Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právo na potomky a přeshraniční poskytování reproduktivní péče
Název práce v češtině: Právo na potomky a přeshraniční poskytování reproduktivní péče
Název v anglickém jazyce: Right to Have Children and Cross-border Reproductive Care
Klíčová slova: přeshraniční reproduktivní péče, reprodukční turismus, asistovaná reprodukce, přístup k reproduktivní péči, důvody přeshraniční reproduktivní péče, následky reproduktivní péče, obcházení práva, právo na reprodukci, právo na potomky
Klíčová slova anglicky: cross-border reproductive care, reproductive tourism, assisted reproduction, access to reproductive care, causes of cross-border reproductive care, consequences of cross-border reproductive care, law evasion, right to procreate, right to have children
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanského práva (22-KOP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Josef Salač, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 21.01.2016
Datum zadání: 21.01.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 17.01.2017
Datum a čas obhajoby: 16.01.2017 11:45
Místo konání obhajoby: míst. 139 - část I. a II. státních závěrečných zkoušek se konají bezprostředně po sobě v týž den
Datum odevzdání elektronické podoby:08.12.2016
Datum proběhlé obhajoby: 16.01.2017
Oponenti: doc. JUDr. Petr Šustek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Shrnutí práce – Smyslem života mnohých lidí je založení rodiny. V současném světě, kde neplodností trpí více než 10 % žen, zastává významné místo asistovaná reprodukce. Téma lidské reprodukce je obzvláště citlivé. Ve společnosti nepanuje shoda o tom, jaké metody asistované reprodukce jsou eticky přijatelné, a komu má být přístup k reproduktivní péči umožněn. Každý stát proto zaujímá vlastní postoj k těmto otázkám. Rozdílnost právních úprav států vede k tomu, že pacienti vyhledávají žádanou reproduktivní péči v zahraničí. Podle dostupných dat většina recipientů péče cestuje za reproduktivní péčí právě z důvodů právních překážek ve svém státě původu. Přestože ve většině případů podstoupení asistované reprodukce v jiném státě nebude činit potíže, v některých případech mohou nastat v souvislosti s poskytnutou péčí komplikace. Státy se proto mohou snažit zabránit pacientům ve vycestování za reproduktivní péčí. Jedním ze způsobů, kterým se státy mohou bránit, je neuznání právních následků takové péče. Hlavním žádaným následkem péče z pohledu pacientů je narození dítěte. Státy nicméně mohou odmítat uznat vztah mezi rodičem a dítětem na svém území. Sáty se dále mohou bránit tím, že odmítnou dítěti přiznat občanství. Přesto, že jednání rodičů mohlo de facto představovat obcházení domácí právní úpravy, je podle mezinárodního úmluv potřeba vždy upřednostnit zájem dítěte. V těchto otázkách v minulosti několikrát rozhodoval Evropský soud pro lidská práva.
Česká republika je typicky cílovou zemí „reprodukčních turistů“. Právní řád žádné z reprodukčních metod výslovně nezakazuje. Konzervativnější je ale postoj právní úpravy k tomu, kdo je oprávněn asistovanou reprodukci podstoupit. Právní úprava České republiky přiznává právo na asistovanou reprodukci pouze heterosexuálním párům, kteří splňují podmínku neplodnosti. Nutně tak dochází k tomu, že homosexuální páry odjíždějí do jiných zemí, aby podstoupily péči tam. Problematická situace nastává poté, co se vrátí do vlasti, neboť Český právní řád neumožňuje, aby jako rodiče dítěte byly zapsány dvě osoby stejného pohlaví.
Tato práce se zabývá fenoménem přeshraniční reproduktivní péče, důvodů, které k ní vedou, jejich problematických aspektů a možných řešení. Zvláštní pozornost je věnována právní úpravě a problémům v České republice.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract – Children give a meaning to man’s life. In today’s world where more than 10 % of women suffer from infertility, assisted reproduction treatment (hereinafter referred to as „ART“) occupies an important place. The topic of human reproduction is particularly delicate. There is no consensus on which ART methods are ethically acceptable and to whom ART should be provided. Therefore each and every state holds its own position in these matters. Difference among legal approaches results in patients seeking desirable treatment abroad. According to available data, most of the ART recipients travel abroad in order to evade legal barriers in their state of origin. Although in the most cases the ART abroad does not constitute any difficulties, in some cases problems may arise in connection with the treatment. States may try to prevent patients from traveling abroad in order to obtain the ART. They may try to protect themselves by refusing giving effect to legal consequences of such treatment. A desirable result of the treatment is from patient’s point of view a birth of a child. However, states may refuse to recognize this parent-child relationship on its territory. Further, states may refuse to grant child a citizenship. Notwithstanding that parent’s conduct may constitute an evasion to domestic law, according to international treaties states shall give priority to the child’s best interest. European Court of Human Rights have decided on these matters in the past.
The Czech Republic is a typical destination country of „reproduction tourists“. Its legal system does not prohibit any of ART methods. However, it has more conservative approach on who should be entitled to request the treatment. Czech legal system grants right to undergo ART to infertile heterosexual couples only. It necessarily results in homosexual couples leaving the country in search for ART abroad. When returning back to the country, problematic situation may arise, as according to the Czech law it is not possible for two persons of the same sex to be parents of one child.
This paper deals with cross-border reproductive care, motives of patients seeking ART abroad, problematic aspects and possible solutions of this phenomenon. Special attention is given to regulation and problematic aspects in the Czech Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK