Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Potřeba spánku u všeobecných sester.
Název práce v češtině: Potřeba spánku u všeobecných sester.
Název v anglickém jazyce: The need to sleep with nurses
Klíčová slova: spánek, poruchy spánku, směnný provoz, spánková hygiena, potřeby člověka, všeobecná sestra
Klíčová slova anglicky: sleep, sleep disorders, continuous operation, sleeping health, human needs, General nurse
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Jana Marsová
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 26.09.2014
Datum zadání: 09.10.2014
Datum a čas obhajoby: 09.06.2015 00:00
Místo konání obhajoby: ÚTPO
Datum odevzdání elektronické podoby:30.04.2015
Datum proběhlé obhajoby: 09.06.2015
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B02110)
Oponenti: Mgr. Jana Vyskočilová, DiS.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce bude vypracována dle opatření děkana č. 10/2010
Seznam odborné literatury
Seznam odborné literatury:
BORZOVÁ, Claudia. Nespavost a jiné poruchy spánku: pro nelékařské zdravotnické obory. 1. vyd. Praha: Grada, 2009, 141 s. ISBN 978-80-247-2978-7.
KŘIVOHLAVÝ, Jaro. Sestra a stres: příručka pro duševní pohodu. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2010, 119 s. ISBN 978-802-4731-490.
NEVŠÍMALOVÁ, Soňa a Karel ŠONKA. Poruchy spánku a bdění. 2., dopl. a přeprac. vyd. Praha: Galén, c2007, 345 s. ISBN 978-80-7262-500-0.
Předběžná náplň práce
Má bakalářská práce by měla blíže zkoumat téma spánku u zdravotních sester. Zaměřím se především na problém spánkového deficitu a mým cílem je zjistit, jak sestry tento deficit pociťují, jak se to na sestrách projevuje a jak se proti tomu snaží bojovat. Práci budu vyhodnocovat pomocí kvantitativních dotazníků z dvou různých oddělení.
Úvod do problematiky: Ve své bakalářské práci se zaměřuji na téma potřeba spánku u všeobecných sester. Mým cílem je zjistit, jaké jsou konkrétní změny v uspokojování potřeby spánku.
Teoretická část se zabývá fyziologií, fázemi a významem spánku, důsledky jeho nedostatečného uspokojování a rizikovými faktory narušujícími jeho kvalitu. Zdůrazním zde také pojem spánková hygiena.
Cílem praktické části je zhodnotit subjektivní vnímání spánku a únavy u sester v provozu jednosměnném i vícesměnnem. Pokusím se zmapovat nejčastější poruchy spánku a jejich možné příčiny a následky a nalézt nejčastější řešení těchto potíží.

Význam tématu: Tato bakalářská práce je průzkumem v oblasti kvality spánku sester a může včas upozornit na rizika, která při dlouhodobém trvání mohou vést k vážným narušením v oblasti spánku i životního stylu a poté způsobovat i opomenutí v zaměstnání.

Výzkumné otázky: Jak hodnotí sestry kvalitu svého spánku?
Jak na sobě pociťují nedostatek spánku?
Setkaly se někdy s nějakou poruchou spánku?
Jak se snaží s tímto nedostatkem bojovat?

Metodologie: K získání výsledků použiji kvantitativní výzkum, ve kterém budou všeobecné sestry z daného oddělení zvolené nemocnice vyplňovat anonymní dotazník s otevřenými, uzavřené či polouzavřenými otázkami.
Předpokládaná implementace: Moje bakalářská práce by mohla být využita k včasnému zmírnění škodlivých vlivů, které mají negativní důsledek na spánek. Poukazuje na výsledky uspokojování potřeby spánku zdravotních sester dané nemocnice a mohla by vést ke změně již zažitých návyků v oblasti spánkové hygieny
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
My bachelor thesis should closer research theme of sleep in nurses. I will focus primarily on the problem of sleep deficit and my goal is found out how this deficit nurses feel how it manifests and how the nurses try fight against it. The work I will evaluate by quantitative questionnaires from two different wards.

Introduction to the problems: In my bachelor thesis I focus on the topic of the need of sleep in general nurses. My goal is found out what are the specific changes in satisfying of needs sleep.
Theoretical part is engage in physiology, phases and importance of sleep, the consequences of his deficiency satisfying and risk factors which disturbing his quality. I emphasize also the concept of sleep hygiene.
The goal of practical part is compare the subjective view of sleep and fatigue by nurses in single-shift operation with multi-shift operation. I will try to map the most common sleep disorders and their possible causes and consequences and to find the most common solutions these problems.
Importance of the subject: This bachelor thesis is a survey of the sleep quality in nurses. This thesis could provide early warning of risks in the long term which could lead to serious disruptions in sleep and lifestyle and then cause omissions at work.

Research questions: How does the nurse evaluate quality of their sleep?
How do they observe first symptoms of insomnia on yourself ?
Have we met before with some type of sleep disorders?
How do they trying to fight with this deficiency?

Methodology: To obtain the results I will use the quantitative research. The nurses will fill out an anonymous questionnaire with open, closed or semi-closed questions from concrete department of elected hospital.

Expected implementation: My bachelor thesis could be used to timely mitigate the harmful effects that have negative effect on sleep. It points out results of satisfy the needs of sleep in nurses of the elected hospital and could lead to a change of already ingrained habits of sleep hygiene.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK