Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Uncomplemented postnominal adjectives
Název práce v češtině: Adjektiva v postnominální pozici bez doplnění
Název v anglickém jazyce: Uncomplemented postnominal adjectives
Klíčová slova: Adjektivum, adjektivní fráze, adjektivní typ, postmodifikace, postmodifikace, postnominální funkce, přívlastek, řídící substantivum, token.
Klíčová slova anglicky: Adjective, adjective phrase, adjective type, head noun, modifier, postmodification, postnominal function, token.
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav anglického jazyka a didaktiky (21-UAJD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Pavlína Šaldová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.03.2015
Datum zadání: 09.03.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.03.2015
Datum a čas obhajoby: 07.09.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:16.08.2016
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Jan Čermák, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se bude zabývat adjektivy v postnominální pozici bez doplnění, jakožto jednou z pozičních, leč příznakových variant modifikace substantiva adjektivem. Gramatiky anglického jazyka se této problematice většinou věnují pouze okrajově, což je dáno jednak faktem, že z části jde o řazení vlivem etymologie či lexikalizované spojení (heir apparent), a jednak tím, že rozdíly v řazení typu available money vs. money available nebyly dosud příliš popsány.
Práce si klade za cíl zmapovat situaci na materiálu psané části Britského národního korpusu pomocí korpusového třídění popsat distribuci této kombinace jako celek. Lze předpokládat, že většinu výskytů budou tvořit opakující se lexikalizovaná spojení nebo adjektiva na –able/-ible, vedle nichž se objeví řada méně frekventovaných kombinací. Úkolem je tedy jednak získat soupis a přehled o frekvenci těchto kombinací, a jednak u kombinací, které umožňují alternaci pozice, se zaměřit na jejich identifikaci a na faktory pozici motivující (faktory gramatické a semantické, či jiné).
Teoretická část popíše typy spojení substantivum+nedoplněné adjektivum, které jsou popsány v literatuře. V metodologické části bude nutno stanovit způsob zpracování a výběr dat z BNC. Praktická část představí klasifikaci výskytů a zaměří se na konec škály, kde je pozice variabilní.
Seznam odborné literatury
Dušková, Libuše et al. (2006) Mluvnice současné angličtiny na pozadí češtiny. Praha: Academia.

Huddleston, R. and G. Pullum (2002). The Cambridge Grammar of the English Language. Cambridge: Cambridge University Press.

Markus, Manfred. (1997). „The Men Present vs the Present Case: Word Order Rules Concerning the Position of the English Adjective.“ Anglia 115: 478 – 506.

Quirk, Randolph et al. (1985) A Comprehensive Grammar of the English Language. London and New York: Greenbaum.

Schönthal, David. (2013). Adjectives Postnominal: An Analysis of the Nature of Adjectival Postmodification within the English Nominal Group. Unpublished master’s thesis, Cardiff University, Cardiff, United Kingdom.

Šaldová, Pavlína. (2005) “Presupposition in Postmodifying Participles: the Assumptions Made”, in Jan Čermák a kol. Patterns. A Festschrift for Libuše Dušková, Praha: Karlova Univerzita v Praze, 231-245.

Internetové zdroje:
Britský národní korpus - BNC. Ústav Českého národního korpusu FF UK, Praha 2001. Dostupný z WWW: http://www.korpus.cz.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK