Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Whistleblowing
Název práce v češtině: Whistleblowing
Název v anglickém jazyce: Whistleblowing
Klíčová slova: Whistleblowing, whistleblower, ochrana oznamovatele
Klíčová slova anglicky: Whistleblowing, whistleblower, protection of whistleblower
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.11.2014
Datum zadání: 13.11.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.09.2016
Datum a čas obhajoby: 12.09.2016 12:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 318, 3. patro v budově PF UK
Datum odevzdání elektronické podoby:29.06.2016
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2016
Oponenti: doc. JUDr. Jakub Morávek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Autorka se ve své diplomové práce zabývá tématem whistleblowing, který je v současné době velice aktuální, a to díky předložení dvou legislativních návrhů na ochranu oznamovatelů a taktéž přijetí nařízení vlády č. 145/2015, které stanovuje úpravu oznamování pro státní zaměstnance.
Práce pojednává a přibližuje názory mnohých autorů na pojem whistleblowing, whistleblower, osvětluje dělení na interní a externí whistleblowing a také nabízí rozlišení z hlediska způsobu oznamování na whistleblowing otevřený, důvěrný a anonymní. Rovněž se v práci prezentuje historie žaloby qui tam, která se pojí s historií whistleblowingu.
V práci jsou představeny vybrané aspekty zahraniční úpravy whistleblowingu, a to Spojených států amerických, kde má whistleblowing velkou tradici. Taktéž je autorkou zkoumán nový zákon proti společenské činnosti, který je účinný od 1. ledna 2015 na Slovensku.
Autorka rovněž poukazuje na mezinárodní závazky České republiky, které ji plynou ze členství v mezinárodních organizacích a taktéž z Evropské unie a přináší přehled nejvýznamnějších dokumentů na mezinárodním poli, které se věnují otázce whistleblowingu. Součástí je také shrnutí nejvýznamnějších rozsudků ESLP v této právní oblasti.
Diplomová práce nabízí ucelený přehled české právní úpravy oznamování a ochrany oznamovatelů, kterou znázorňuje úprava napříč českých právním řádem. Součástí je též přehled orgánů a institucí, na které se může oznamovatel v případě podání oznámení, podnětu či rady obrátit. Rovněž zkoumá minulé legislativní návrhy, a to Mgr. Karolíny Peake a skupiny senátorů v čele s Mgr. Liborem Michálkem, MPA, a taktéž současné návrhy, a to společný návrh ministra financí Ing. Andreje Babiše a ministra spravedlnosti JUDr. Roberta Pelikána, Ph.D. a návrh z rukou gestora Mgr. Jiřího Dienstbiera, ministra pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti. Závěrem jsou formulovány návrhy pro budoucí legislativní návrh ochrany oznamovatelů v České republice.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The author's thesis deals with the topic of whistleblowing, which is currently very relevant, because two legislative proposals about the protection of whistleblowers have been submitted recently and also because of the adoption of Government Regulation No. 145/2015, which establishes treatment of notification for state employees.
The thesis discusses and presents the views of many authors on the concept of whistleblowing, whistleblower, further it clarifies the division of internal and external whistleblowing and also divides the reporting of whistleblowing on overt , confidential and anonymous. The work also presents the history of qui tam actions that are highly associated with the history of whistleblowing. The thesis presents selected aspects of foreign whistleblowing arrangements, namely in the United States of America, which has a long tradition of whistleblowing. The new law to protect whistleblowers, which is effective from 1st January 2015 in the Slovak Republic, is examined in the thesis as well.
The author also points out the international obligations for the Czech Republic, which result from the membership in the international organizations and also from being in the European Union. The work provides an overview of the most important documents about whistleblowing in the international field of law. The summary of the most important judgments of the ECHR in this branch of law is also included.
The thesis offers a comprehensive overview of the Czech legislation connected to the term whistleblowing and protection of whistleblowers. It also includes an overview of the institutions to which the whistleblower can appeal to in case of submission of whistleblowing, complaint or in need of advice. The thesis also examines the past legislative proposals, namely the proposal of Mgr. Karolína Peake and a group of senators led by Mgr. Libor Michálek, MPA. The recent proposals have been under the investigation of the author as well, mainly the joint proposal of the Minister of Finance Ing. Andrej Babis and Minister of Justice JUDr. Robert Pelikan, Ph.D. and the proposal that is coordinated by Mgr. Jiri Dienstbier, Minister for Legislation, Human Rights and Equal Opportunities. The conclusion formulates many possible outcomes for future legislative proposals to protect whistleblowers in the Czech Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK