Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Determinants of orchid species diversity
Název práce v češtině: Determinanty druhové diverzity orchidejí
Název v anglickém jazyce: Determinants of orchid species diversity
Klíčová slova: orchideje, biodiverzita, geografické rozšíření
Klíčová slova anglicky: orchids, biodiversity, geographical distribution
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav pro životní prostředí (31-550)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 01.10.2014
Datum zadání: 01.10.2014
Datum odevzdání elektronické podoby:19.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 25.06.2021
Oponenti: prof. Tiiu Kull, Ph.D.
  Dennis Whigham, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
V současné době existují studie, které napovídají, že počet druhů orchidejí na ostrovech světa je kromě jejich velikosti a zeměpisné šířky pozitivně korelován i s jejich konektivitou as ostatními ostrovy. Může to být způsobeno tím, že vyšší konektivita lokality znamená i vyšší pravděpodobnost kolonizace novým druhem díky větší pravděpodobnosti náletu dotyčných semen. Tato závislost by mohla platit i v menším měřítku v rámci jednotlivých kontinentů či zemí, avšak dosud nebyla nikde testována.
Pravděpodobnost výskytu daného druhu orchideje na lokalitě patřící do fytocenologického typu, kde se tento druh vyskytuje, může být též ovlivněna historií lokality. Na stanovištích, která nebyla nikdy člověkem ovlivněna orbou, hnojením apod., lze očekávat větší pravděpodobnost výskytu daného druhu orchideje, než na stanovištích antropicky recentně ovlivněných. Vliv antropického ovlivnění však může časem klesat, tak jak se lokalita bude vracet do přírodního stavu, v němž může být znovuosídlena náletem z okolních živých lokalit. Do jaké míry tyto dva protichůdné faktory ovlivňují recentní výskyt orchidejí není známo.
Cílem této práce je, s pomocí existujících databází historického a současného výskytu vybraných druhů terestrických orchidejí na vybraném území testovat následující hypotézy: (1) Pravděpodobnost výskytu daného druhu terestické orchideje závisí na konektivitě dané lokality. (2) Pravděpodobnost výskytu daného druhu terestické orchideje závisí na historii dané lokality.
Bude započato s oblastí Jihočeského kraje a 5 zde nejhojnějšími druhy. Dle možností a vývoje testování budou jak oblast, tak i vybrané druhy rozšířeny v rámci ČR, případně zahraničí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Currently, there are studies that suggest that the number of orchid species on the islands of the world, in addition to their size and latitude, is positively correlated with their connectivity with other islands. This may be due to the fact that higher connectivity site means a higher probability of colonization of new species due to the greater likelihood of seeds occurring here. This dependence could apply on a smaller scale within each continent or country, but it has never been tested.
The probability of occurrence of orchid species in the area belonging to the phytosociological type where this species occurs may also be affected by the history of the site. In sites that have never been affected by man (plowing , fertilization , etc.), we can expect greater probability of occurrence of species of orchids, than at sites affected by humans recently. The effect of anthropic influence, however, may diminish over time, as the site will return to the natural state in which it can be resettled from the surrounding living areas. To what extent these two opposing factors are affecting the recent occurrence of orchids is not known.
The aim of this work is, using existing databases of historical and current occurrence of selected species of terrestrial orchids in the selected area, to test the following hypotheses:
(1) The probability of occurrence of the terrestrial orchids species depends on the connectivity of the site.
(2) The probability of occurrence of the terrestrial orchids species depends on the history of the site.
The initial study area will be South Bohemia and 5 most abundant species here. Time permitting, both study area and studied species will be extended to the whole Czech Republic and maybe even abroad.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK