Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Hry s autíčky a panenkami z pohledu psychologie činnosti
Název práce v češtině: Hry s autíčky a panenkami z pohledu psychologie činnosti
Název v anglickém jazyce: Plays with toy cars and dolls from the perspective of the activity theory
Klíčová slova: Autíčko, hra, hračka, panenka, předškolní věk, psychologie činnosti, úkon.
Klíčová slova anglicky: Toy car, play, toy, doll, preschool age, activity theory, act.
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (41-KPSY)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 17.12.2014
Datum zadání: 17.12.2014
Datum a čas obhajoby: 11.01.2017 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.12.2016
Datum proběhlé obhajoby: 11.01.2017
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: PhDr. Hana Sotáková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce pojednává o tématu hry, konkrétně hry s panenkou a s autíčkem. Hra je nejčastější a nejoblíbenější aktivitou dětí. Hračky tedy slouží k zábavě, ale také se jejich prostřednictvím rozvíjejí a procvičují některé schopnosti. Otázkou je, v čem si je hra s panenkou a s autíčkem podobná a v čem se odlišuje. Teoretická část vymezuje pojem hračka, hra, předškolní věk a funkce hračky ve vývoji dítěte.
V empirické části je cílem popsat detailně dětskou hru s panenkou a s autíčkem. Prostřednictvím volného, dlouhodobého pozorování bude popisována hra a její dílčí sekvence. Závěrem bude objasněno, jaké aktivity, charakteristiky se v jednotlivých hrách vyskytují a jak se proměňují v závislosti na povaze hračky a přístupu k ní ze strany chlapců a dívek. Pozorování bude doplněné o rozhovory s dětmi. Rozhovor bude proveden po samotném pozorování jednotlivé hry.
Předběžná náplň práce
Diplomová práce je zaměřena na hry s autíčky a panenkami v mateřské škole u dětí předškolního věku. V práci vycházím zejména z psychologie činnosti. Podle té je hra nepostradatelnou činností dítěte a má vliv na jeho vývoj. S vědomím toho, že hra může být pro děti přínosem, jsem si stanovila za hlavní cíl práce zjistit, jaké úkony jsou s hračkami prováděny a k rozvoji jakých oblastí mohou směřovat.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis is focused on plays of preschool children with toy cars and dolls in kindergarten. The work is based especially on the activity theory. According to it the game is an essential activity of children and it has an influence on their development. Knowing that the game can be beneficial for children, I set as the main objective of the work to find out which actions with toys are performed and which areas they may develop.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK