Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vývoj náplní práce sálové sestry napříč půl stoletím
Název práce v češtině: Vývoj náplní práce sálové sestry napříč půl stoletím
Název v anglickém jazyce: The development of job descriptions theatre nurses across half a century
Klíčová slova: perioperační péče, operační sály, sálová sestra, instrumentářka, operační tým, profesní regulace, historie ošetřovatelství
Klíčová slova anglicky: perioperative care, operating rooms, theatre nurse, surgical team,regulation of profession, nursing history
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Vedoucí / školitel: Mgr. Eva Prošková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 29.10.2014
Datum zadání: 29.10.2014
Datum a čas obhajoby: 26.01.2016 07:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.11.2015
Datum proběhlé obhajoby: 26.01.2016
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01821)
Oponenti: Mgr. Pavla Kordulová
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je prokázat schopnost písemně formulovat výsledky samostatné odborné práce, prováděné pod dohledem vedoucího práce. Obsah závěrečné práce má odpovídat nárokům kladeným na odborný text. Práce je teoreticko-praktického charakteru. Styl musí být odborný, věcný, stručný a používající přesně definované pojmy, bez gramatických a stylistických chyb. Struktura závěrečné práce odpovídá v podstatě struktuře původního článku.Vypracování práce se řídí Pokyny pro vypracování diplomové práce ÚTPO, Opatřením děkana č. 10/2008 a Pokyny pro napsání práce na závěr bakalářských, magisterských nebo doktorských studií k získání titulu Bc., Mgr. nebo PhD. na 1. lékařské fakultě UK v Praze.
Seznam odborné literatury
DUDA, Miloslav. Práce sestry na operačním sále. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2000. 389 s. : il. ISBN 80-7169-642-0.
Sestra a perioperační péče. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. 192 s. ISBN 978-80-247-3754-6.
KUTNOHORSKÁ, Jana. Historie ošetřovatelství. 1. vyd. Praha: Grada, 2010. 206 s. ISBN 978-80-247-3224-4.
NIKLÍČEK, Ladislav; ŠTEIN, Karel. . Dějiny medicíny v datech a faktech. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1985. 374 s.
SVOBODNÝ, Petr; HLAVÁČKOVÁ, Ludmila. . Dějiny lékařství v českých zemích. 1. vyd. Praha: Triton, 2004. 247 s., fot. ISBN 80-7254-424-1.

JIRÁSEK, Arnold. Ošetřování chirurgických nemocných . Praha : Arnold Jirásek , 1938 . 147 s. .

ROZSYPALOVÁ, Marie. Ošetřování nemocných : učební text pro 1. a 2. ročník středních zdravotnických škol, obor zdravotních sester . Praha : Státní zdravotnické nakladatelství , 1961 . 222 s. .

TAUFROVÁ, Mlada. Péče o pacienta v nemocničním ošetření : uplatnění zdravotní výchovy . Praha : Ústav zdravotní výchovy , 1970 . 80 s. .

DRÁBKOVÁ, Jarmila. Ošetřovatelská péče v anesteziologii, resuscitaci a intenzivní péči . Brno : Ústav pro další vzdělávání středních zdravotnických pracovníků , 1972 . 243 s. .

RYNDA, Josef. Základy zdravotnické techniky . Brno : Ústav pro další vzdělávání středních zdravotnických pracovníků , 1977 . 36 s. .

Zdravotnická pracovnice

Sestra

Florence

Věstníky Ministerstva zdravotnictví

Vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 40/1953 Sb., o odborné způsobilosti a odborné výchově středních a nižších zdravotnických pracovníků

Vládní nařízení č. 77/1971 Sb., o středních zdravotnických pracovnících

Zákon č. 103/1951 Sb., o jednotné preventivní péči

Vyhláška č. 44/1966 Sb., o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví

Vyhláška č. 72/1971 Sb., o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví

Závazné opatření č. 27/1972 Sb., náplň činnosti středních, nižších a pomocných zdravotnických pracovníků.

Vyhláška č. 77/1981 Sb., o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví

Směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 10/1986 Sb., o náplni činnosti středních, nižších a pomocných zdravotnických pracovníků
Předběžná náplň práce
Úvod do problematiky a význam tématu:
Bakalářská práce bude zaměřena na historii profese sálové sestry, a to od roku 1951 po současnost.V práci se zaměřím na vývoj a změny pracovní náplně sálové sestry této doby.
V teoretické části bakalářské práce objasním základní pojmy s tématem související, jakými jsou například perioperační péče, náplně práce zaměstnanců na operačním sále, přístrojové vybavení operačních sálů aj. Kromě historické literatury a právních a metodických předpisů týkajících se výuky perioperační péče se zaměřím na dochované zdroje v archivech nemocnicích a v NCO NZO. Zaměřím se na vyvíjející se rozdíly v náplni práce a kompetencí sálových sester v průběhu celého období a narůstající potřebě porozumět technickému vybavení operačních sálů a jeho provozu.

Cíle práce
Prvním cílem bakalářské práce bude zmapovat vývoj vzdělávání a právní regulace instrumentářek. Druhým cílem bude zjistit, jaké jsou rozdíly v charakteru práce sálových sester dnes a před 50 lety.

Výzkumné otázky:
Kdy vznikla profese instrumentářky jako regulovaná?
Jaká příprava prvních instrumentářek, zda čistě praktická, nebo i teoretická?
Jaké byly kompetence prvních instrumentářek, zahrnovaly i činnosti při anestezii?
Jak se vyvíjely kompetence sester při sterilizaci?
Jaký byl další vývoj vzdělávání po vzniku Institutu pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví?

Metodologie:
Pro splnění cílů a zodpovězení výzkumných otázek byla zvolena forma kvalitativního výzkumu, a to studium archivních dokumentů a dobové literatury, která bude podle možností doplněna strukturovanými rozhovory s pamětníky (sestry, ev. lékaři, další zdravotničtí pracovníci). Práce bude teoretického charakteru, tj. nebude dělena na teoretickou a praktickou část, ale podle časových období.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Introduction of an issues and importance of the topic:
The bachelor thesis will focus on the history of the profession of theatre nurses, from 1951 to the present. In the thesis I will focus on the development and changes in the workload of theatre nurses in this period of time.
In the theoretical part of the thesis I will explain the basic concepts related to the topic, such as perioperative care, job description of employees in the operating theatre, instrumentation of operating theatre, etc... Besides historical literature and legal and methodological regulations relating to the teaching of perioperative care I will focus on the preserved resources in archives in hospitals and NCO NZO. I will focus onto developing differences in the duties and competencies of theatre nurses throughout the whole period and the increasing need to understand technical operating theatre equipments and its operation.

The objectives of thesis
The first aim of this thesis will be to map the development of education and legal regulation of surgical nurses. The second objective will be to find out what are the differences in the pattern of theatre nurses today and 50 years ago.

Research questions:
When did the profession of surgical nurse started to be regulated?
What is the preparation of the first surgical nurses, whether it is purely practical or also theoretical?
What were the competencies of first surgical nurses were there included activities during (with) anaesthesia?
How have the competencies of nurses developed during (with) sterilization?
What was the further development of the education after the establishment of the Institute for further education of health professionals?

Methodology:
For meeting the objectives and answer the research questions had been chosen the form of qualitative research, namely study of archive documents and of the period literature, which will be within the options supplemented with structured interviews with witnesses (nurses, alternatively doctors and other health professionals)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK