Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
On-line komunity
Název práce v češtině: On-line komunity
Název v anglickém jazyce: On-line communities
Klíčová slova: Online komunity, software, vliv softwaru, pozorování, členský cyklus, zvláštní události.
Klíčová slova anglicky: Online communities, software, influence of software, observation, membership life cycle, events.
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Josef Kandert, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.09.2014
Datum zadání: 19.09.2014
Datum a čas obhajoby: 19.01.2015 00:00
Místo konání obhajoby: U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:05.01.2015
Datum proběhlé obhajoby: 19.01.2015
Oponenti: PhDr. Marie Pospíšilová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Hlavními zdroji informací bude literatura přímo se zabývající komunitami i on-line komunitami a s nimi související články a jejich analýza a také zkušenosti získané z navštěvování on-line komunit,ze zúčastněného pozorování i případného dotazování (Například u otázky vzniku a růstu on-line komunit plánuji zkombinovat rozhovory s dlouholetými členy fungující komunity ale také zúčastněné pozorování v těchto již rozběhnutých komunitách a komunitách, které jsou mladší a pokud možno ještě v procesu rozrůstání a získávání stálých členů.). Právě zúčastněné pozorování a poté porovnávání takto získaných dat s daty z různých komunit, z knih a článků bude jednou z hlavních metod získávání nových poznatků a například také ověřování, zda dříve získané poznatky stále platí, jelikož virtuální svět se neustále vyvíjí.


Seznam odborné literatury
orientačně

-Kim, A.J. :Community Building on the Web: Secret Strategies for Successful Online Communities, 2000, Peachpit Press
-Leimeister, J. M.; Sidiras, P.; Krcmar, H. : Exploring Success Factors of Virtual Communities: The Perspectives of Members and Operators, 2006, Journal of Organizational Computing & Electronic Commerce (277-298)
-Gardner, L.W. : Budování komunity, 1999, Nadace VIA
-Parsell, M. : Pernicious virtual communities: Identity, polarisation and the Web 2.0, 2008, Ethics and Information Technology 10 (41-56)

Předběžná náplň práce
Námět práce
V této práci bych se rád věnoval virtuálním komunitám nebo také "on-line" komunitám jakožto skupině lidí, která spolu komunikuje v rámci internetu, bez nutnosti osobního kontaktu a mnohdy také bez jediné představy o tom, kdo se nachází na "druhé" straně.
Konkrétněji bych se rád zabýval například procesem vzniku samotné on-line komunity a jejímu růstu, také členským cyklem (tak jak ho popsala Amy Jo Kim), jeho proměnami a podobě u různých on-line komunit zabývajícíh se odlišnými tématy, rozdíly i podobnostmi mezi komunitami a on-line komunitami, případně střety mezi těmito dvěma světy (např. setkání stálých členů tváří v tvář) a také bych se rád dotknul téměř nevyhnutelné otázky anonymity a virtuální identity.
Předpokládaná struktura bakalářské práce

1) Úvod
2) Teoretická východiska
3) Metody
4) Deskriptivní část
5) Analytická část
6) Závěry
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK