Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Conování jako praxe české komunity fanů
Název práce v češtině: Conování jako praxe české komunity fanů
Název v anglickém jazyce: Conning as a practice of the Czech fan community
Klíčová slova: Cony – fan – aktivity – socializace – konzumace – fantastika - etnografie
Klíčová slova anglicky: Cons – fan – activity – socializations -consumption – fantasy a sci-fi genre - etnography
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. et Mgr. Jaroslav Švelch, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 25.07.2015
Datum zadání: 25.07.2015
Datum a čas obhajoby: 27.06.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 27.06.2016
Oponenti: PhDr. Lenka Vochocová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
JENKINS, Henry. Textual Poachers: Television Fans and Participatory Culture. London: Routledge, 1992. ISBN 0-203-36191-1.
HENDL, Jan. Kvalitativní výzkum: Základní metody a aplikace. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7367-040-2.
McQUAIL, Denis. Úvod do teorie masové komunikace. Vyd. 1. S českou předmluvou Jana Jiráka. Praha: Portál, 1999. ISBN 80-7178-200-9.
SOUKUP, Martin. Terénní výzkum v sociální a kulturní antropologii. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 2014. ISBN 978-80-246-2567-6.
STRAUSS, Anselm a Juliet Corbinová. Základy kvalitativního výzkumu: postupy a techniky metody zakotvené teorie. Boskovice: Sdružení Podané ruce, 1999. ISBN 80-85834-60-X.
Předběžná náplň práce
Tématem diplomové práce je conovaní v České republice. Conování značí dění, které se odehrává na setkáních fanů žánru fantastika, tzv. conech. Etnografická studie se věnuje dvěma okruhům. Prvním jsou samotné cony, kde je pozornost zaměřena na různé aspekty realizace, stejně jako na poskytované služby, včetně prodeje tematického zboží. Podrobně se věnuje programu zkoumaných conů. Druhým okruhem jsou samotní účastníci těchto akcí, zvaní conaři. Výzkum se soustřeďuje nejen na jejich působení na conech, ale zohledňuje i konzumaci daného žánru a provozování s ním souvisejících aktivit. K tématu byla vypracována teoretická část vycházející z odborné literatury. Teoretická východiska posloužila k sestavení výzkumných otázek. K využitým metodám sběru dat patří zúčastněné pozorování, polostrukturované etnografické interview, analýza dokumentů, neformální a nestrukturované etnografické interview a dotazníkové šetření. Časovým rámcem sběru dat je období od června 2015 do dubna 2016. Pro analýzu dat jsou využity principy metody zakotvené teorie, konkrétně otevřené a axiální kódování. Výstupem je sestavení paradigmatického modelu. Výzkum identifikuje charakteristické prvky conování v České republice, rozdíly mezi tuzemskými a zahraničními cony a zkušenosti samotných účastníků. Ilustrují také roli žánru fantastika v životě conařů, a jejich pohled na stigmatizaci fanů. Práce zahrnuje i náměty pro další bádání a návrh nástroje pro úpravy organizace conů.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of my thesis is conning in the Czech Republic. Conning stands for actions, which take place at conventions of fans of the fantasy genre called cons. Ethnographic study consist of two circuits. The first one focuses on cons, and their different aspects of realization, as well as services, including mechandising. The second on is dedicated to participants of this kind of event. The research focuses not only on their activity at conventions, but also reflects the consumption of the genre and partecipation of related activities. The theoretical part was based on the specialist literature. Theoretical bases served to define research questions. Methods used for data collection include participant observation, semi-structured ethnographic interviews, analysis of documents, informal and unstructured ethnographic interviews and questionnaires. Timeframe for data collection is the period from June 2015 to April 2016. For analysis were used the grounded theory principles, namely open and axial coding. The output is an paradigmatic model. Research identifies characteristic elements of conning in the Czech Republic, differences between domestic and foreign cons and experience of the participants. Also illustrates the role of a fantasy genre fiction in the life of participants, and their perception of stigma. Work also includes suggestions for further research and design of tools for iproving organization od cons.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK