Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Cesta vietnamského poselstva vedeného Nguyen Thuatem k qingskému dvoru v kontextu dobových událostí na Dálném východě
Název práce v češtině: Cesta vietnamského poselstva vedeného Nguyen Thuatem k qingskému dvoru v kontextu dobových událostí na Dálném východě
Název v anglickém jazyce: Nguyen Thuat´s mission to the Qing court in the context of events in East Asia
Klíčová slova: Nguyen Thuat, Ruan Shu, dynastie Nguyen, Wang Jin riji, čínsko-vietnamské vztahy, yanxing lu, deník, youji, sino-francouzská válka
Klíčová slova anglicky: Nguyen Thuat, Ruan Shu, Nguyen dynasty, Wang Jin riji, China-Vietnam relations, yanxing lu, diary, youji, Sino-French War
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sinologie (21-KSI)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Olga Lomová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 04.10.2015
Datum zadání: 05.10.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.10.2015
Datum a čas obhajoby: 17.06.2016 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Jakub Hrubý, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomant pojedná cestu vietnamského tributárního poselstva do Číny, která se uskutečnila roku 1880. Hlavním pramenem bude moderní kritické vydání cestovního deníku vedoucího poselstva Nguyen Thuata. Autor nejprve charakterizuje povahu pramene (pojetí deníku, jeho případná závislost na žánrových konvencích, jeho spolehlivost), a to i so ohledem na podobné deníky zachované z cest jiných tributárních poselstev publikované v odborné literatuře). Následně podle deníku podá charakteristiku cesty a dále si bude všímat konkrétních údajů v deníku a případně autorských komentářů a hodnocení. Na tomto základě a s využitím existující odborné literatury charakterizuje vztah představitele vietnamského dvora k Číně v oblasti politické i kulturní, a to v konkrétních historických souvislostech té doby. K vlastní analýze pramene autor také připojí charakteristiku různých přístupů k tématu Nguyen Thuatova poselstva (případně tributárního systému z perspektivy vztahů mezi Čínou a Vietnamem v 19. století) v západní, čínské, a pokud se podaří získat příslušnou literaturu také vietnamské odborné literatury.
Seznam odborné literatury
Pramen:
Nguyen That, Wang Jin riji [Deník z cesty na sever]. Edičně připravil Chen Jinghe . Hong-kong: Zhongwen daxue chubanshe, 1980.

Literatura:
Fairbank, J.K. a Teng Ssu-yü. On the Ch´ing tributary system. In Ch´ing Administration: Three Studies. Cambridge (Ma.): Harvard University Press, 1960.
Taylor K. A history of the Vietnamese. Cambridge: Cambridge University Press, 2013,
Woodside, A.B. Vietnam and the Chinese Model: A Comparative study of Vietnamese and Chinese Government in the First Half of the 19th Century. Cambridge (Ma.): Harvard University Press, 1971.
Yu Insun, Vietnam-China Relations in the 19th century: Myth and reality of the tributary sustem. Journal of North-East Asian history, Vol. 6, No. 1 (June 2009), 81–117.
Uvedení do pramenů a literatury k tributárnímu systému viz Yongjin Zhang, The Tribute Systém, Oxford Bibliography Online (http://www.oxfordbibliographies.com/view/document/obo-9780199920082/obo-9780199920082-0069.xml)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK