Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Genderové nerovnosti v udržování rodinného rozpočtu
Název práce v češtině: Genderové nerovnosti v udržování rodinného rozpočtu
Název v anglickém jazyce: Gender Inequalities in Family Budget Management
Klíčová slova: gender, genderové nerovnosti, kvalitativní výzkum, rodina, rodinná ekonomie, připsaný status
Klíčová slova anglicky: gender, gender inequalities, qualitative research, family, economics of the family, ascribed status
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Jadwiga Šanderová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.05.2015
Datum zadání: 01.06.2015
Datum a čas obhajoby: 13.06.2016 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:13.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2016
Oponenti: PhDr. Marie Pospíšilová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Problematikou genderových nerovností v české společnosti se zabývalo mnoho odborných prací, které odhalily jejich relativně vysokou míru. Podle různých průzkumů jde však stále o předmět studia sociálních nerovností, který v české populaci není považován za významný, a to navzdory některým statistickým údajům, dle kterých míra genderových nerovností u nás přinejmenším zůstává konstantní. Vycházeje z předpokladu, že rodinné prostředí je „jevištěm“ nerovné distribuce sociálních rolí mezi muži a ženami, se touto prací zaměřím na aspekt udržování rodinného rozpočtu. Hlavní finanční příjem rodin většinou stále zajišťují muži i vzhledem k nižší zaměstnanosti u žen než u mužů, na které se podepisuje skutečnost, že rodičovskou dovolenou v drtivé většině případů uplatňují ženy. Vyšší příjem mužů může mít za následek též nejistější postavení žen, které jsou tím totiž na svých protějšcích ekonomicky závislé. Lze předpokládat, že postavení muže coby hlavního živitele rodiny, z něj činí i toho, kdo má v otázkách rozhodování o rodinném rozpočtu navrch. V české společnosti však nepozorujeme výrazný odpor proti takovémuto uspořádání. Je tedy otázkou, proč a vůbec jestli manželům vyhovuje. Zamýšleným záměrem mé bakalářské práce je odhalit některé principy, vlivy či skutečnosti, které by vysvětlovaly, proč je nerovné postavení manželů po ekonomické stránce v české společnosti stále přítomné a relativně neměnné. Tento výzkumný problém budu řešit pomocí kvalitativního výzkumu, jehož součástí bude osm biografických rozhovorů se čtyřmi manželskými páry. Rozhovory budou zaměřeny tak, aby mi umožňovaly zodpovědět následující výzkumné otázky:
Kdo je podle manželů více odpovědný za udržování rodinného rozpočtu?
Kdo by měl podle manželů být hlavním živitelem / hlavní živitelkou rodiny?
Jaké jsou podle manželů výhody oddělených rozpočtů a jednoho společného rozpočtu?
Jak se podle dotazovaných liší jejich postavení v rodině oproti postavení jejich rodičů?
Jaké představy o generové nerovnosti manželé konstruují?
Jak manželé konstruují mužské a ženské sociální role?
Jaký je mezi manžely vnímán status quo, na kterém se jejich vzájemně nerovné postavení v rodině ustálilo?
Jak distribuci příjmů mezi manželi poznamenává rodičovství?
Jak manželé stávající uspořádání rodinných financí stanovili?
Seznam odborné literatury
· Čermáková, M. 1997. „Postavení žen na trhu práce.“ Sociologický časopis 33 (3): 389-404.
· Červinková, A., M. Linková, K. Šaldová, H. Tenglerová. 2007. Cesty labyrintem: propojování a oddělování pracovního a soukromého života. Praha: Sociologický ústav AV ČR.
· Fraser, N. 1997. Justice Interruptus. Critical Reflections on the „Postsocialist“ Condition. London, New York: Routledge and Kegan Paul.
· Hamplová, H., J. Rychtaříková, S. Pikálková. 2003. České ženy: Vzdělání, partnerství, reprodukce a rodina. Praha: Sociologický ústav Akademie věd České republiky.
· Harris, S. R. 2000. „The Social Construction of Equality in Everyday Life.“ Human studies 2000 (23): 371–393.
· Možný, I. 1999. Sociologie rodiny. Praha: SLON.
· Šanderová, J., O. Šmídová. 2009. Sociální konstrukce nerovností pod kvalitativní lupou. Vyd. 1. Praha: SLON.
· Vodochodský, I. 2007. „Život na hraně: slaďování a oddělování profesního a rodinného života pracovníků – rodičů malých dětí“. Pp. 25-41 in SOCIÁLNÍ NEROVNOSTI v kvalitativním výzkumu. Praha: Institut Sociologických studií Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity.
Předběžná náplň práce
V teoretické části práce nejprve uvedu její problém do teorie. Obecně zde představím problematiku sociálně kulturních neboli askriptivních nerovností, tedy objasním pojmy jako jsou: sociální status, sociální role, připsaný a získaný status, gender a konstrukce sociální reality. Poté na základě velkých kvantitativních výzkumů poukážu na situaci těchto nerovností v českých poměrech. Nakonec uvedu poznatky nabyté z podobných kvalitativních výzkumů, tedy těch, které se týkají sociokulturních nerovností v rodinném prostředí. V praktické části popíšu výzkumnou metodu. Půjde o osm biografických rozhovorů se čtyřmi manželskými páry žijícími v odlišných podmínkách. Analýzou výzkumu se pokusím odhalit odhalit některé principy, vlivy či skutečnosti, které by vysvětlovaly, proč je nerovné postavení manželů po ekonomické stránce v české společnosti stále přítomné a relativně neměnné.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
My bachelor thesis will begin with the theoretical part in which I will introduce a reader to the topic of ascriptive inequalities. I will explain some basic terms such as social status, social role, ascribed and achieved status, gender and construction of social reality. To analyse the gender inequalities in Czech society I will present the results of large quantitative researches accomplished in the Czech republic. After that I will present findings of some qualitative researches regarding the topic of gender inequalities in the family sphere which are contextually appropriate. In the practical part of my thesis I will describe the methodology of my research. It will consist of eight biographical interviews of four married couples. By analysing the outcomes of my research I will try to reveal some of the factors due to which the unequal position of women and men in contemporary Czech family regarding family budget seems to be still strongly present.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK