Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Inter-individual differences in behaviour of laboratory rats
Název práce v češtině: Interindividuální rozdíly v chování laboratorních potkanů
Název v anglickém jazyce: Inter-individual differences in behaviour of laboratory rats
Klíčová slova: personalita, inter-individuální rozdíly, potkan, kognice, behaviorální testy, ontogeneze
Klíčová slova anglicky: Personality, Inter-individual differences, Rat, Cognition, Behavioral tests, Ontogenesis
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: PhDr. RNDr. Tereza Nekovářová, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Veronika Rudolfová - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.11.2015
Datum zadání: 16.11.2015
Datum odevzdání elektronické podoby:13.08.2018
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2018
Oponenti: prof. RNDr. František Sedláček, CSc.
 
 
 
Konzultanti: RNDr. Eva Landová, Ph.D.
prof. RNDr. Daniel Frynta, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Personalita je nejčastěji definována jako chování typické pro jedince, které je konzistentní v čase i napříč různými situacemi. Ačkoliv jsou laboratorní potkani během pokusů vystaveni stejným podmínkám, často se různí jedinci chovají jinak. U živočichů se studuje 5 os personality – aktivita, explorace, smělost či odvaha (boldness), agresivita a socialita. Tradičně se rozlišují dva personalitní typy. Pro proaktivní personalitní typ je charakteristické dominantní postavení, vyšší míra neofilie, agresivita a explorace, jedinci reaktivního typu vykazují naopak submisivní postavení, vyšší míru neofobie a nižší explorativnost. Inter-individuální variabilita v chování se kvantifikuje pomocí opakovatelnosti. Ukazuje se, že chování odpovídající různým osám je rozdílně opakovatelné. Nejlépe opakovatelné jsou agresivní projevy.
Práce si dává za cíl otestovat inter-individuální rozdíly v chování potkanů. Jedním z hlavních cílů práce je otestovat jedince v juvenilním i adultním věku a zjistit, zda chování v juvenilních testech koreluje s chováním v dospělosti, tedy zda je personalita dlouhodobě stabilní. Dále se zaměří na sledování souvislostí mezi výsledky v jednotlivých testech. Porovnávat bude především anxiolytické testy a testy kognitivní, dále se pokusí zodpovědět, zda na základě výsledků krátkodobých kognitivních testů je možné predikovat výkonnost potkanů v dlouhodobých kognitivních testech.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Personality is in most papers defined as behaviour that is typical for an individual and also stable in time and across situations. Even though animals in experiments are kept under standard conditions and treated identicaly, individuals differ in their behaviour. These five axes of personality are studied in animals – activity, exploration, boldness, agresivity and sociability .Two different personality types are traditionally distinguished. Proactive personality type is dominant, neophilic, agressive and more explorative. Reactive type is characterized as submisive, neophobic, less agressive and less explorative. Inter-individual variability can be quantified by repeatability. Behaviour related to different axes varies in repeatability. Agressive behaviour seems to be better repeatable than behaviour linked to the other axes.
The aim of proposed thesis is to study inter-individual differences in the behaviour of rats. One of main goals is to test individuals in juvenile and adult age and find out if behaviour in juvenile tests correlates with the behaviour of adult animals and therefore whether personality is consistent during life. The thesis also study correlations between performances in different experiments. Primarily, the thesis will compare anxiolytic and cognitive tests. Moreover, the author will try to find out whether we can predict performances in long-time cognitive tests on the basis of performances in short-time cognitive tests.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK