Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Syndrom vyhoření u učitelů: Copingové strategie učitelů
Název práce v češtině: Syndrom vyhoření u učitelů: Copingové strategie učitelů
Název v anglickém jazyce: Burnout Syndrome of Teachers: Teacher´s Coping Strategies
Klíčová slova: syndrom vyhoření, učitel, stres, únava, copingové strategie
Klíčová slova anglicky: burnout syndrome, teacher, stress, fatigue, coping strategies
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (41-KPSY)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.12.2014
Datum zadání: 18.12.2014
Datum a čas obhajoby: 08.09.2017 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.07.2017
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2017
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: PhDr. Ida Viktorová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zabývá problematikou syndromu vyhoření u učitelů základních škol. Teoretická část vymezuje pojem syndrom vyhoření, příčiny jeho vzniku, jeho příznaky, vývoj a diagnostiku. Vymezuje také pojem syndrom vyhoření vůči pojmu stres. Dále objasňuje specifika syndromu vyhoření v učitelské profesi a podrobněji se zabývá využitím copingových strategií jako prevence tohoto fenoménu.
Empirická část si klade za cíl zjistit míru vyhoření u učitelů za využití dotazníkových metod a porovnat vyhořelé a nevyhořelé učitele. V rozsáhlých rozhovorech se pak snaží objasnit, které faktory mohou syndrom vyhoření podporovat a které konkrétní copingové strategie učitelé využívají v boji proti vyhoření. V závěru práce jsou navržena opatření, která mohou přispívat k prevenci syndromu vyhoření.
Předběžná náplň práce
Cíl:
Kvalitativní srovnání vyhořelých a nevyhořelých učitelů. Cílem je popsat, které aspekty hrají roli při rozvoji syndromu vyhoření u učitelů a které copingové strategie učitelé při boji proti vyhoření využívají. Studie se zaměří především na učitele, u kterých k syndromu vyhoření nedošlo a bude se snažit popsat konkrétní aspekty, které učitelé používají při vzdorování stresu a vyhoření. Na základě popisu účinných a neúčinných strategií se pokusím navrhnout doporučení jako prevenci syndromu vyhoření.


Design:
Jedná se o kvalitativní studii, která se opírá o zjištění z dotazníků. Studie proběhne na menší základní škole. V první fázi učitelům zadám dotazníky na syndrom vyhoření a copingové strategie. Na základě informací z dotazníků vyberu učitele s vyšší úrovní vyhoření a učitele bez známek vyhoření. S každým učitelem budu provádět polostrukturovaný rozhovor. V rozhovoru se zaměřím na profesní kariéru učitelů, jejich vnímání stresu ve škole a na strategie, které používají jako obranu vůči stresu. Ze zjištěných informací se pak pokusím formulovat, které strategie se zdají být úspěšné a pomáhají učitelům v boji proti syndromu vyhoření. Na základě těchto zjištění navrhnu opatření, která mohou přispívat k prevenci syndromu vyhoření u učitelů.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK