Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Specifika splatnosti dluhů ze vztahů mezi podnikateli a jejich vymáhání
Název práce v češtině: Specifika splatnosti dluhů ze vztahů mezi podnikateli a jejich vymáhání
Název v anglickém jazyce: Specificity of the maturity of debts arising from relations between entrepreneurs and their enforcement
Klíčová slova: splatnost, odložená platba, vymáhání pohledávek
Klíčová slova anglicky: time of payment, deferred payment, enforcement of claims
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Kateřina Eichlerová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 21.10.2014
Datum zadání: 18.11.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.05.2015
Datum a čas obhajoby: 11.05.2015 14:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 230
Datum odevzdání elektronické podoby:11.03.2015
Datum proběhlé obhajoby: 11.05.2015
Oponenti: JUDr. Štefan Elek, LL.M., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá vývojem a současnou právní úpravou regulace doby splatnosti dluhů z podnikatelských závazků a vymáhání pohledávek v českém i evropském právu. Cílem práce je zjistit, jak může právní úprava ovlivnit dobu splatnosti, a které další faktory působí na platební morálku podnikatelů.
Samotný text práce je rozčleněn do jedenácti kapitol. V úvodní kapitole jsou vymezeny základní pojmy, které jsou dále v práci používány, zejména pojem závazek a podnikatelský vztah, dále splatnost dluhu a odložená platba. Druhá kapitola obsahuje přehled právní úpravy doby splatnosti a její případné regulace od ABGB až po vstup České republiky do Evropské unie. Vývoji unijní legislativy je věnována třetí kapitola. Čtvrtá kapitola obsahuje podrobný rozbor aktuální české právní úpravy regulace doby splatnosti s poukazem na některé možné problematické body. V páté kapitole se práce věnuje veřejnoprávní regulaci doby splatnosti prostřednictvím práva na ochranu hospodářské soutěže. Šestá kapitola obsahuje přehled vybraných zahraničních právních úprav. Následující část práce zkoumá reálné doby splatnosti v ČR a dalších evropských státech. Osmá kapitola se věnuje identifikaci důvodů prodlení s úhradou dluhů, a v navazující kapitole i možnostem, jakými může věřitel zlepšit své postavení při vymáhání pohledávek. Desátá kapitola obsahuje možnosti věřitele vymáhat splatné pohledávky v klasickém soudním řízení či v rozkazním řízení a jeho variantách. V dalších částech desáté kapitoly se práce soustředí i na alternativní metody řešení sporů a na možnosti jejich využití pro účely řešení sporů o úhradu dluhů. V závěrečné jedenácté kapitole se práce zabývá tím, jak se mění splatnost pohledávek a jejich vymáhání v insolvenčním řízení, a dalšími dopady insolvenčního řízení na vztah mezi dlužníkem a věřitelem.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis deals with development and current legislation regulating time of payment in relation to commercial debts, and collection of creditor´s claims both in Czech and European law. The aim of the thesis is to find out how the legislation may influence time of payment and what other factors affect general attitude towards paying commercial debts.
The text is divided into eleven chapters. Introductory chapter defines basic terms which are used throughout the thesis, such as obligation and relation between entrepreneurs, time of payment and deferred payment. Second chapter contains overview of legislation related to time of payment and its possible regulation since ABGB until entry of the Czech Republic into the EU. Development of EU legislation is described in chapter three. Fourth chapter contains detailed analysis of current Czech legislation with accent on potentially problematic points. Fifth chapter deals with public-law regulation of time of payment by the means of protection of economic competition. Chapter six contains comparison of selected foreign legislations. Following part of the thesis analyses actual time of payment both in Czech Republic and other European states. Chapter eight identifies reasons for default in payment. Following chapter suggests methods through which the creditor may improve its position in relation to debt collection. Chapter ten describes possibilities of the creditor to enforce its claims in classic court proceedings or the payment order proceedings and its variations. Other parts of tenth chapter point out some alternative methods of dispute resolution and their possible use in relation to dispute over paying off debts. Final eleventh chapter examines how the time of payment and methods of enforcing claims changes in relation to insolvency proceedings, and other impacts of insolvency proceedings on debtor – creditor relationship.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK