Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Evropská regulace hospodářské soutěže v oblasti informačních a komunikačních technologií
Název práce v češtině: Evropská regulace hospodářské soutěže v oblasti informačních
a komunikačních technologií
Název v anglickém jazyce: European Competition Law in the Area of Information and
Communication Technologies
Klíčová slova: Právo hospodářské soutěže, EU, Informační a komunikační technologie, Telekomunikace, OTT aplikace, Komise, SDEU
Klíčová slova anglicky: Competition law, EU, Information and Communication Technologies, Telecommunications, OTT Applications, Commission, CJEU
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra evropského práva (22-KEP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Václav Šmejkal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.06.2015
Datum zadání: 01.06.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 01.06.2015
Datum a čas obhajoby: 06.09.2016 11:00
Místo konání obhajoby: PF UK m. 343
Datum odevzdání elektronické podoby:13.06.2016
Datum proběhlé obhajoby: 06.09.2016
Oponenti: JUDr. Tereza Kunertová, LL.M., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Svět komunikačních informačních technologií se vyvíjí závratným tempem, a této rychlosti je potřeba se přizpůsobit. Jinak tomu není ani v oblasti práva hospodářské soutěže EU. Tato rigorózní práce se zaobírá vývojem evropského soutěžního práva v oblasti informačních technologií umožňujících komunikaci mezi uživateli. Rozsah těchto technologií je zúžen na telekomunikace a tzv. over-the-top aplikace, jelikož právě na těchto dvou odvětvích komunikačních technologií jsou rozdíly způsobené dynamickým vývojem vidět nejlépe.
V oblasti telekomunikací je přiblížen historický vývoj odstartovaný procesem liberalizace, a dále jsou analyzovány rozsudky SDEU či rozhodnutí Komise ve všech odvětvích soutěžního práva – tj. čl. 101 a 102 SFEU, kontrola spojování podniků a stručně také státní podpora. Prostor je věnován následkům roamingu i jeho zrušení v blízké budoucnosti, a zásadní část analýzy se zaobírá trendem, jímž se rozhodování Komise v oblasti spojování podniků zdá ubírat. V oblasti OTT aplikací je představen jejich koncept, a velká část práce je věnována jejich specifické povaze, která se promítá také do rozhodování v oblasti hospodářské soutěže. Práce si pokládá otázku, jestli zvláštní povaha těchto komunikačních prostředků vyžaduje poněkud jiný přístup v analýze Komise, než který dosud nám je dosud znám. To nás přivádí také k poslední části práce, která je věnována dílčím aspektům jako je ochrana osobních údajů, a také nová legislativa v oblasti náhrady škody v civilním řízení.
Účelem práce je porovnání obou zvolených oblastí – telekomunikací a OTT aplikací, upozornění na jejich specifika, a pokus o nastínění budoucího vývoje v daných oblastech. Závěr práce zároveň poskytuje příležitost k položení otázek, které v současnosti čekají na zodpovězení Komisí či SDEU.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The world of information and communication technologies is developing with a tremendous speed. This pace is something that we need to adjust to, and the EU competition law represents no exception. This thesis concerns development of european competition law in the area of information technologies enabling communication between users. The scope of these technologies is narrowed to telecommunications and so called OTT applications, as both demostrate best the differences caused by dynamic development.
In the area of telecommunications the analysis starts with a brief introduction of historical development triggered by process of liberalisation, and continues with the analysis of the decision making of both the Commission and the CJEU. All the areas of competition law are included – articles 101 and 102 of the TFEU, control of concentrations and to certain extent also state aid. Attention is dedicated also to consequences of roaming and of its cancellation, which is about to happen in the upcoming years. A lot of focus is aimed on the Commission´s decisionmaking in merger control, where we can assume a development of a certain blueprint. In the area of the OTT applications, we introduce their concept, and a lion share of this work is dedicated to their specific features. We ask ourselves a question whether these features require a slightly different approach concerning the analysis of the Commission. This leads us to the last chapters of the thesis, which are dedicated to data protection aspects of the communication technologies, and also mentions new legislation concerning private enforcement.
The aim of this thesis is to compare the two chosen areas – telecommunications and the OTT applications, and the way european competition law deals with their specific features. It also attempts to estimate future developments. Nevertheless, the conclusion also provides some room for asking ourselves questions which have been left unanswered by the Commission and the CJEU, and answers to which we will find in the upcoming years.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK