo.php?model=CTIPe
Předběžná náplň práce
Ionosféra Země je silně závislá na sluneční aktivitě, zejména pokud jde o kritické frekvence (elektronová plazmová frekvence) maxima ionizace označované jako foF2. V této práci se diplomant seznámí se základní fyzikou ionosféry Země. Úkolem bude na základě dat měření ionosond (např. Průhonice u Prahy) a matematických modelů (např. CTIPe) studovat souvislost mezi foF2 a sluneční aktivitou. Práci lze rozšířit i o jiné studované parametry (např. TEC - totální elektronový obsah do určité výšky nebo GPSTEC - totální elektronový obsah do výšky družic GPS atd.). Získané znalosti může využít pro další práci v oblasti fyziky plazmatu v okolí Země a vlivu Slunce na tuto oblast. Téma je zajišťováno pracovištěm, které má dlouholeté zkušenosti s výzkumem plazmatu v okolí Země, a kde vznikaly československé (a později české) družice MAGION 1-5, a kde v současné době probíhá vývoj a stavba přístrojů pro další kosmické projekty.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The Earth's ionosphere is strongly dependent on solar activity especially critical frequencies (electron plasma frequency) of the maximum of ionization denoted as foF2. In this thesis the student will familiarize him(her)self with basic physics of the Earth's ionosphere. The main task will be to study relationship between foF2 and the solar activity using ionosonde measurements (e.g. ionosonde in Pruhonice) and mathematical models (e.g. CTIPe). The study can be extended to other parameters (e.g. TEC - Total Electron Content to the specific altitude or GPSTEC - Total Electron Content to the altitude of the GPS satellites). The knowledge learned in this thesis may serve for further works in the field of plasma physics in the Earth's environment and influence of the Sun on this region. The topic is guaranteed by the department which has a long term experience in the area of research of the plasma physics in the Earth's environment and where Czechoslovak (and later Czech) satellites MAGION 1-5 were developed and where instruments for further space projects are currently developed and constructed.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK