Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pohybové aktivity dětí nemocných s cystickou fibrózou
Název práce v češtině: Pohybové aktivity dětí nemocných s cystickou fibrózou
Název v anglickém jazyce: Physical activity in children with cystic fibrosis
Klíčová slova: Cystická fibróza, dětský pacient, pohybová aktivita, fyzická zátěž, zdatnost, plicní funkce
Klíčová slova anglicky: Cystic fibrosis, pediatric patient, exercise training, physical activity, fitness, lung function
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (13-432)
Vedoucí / školitel: doc. PaedDr. Libuše Smolíková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.12.2014
Datum zadání: 21.04.2015
Datum a čas obhajoby: 19.05.2015 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.04.2015
Datum odevzdání tištěné podoby:24.04.2015
Datum proběhlé obhajoby: 19.05.2015
Oponenti: MUDr. Michal Procházka
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cystická fibróza (CF) je autozomálně recesivní dědičné onemocnění postihující mnoho orgánů a orgánových soustav, především respirační a gastrointestinální trakt, dále klouby a svalovou tkáň. V polovině 20. století se jednalo o onemocnění s téměř 100% úmrtností, dnes se díky včasné diagnostice a komplexní léčbě již od raného věku pacienti dožívají 4. dekády života. S prodlužujícím se věkem dožití stoupá zájem o zvýšení kvality života a udržení optimálního zdravotního stavu po co nejdelší dobu. Z tohoto hlediska hraje v terapii CF nezastupitelnou roli pohybová aktivita, která byla dříve absolutní kontraindikací. Kromě zvýšení kvality života a umožnění sociální integrace pacientů do dětského kolektivu má řadu pozitivních efektů přímo na zdravotní stav a je v současných výzkumech označována jako „lék na CF“.
Tato literární rešerše shrnuje současné poznatky o vlivu fyzické zátěže na dětského pacienta s CF. Vytrvalostní i odporový trénink zvyšuje aerobní zdatnost (měřeno jako VO2 peak), která se využívá pro predikci dožití nemocných a současně koreluje i s kvalitou jejich života. Přímý vliv fyzické aktivity na plicní funkce (měřeno jako FEV1) je předmětem diskuze, zřejmý je však pozitivní trend. Pohybová aktivita dále usnadňuje hygienu dýchacích cest, která je základem péče o respirační trakt, zlepšuje svalovou sílu, včetně síly respiračních svalů, snižuje nemocnost a počet hospitalizací a má pozitivní vliv na defektní metabolismus svalů. Rizika fyzické zátěže včetně rizik spojených se zátěžovým vyšetřením jsou minimální.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Cystic fibrosis (CF) is an autosomal recessive genetic disorder affecting many organs and organ systems, particularly the respiratory and gastrointestinal tract, joins and muscle tissue. In the mid-20th century CF caused almost 100% mortality. Today, however, thanks to early diagnostics and complex therapy introduced from early childhood, the patients are supposed to extend their life span up to the 4th decade of life. A prolonged life expectancy urges to ameliorate the quality of life and to keep up the optimum state of health for possible time. In this respect, physical activity plays an undeniable role in the CF therapy, although in the past it was considered absolutely contradictive. Physical activity, apart from improving the quality of life and allowing patients to take part in social integration into children collectives, brings about positive effects directly on the child’s state of health. Physical activity is cited in up-to-date research findings as “medicine for CF”.
The aim of this literature overview is to summarize pieces of knowledge about the influence of physical activity on a pediatric patient suffering from CF. Endurance and resistance training improves aerobic capacity (measured as VO2 peak), which is used as a predictor of the patient’s life expectancy and which also correlates with quality of life. A direct effect on the lung functions (measured as FEV1) is an object of discussion, however, it indicates positive outcomes. Physical activity also facilitates airway clearance, which is of a great importance for the care of the respiratory system, improves muscle strength, decreases morbidity and number of hospitalizations and produces a positive influence on defective muscle metabolism. Risks of physical activity, including those associated with exercise testing, are of minimal significance.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK