Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Poručenství
Název práce v češtině: Poručenství
Název v anglickém jazyce: Tutorship (as type of guardianship)
Klíčová slova: poručenství, poručník, rodičovská odpovědnost, orgán sociálně-právní ochrany dětí, veřejný poručník, správa jmění dítěte
Klíčová slova anglicky: guardianship, guardian, parentel responsibility, social and legal autority, the public guardian, managing the child´s property
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanského práva (22-KOP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Ondřej Frinta, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.11.2014
Datum zadání: 18.11.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 31.01.2017
Datum a čas obhajoby: 30.01.2017 15:00
Místo konání obhajoby: míst. 131 - část I. a II. státních závěrečných zkoušek se konají bezprostředně po sobě v týž den
Datum odevzdání elektronické podoby:19.12.2016
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2017
Oponenti: JUDr. MUDr. Alexandr Thöndel, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Poručenství
Tato diplomová práce se zabývá institutem poručenství, nejdůležitějšími historickými milníky ve vývoji institutu poručenství a právní úpravou poručenství v České republice s přihlédnutím k právní úpravě poručenství ve Spolkové republice Německo. Poručenství je právním institutem, prostřednictvím něhož je zajišťována nezletilému nesvéprávnému dítěti, které se ocitlo bez potřebné právní ochrany, náhradní právní ochrana. Hlavním cílem poručenství je především zajištění náležité náhradní péče o právní záležitosti poručence.
Diplomová práce je rozdělena do dvou hlavních částí a osmi kapitol. První část práce je věnována nejdůležitějším kodifikacím, které dle mého názoru nejvíce ovlivnily vývoj poručenství na našem území. První část práce pojednává o právní úpravě poručenství v právu římském, právu městském a zemském, ve Všeobecném občanském zákoníku a okrajově též o právní úpravě poručenství obsažené v zákoně o právu rodinném a zákoně o rodině.
Druhá část práce se zabývá právní úpravou poručenství v České republice s přihlédnutím k právní úpravě poručenství ve Spolkové republice Německo. Druhá kapitola práce je věnována pojmu poručenství a pramenům právní úpravy poručenství v České republice. Těžiště práce je pak tvořeno třetí až osmou kapitolou, které pojednávají o vzniku poručenství, osobě poručníka, orgánu sociálně-právní ochrany dětí, o právech a povinnostech poručníka, o dohledu nad výkonem poručenství
a o zániku poručenství a poručenské funkce. V závěru práce jsou následně vyzdviženy nejdůležitější rozdíly v právní úpravě poručenství v České republice a Spolkové republice Německo.
Cílem práce bylo přiblížit právní úpravu institutu poručenství v České republice a poukázat na rozdíly právní úpravy poručenství v České republice a Spolkové republice Německo.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Tutorship (as type of guardianship).
The thesis deals with a guardianship, with the most important historical milestones in a guardianship evolution and with the guardianship legislation in the Czech Republic taking into account guardianship legislation in the Federal Republic of Germany. Through the guardianship is provided alternative legal protection of legally incompetent minor lacking necessary legal protection. The aim of the guardianship is ensuring an appropriate alternative legal protection of ward´s legal matters.
The thesis is dividend into two parts and eight chapters. The first part is devoted to the most important codifications which in my opinion influenced the development of the guardianship on our territory the most. The first part deal with guardianship legislation in the Roman law, provincial and municipal law, in the General Civil Code and marginally about guardianship legislation contained in the Act of family law and in the Family Code.
The second part of the thesis deal with guardianship legislation in the Czech Republic taking into account guardianship legislation in the Federal Republic of Germany. The second charter is devoted to the term guardianship and to the sources of guardianship legal regulation in the Czech republic. The core of the thesis consists of the third to eighth chapter, which deal with a guardianship constitution, a person of guardian, the social and legal authority, rights and obligations of the guardian,
a supervision over guardianship performance and with termination of guardianship and termination of guardianship office.
Conclusion highlights the most important differences between the guardianship legislation in the Czech republic and in the Federal Republic of Germany.
The aim of this thesis was to describe the guardianship legislation in the Czech republic and point to the differences between the guardianship legislation in the Czech republic and the Federal Republic of Germany. The most important differences are highlighted in the conclusion of this thesis.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK