Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Komparace postavení neformálních pečovatelů v systému dlouhodobé péče v Česku a na Slovensku
Název práce v češtině: Komparace postavení neformálních pečovatelů v systému dlouhodobé péče v Česku a na Slovensku
Název v anglickém jazyce: Comparison of the Role of Informal Caregivers in the System of Long-term Care in the Czech Republic and Slovakia
Klíčová slova: komparace, neformální, pečovatelé, dlouhodobá péče, familialismus, Česko, Slovensko, path dependence
Klíčová slova anglicky: comparison, informal, caregivers, long-term care, familialism, Czech Republic, Slovakia, path dependence
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Miriam Kotrusová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 31.07.2015
Datum zadání: 31.07.2015
Datum a čas obhajoby: 13.06.2016 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:12.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2016
Oponenti: PhDr. Mgr. Hana Geissler
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Jako téma své bakalářské práce jsem si vybrala postavení neformálních pečovatelů, jejž budu srovnávat mezi Českem a Slovenskem. Budu brát v potaz neformální pečovatele, které se starají jak o postižené či nemocné děti, tak o nesoběstačné seniory. V dnešní době je u nás situace taková, že role neformálních pečovatelů není doceněna. Spíše se má za to, že neformální pečovatelé péči vykonávají z lásky či z mezigenerační solidarity. Navíc je známo, že dochází ke stárnutí populace, o to je toto téma aktuálnější.
Vybrala jsem si komparaci mezi Českem a Slovenskem, jelikož tyto země jsou si velmi blízké, takže mě bude zajímat, zdali se postavení neformálních pečovatelů v systému dlouhodobé péče liší, a jak.
Neformální péče je ve většině případech věnována rodinným příslušníkům, nejčastěji dětem, rodičům a partnerům či partnerkám, ale někdy to může být i péče o sousedy a přátele. Neformálními pečovateli jsou převážně ženy.
Ačkoli neformální pečovatelé v Česku i na Slovensku (Repková, 2010) pobírají příspěvky, jejich podmínky nejsou nejpříznivější - často kvůli vykonávání péče přichází o své zaměstnání, jelikož je těžké skloubit obojí dohromady a jen málokomu se podaří zkrátit si pracovní dobu a přejít na částečný úvazek. Tím pádem jsou pečovatelé znevýhodněni na trhu práce i ve společnosti - je u nich vyšší riziko chudoby a také nemají mnoho volného času, tudíž ztrácejí sociální vazby a mohou se ocitnout až v sociální izolaci. Dokonce jsou i náchylnější k psychickým onemocněním, často čelí syndromu vyhoření. Problém tkví v tom, že neformální pečovatelé pobírají pouze příspěvky místo normální mzdy, kterou dostávají profesionální pečovatelé (Kotrusová, Dobiášová, Hošťálková, 2013).
Hlavní výzkumnou otázkou této bakalářské práce je:
Jaký je rozdíl mezi rolí a postavením neformálních pečovatelů v systému dlouhodobé péče v ČR a na Slovensku?

Je možné podobnosti a rozdílnosti vztáhnout k řešením zvoleným v minulosti?

Další otázky:
Jaké mají podmínky neformální pečovatelé v systému dlouhodobé péče v Česku a na Slovensku?

Jak se liší výše příspěvku v Česku a na Slovensku? Existují specifická opatření sociální politiky zaměřená na neformální pečovatele, příp. jaká?
Mou metodou, jak už je v názvu uvedeno, bude komparace, a to mezi Českem a Slovenskem. V rámci komparace využiji obsahovou analýzu. Co se týče zdrojů, tak nejprve nastuduji sekundární dokumenty, velkou pozornost budu věnovat zákonům ohledně sociální a zdravotní politiky v Česku i na Slovensku. Také budu čerpat z odborných publikací týkajících se tohoto tématu.

Předpokládaná struktura bakalářské práce

1) Úvod – vymezení tématu, nastínění situace v Česku a na Slovensku
2) Teoretická východiska – vysvětlení pojmů, teorie welfare state
3) Metody - popis metodologického přístupu, zvolené metody sběru a analýzy dat
4) Deskriptivní část – popis nastaveného systému v obou zemích
5) Analytická část - analýza zkoumané problematiky a její vysvětlení, identifikace problémových oblastí, komparace
6) Závěr - odpověď na výzkumné otázky, shrnutí

Seznam odborné literatury
HENDL, Jan. Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace. Praha: Portál, 2008. 407 s. 978-80-7367-485-4.
Kotrusová, M., Dobiášová, K. Česká republika na rozcestí mezi domácí a institucionální péčí o seniory. Fórum sociální politiky. 2012, roč. 6, č. 6, s. 2-8. ISSN 1802-5854.
BRESLAU, Naomi. Women's Labor Force Activity and Responsibilities for Disabled Dependents: A Study of Families with Disabled Children. Journal of Health and Social Behavior. 1982, č. 23.
DOOLEY, W. Keith, David R. SHAFFER, Charles E. LANCE a Gail M. WILLIAMSON. Informal care can be better than adequate: Development and evaluation of the Exemplary Care Scale. Rehabilitation Psychology. 2007, roč. 52, č. 4, s. 359-369. DOI: 10.1037/0090-5550.52.4.359.
DUŠKOVÁ, Marta. Ústav nebo rodina?. Praha: Porozumění, 1994, 55 s.
GIELE, Janet. A Delicate Balance: The Family's Role in Care of the Handicapped. Family Relations. 1984, č. 33.
GRASSMAN, Eva Jeppsson, Anna WHITAKER a Annika Taghizadeh LARSSON. Family as failure? The role of informal help-givers to disabled people in Sweden. Scandinavian Journal of Disability Research. 2009, roč. 11, č. 1, s. 35-49. DOI: 10.1080/15017410802253518.
MUNKOVÁ, G. A kol.: Sociální politika v evropských zemích. Praha: Karolinum, 2004.
POTŮČEK, M., RADIČOVÁ, I.: Sociální politika v Čechách a na Slovensku po roce 1989. Praha: Karolinum, 1998.
RADIČOVÁ, I.: Sociálna politika na Slovensku. Bratislava: Nadácia S.P.A.C.E., 1998.
VÁLKOVÁ, M.: Diskusní materiál k východiskům dlouhodobé péče v České republice. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky, 2010.
Repková, K. Odkázanosť na pomoc inej osoby při sebaobsluhe vo verejnej politike – vybrané výskumné otázky. Inštitút pre výskum práce a rodiny. 2014, č. 2286.
Repková, K. Dobrovolníctvo v sektore dlhodobej starostlivosti a aktívne starnutie. Sociológia. 2012, č. 44.
Repková, K. Pro-zamestnanecká perspektívna neformálne opatrujúcich osob. Family and Labour. 2009, č. 5.
Kotrusová, M., Dobiášová, K., Hošťálková, J. Role rodinných pečovateů v systému sociální a zdravotní péče v ČR. Fórum sociální politiky. 2013, č. 6.
Repková, K. Podpora neformálne opatrujúcich osob - – odporúčania pre sociálno-politickú prax. Inštitút pre výskum práce a rodiny. 2010, č. 2406.
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem této bakalářské práce bude identifikovat roli neformálních pečovatelů v ČR a SR v kontextu dlouhodobé péče a najít podobnosti, či rozdílnosti v jejich postavení v obou zemích. Zejména se soustředím na vymezení práv a povinností neformálních pečovatelů, opatření veřejné (sociální) politiky zaměřená na tuto cílovou skupinu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In my bachelor thesis I am going to compare the position of informal caregivers in the Czech Republic and Slovakia, that is why my aim is to identify the role of Czech and Slovakian informal caregivers in the context of long-term care and find some similarities or differences in their position in both countries. My main focus is on the informal caregivers‘ rights and obligations and the arrangment of public (social) policy directed to this target group.

The method which I am going to use is comparison – I am going to choose some relevant criteria and compare them between the Czech Republic and Slovakia. My theoretical background is the theory of path dependency, long-term care and demographical ageing. So the main question I am going to try to answer is: What is the difference between the role and position of informal caregivers in the system of long-term care in the Czech Republic and Slovakia? Is it possible to relate the similarities and differences to the solutions chosen in the past?




 
Univerzita Karlova | Informační systém UK