Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ochrana hospodářské soutěže - blokové výjimky
Název práce v češtině: Ochrana hospodářské soutěže - blokové výjimky
Název v anglickém jazyce: Protection of competition - block exemptions
Klíčová slova: soutěžní právo, blokové výjimky, určování cen pro další prodej
Klíčová slova anglicky: competition law, block exemptions, resale price maintenance
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Vít Horáček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.10.2014
Datum zadání: 20.11.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.01.2015
Datum a čas obhajoby: 19.01.2015 13:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 211
Datum odevzdání elektronické podoby:26.11.2014
Datum proběhlé obhajoby: 19.01.2015
Oponenti: JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem mé práce je popsat a analyzovat jeden aspekt blokové výjimky pro vertikální dohody, a to konkrétně určování cen pro další prodej.
Diplomová práce se skládá ze šesti částí, jedna z nich se zabývá obecně blokovými výjimkami a zbytek práce se zaměřuje na určování cen pro další prodej. První kapitola představuje téma blokových výjimek a vysvětluje prvky blokových výjimek, které jsou pro všechny společné.
Kapitola druhá uvádí definici určování cen pro další prodej a popisuje rozdíl mezi fixní, minimální, maximální a doporučenou cenou.
Třetí kapitola popisuje ekonomické teorie, které mají vliv na právní režim institutu určování cen pro další prodej. Kapitola je rozdělena do tří podkapitol. První z nich vysvětluje prosoutěžní účinky určování cen pro další prodej. Druhá podkapitola se zaměřuje na jejich protisoutěžní účinky. Třetí podkapitola shrnuje ekonomické teorie dopadu určování cen pro další prodej.
Čtvrtá kapitola posuzuje právní rámec určování cen pro další prodej v evropském právu. Nejprve popisuje zacházení s fixními, minimálními, doporučenými a maximálními cenami. Poté analyzuje určování cen pro další prodej jako účelové omezení a zkoumá možné vynětí na základě čl. 101 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie. Čtvrtá podkapitola se zabývá pravidlem de minimis. Pátá podkapitola zkoumá možnost individuálního vynětí určování cen pro další prodej. Čtvrtá kapitola je zakončena příklady z rozhodovací praxe Komise a Soudního dvora EU.
Pátá kapitola popisuje situaci určování cen pro další prodej v českém právu. Zejména prozkoumává několik rozhodnutí vydaných Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.
Kapitola šest představuje principy amerického soutěžního práva. Zaměřuje se na vývoj nakládání s určováním cen pro další prodej v rozhodovací praxi. Následně je provedeno srovnání mezi americkým a evropským přístupem k určování cen pro další prodej.
Závěr práce posuzuje závěry učiněné v předchozích kapitolách a právní režim určování cen pro další prodej. Část závěru navrhuje možné změny do budoucna.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main purpose of my thesis is to describe and analyze one aspect of a block exemption regulation for vertical agreements, namely resale price maintenance.
The thesis is composed of six parts, one of them dealing with block exemptions in general and the rest of them focusing on resale price maintenance. Chapter one introduces the topic of block exemptions and explains the features of block exemptions that are common to all of them.
Chapter two presents the definition of resale price maintenance and describes the difference between fixed, minimum, maximum and recommended prices.
Chapter three describes economic theories, which have influence on legal treatment of resale price maintenance. The chapter is divided into three subchapters, whereas the first one explicates pro-competitive effects of resale price maintenance, the second one focuses on its anticompetitive effects and the third one summarizes the economic theories of impact of resale price maintenance.
Chapter four examines the legal framework of resale price maintenance in European law. Firstly, it describes the treatment of fixed, minimum, recommended and maximum prices. Then it analyzes resale price maintenance as an object restriction and examines possible exemption under Article 101 (1) of the Treaty on the Functioning of the European Union. The fourth subchapter deals with the de minimis rule. Subchapter five explores a possibility for individual exemption of resale price maintenance. Chapter four ends with examples of decision-making practice of the Commission and the Court of Justice of the EU.
Chapter five describes the situation of resale price maintenance in Czech law. It mainly surveys a couple of decisions rendered by the Office for the Protection of Competition.
Chapter six introduces the principles of American competition law, focusing on a judicial evolution of treatment of resale price maintenance. Subsequently, a comparison is made between American and European approach towards resale price maintenance.
Finally, the conclusion of the thesis evaluates the conclusions made in the previous chapters and the legal framework of resale price maintenance. Part of the conclusion also deals with possible changes suggested for the future.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK