Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Determinanty šíření mobilních telefonů a Internetu
Název práce v češtině: Determinanty šíření mobilních telefonů a Internetu
Název v anglickém jazyce: Internet and mobile phone diffusion and its determinants
Klíčová slova: Mobilní telefon, Internet, Digitální propast, Difuzní model, Šíření ICT v ČR
Klíčová slova anglicky: Mobile phone, Internet, Digital divide, Diffusion model, ICT diffusion in Czech Republic
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Institut ekonomických studií (23-IES)
Vedoucí / školitel: Mgr. Petr Polák, M.Sc., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.06.2014
Datum zadání: 15.06.2014
Datum a čas obhajoby: 22.09.2015 00:00
Místo konání obhajoby: IES
Datum odevzdání elektronické podoby:30.07.2015
Datum proběhlé obhajoby: 22.09.2015
Oponenti: PhDr. Mgr. Goran Serdarevič, M.A.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Shy, O. 2001. The economics of network industries. 1st ed. Cambridge: Cambridge University Press.
Baliamoune-Lutz, M. (2003). An analysis of the determinants and effects of ICT diffusion in developing countries. Information Technology for development, 10(3), 151-169.
Meijers, Huub, (2006). Diffusion of the Internet and low inflation in the information economy. Information Economics and Policy, 18(1), 1–23.
Nath, R. & Murthy, V.(2009). Factors for Global Diffusion of the Internet. Encyclopedia of Information Science and Technology, Second Edition [online], pp. 1522
Kiiski, S., and Pohjola, M. (2002). Cross-country diffusion of the Internet. Information Economics and Policy, 14(2), 297–310.
Dewan, S., and Riggins, F. J. (2005). The digital divide: Current and future research directions. Journal of the Association for information systems, 6(12), 298–337.
Chinn, M. D., and Fairlie, R. W. (2006). ICT Use in the Developing World: An Analysis of Differences in Computer and Internet Penetration. National Bureau of Economic Research Working Paper Series, No. 12382.
Wooldridge, J. c2009. Introductory econometrics: a modern approach. 4th ed. Mason, OH: South Western, Cengage Learning.
Předběžná náplň práce
Motivation:
Rozvoj Informačních a komunikačních technologií v posledních letech je nepřehlédnutelný. Staly se ať už v jakékoliv podobě (počítače, mobilní telefony, internet, software atd.) nedílnou součástí života každého z nás. Tato práce se zaměří na dva prvky ICT, a to na mobilní telefony a internet. Cílem této diplomové práce bude nalézt hlavní determinanty šíření mobilních telefonů a internetu a prozkoumat rozdílnost vlivu těchto faktorů ve vyspělých a rozvojových zemích. Za účelem nalezení těchto determinantů bude v práci testována řada proměnných zahrnujících ekonomické, politické, technologické a lidské faktory. Detailněji se práce zaměří na situaci v České republice.

Methodology:
Pro tuto práci budou využita panelová data ze zahraniční databáze World Bank’s World Development Indicators database a také data nashromážděná Českým statistickým úřadem pro případ analýzy České republiky. Dle Natha a Murthyho (2009) lze shrnout všechny důležité determinanty šíření mobilních telefonů a Internetu do následujících čtyř kategorií: lidské, technologické, ekonomické a politické faktory. Práce se bude inspirovat modelem analyzovaným ve studii Chinna a Fairlieho (2006), ten bude upraven a přidány budou také další proměnné. Zvolené proměnné budou obsahovat informace o všech výše zmíněných faktorech pro celkem 199 zemí, které budou dále rozčleněny na dvě skupiny, a to na vyspělé a rozvojové státy. V empirické části bude na navržený model nejdříve aplikována OLS regrese a objasněn vliv jednotlivých proměnných na šíření mobilních telefonů a internetu. V případě statistických problémů bude model poupraven tak, aby byl co nejvíce robustní. Dále budou zkoumány rozdílné vlivy daných determinantů v rámci vyspělých a rozvojových zemích. Vzhledem k tomu, že v práci jsou používána panelová data, je zapotřebí brát v úvahu také tzv. nezkoumané faktory (unobserved factors), které mají vliv na výsledky regrese. Wooldridge (2009) navrhuje dva různé modely, kterými se lze s tímto problémem vypořádat. V tomto případě bude využit tzv. model fixních efektů (Fixed effects model), který předpokládá, že dané nezkoumané vlivy jsou pro každou zemi specifické.

Expected Contribution:
Informační a komunikační technologie se neustále rozvíjejí a jejich význam roste. Objasnění působících faktorů a rozdílnost jejich vlivů v rozvojových a vyspělých zemích je přínosným krokem vpřed a to zejména pro země, které ve využití mobilních telefonů a internetu zaostávají. Zároveň se práce bude detailněji zabývat situací v České republice, na kterou analýza doposud publikována nebyla.

Outline:
1. Úvod – představení tématu, popis struktury diplomové práce
2. Přehled literatury – krátké shrnutí existující literatury k danému tématu
3. Data – popis jednotlivých proměnných
4. Metodologie – představení a testování navrženého modelu
5. Výsledky – prezentace výsledků
6. Závěr – shrnutí zjištěných poznatků, sepsání vlastního závěru
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Internet and mobile phone use, especially within developing countries, has increased dramatically in recent years. In order to investigate the determinants, differences and their impact, the thesis based on panel dataset will be used for econometric approach. The thesis will follow current research findings in the area and more deeply focus on the Czech Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK