Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kvalita života lidí s psychotickým onemocněním
Název práce v češtině: Kvalita života lidí s psychotickým onemocněním
Název v anglickém jazyce: Quality of Life of People with Psychotic Disorder
Klíčová slova: kvalita života|dimenze kvality života|psychotické onemocnění|dotazník subjektivní kvality života SQUALA|sociální služba
Klíčová slova anglicky: quality of life|quality of life dimension|psychotic illness|questionnaire of subjective quality of life SQUALA|social service
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Šípek, CSc., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 28.05.2014
Datum zadání: 28.05.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.06.2014
Datum a čas obhajoby: 04.09.2018 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2018
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Katarína Loneková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Tato diplomová práce se bude věnovat kvalitě života lidí s psychotickým onemocněním. Při léčbě tohoto onemocnění v dnešní době nejde jen o zmírňování příznaků onemocnění, ale o celkové zkvalitnění života těchto lidí.. Cílem diplomové práce je zmapovat subjektivně vnímanou úroveň kvality života lidí s psychotickým onemocněním a zjistit, jak a v jakých oblastech se liší jejich vnímaná kvalita života oproti zdravé populaci.
Teoretická část diplomové práce se bude zabývat obecně konceptem kvality života, bude nastíněn vývoj tohoto pojmu, různé pohledy na něj. Dále se bude věnovat duševnímu onemocnění, podrobněji psychotickým onemocněním a vlivu na život nemocného i jeho okolí, jeho léčbě a následné psychosociální rehabilitaci.
Empirická část bude zkoumat subjektivně vnímanou kvalitu života lidí s psychotickým onemocněním, kteří jsou v remisi a kteří využívají pobytovou sociální službu. Těmto lidem bude předložen dotazník, který zkoumá kvalitu života a který umožní vytvořit profil kvality života. Stejný dotazník bude předložen kontrolní skupině ze zdravé populace. Design výzkumu bude kvantitativní. Výsledný profil bude porovnán s kontrolní skupinou zdravé populace a dále analyzován a bude si všímat různých životních témat a potřeb, která z tohoto profilu vyvstanou.
Seznam odborné literatury
Awad, A. G., Voruganti, L. N. P. (2013): Measuring Quality of Life in Patient with Schizophrenia. Pharmacoeconomics 30 (3).
Dragomirecká, E., Škoda, C. (1997) Kvalita života: Vymezení, definice a historický vývoj pojmu v sociální psychiatrii. ČS psychiatrie, 93, č.2.
Goppoldová E., Motlová L., Dragomirecká E., Hájek T. (2004), Změna subjektivní kvality života a klinického stavu v průběhu psychiatrické hospitalizace. Existují rozdíly mezi diagnostickými kategoriemi?. Psychiatrie, 8(4), 267–273
Höschl, C., Libiger, J., Švestka, J., et al (2002). Psychiatrie. Praha: Tigis.
Mikulášková, G. (2012): Prehľad nástojov merania kvality života pacientov so schizofreniou – porovnanie nástrojov vo vybraných psychometrických parametrech. Československá psychologie, roč. 56, č. 6.
Mareš J., (2005). Kvalita života a její proměny v čase u téhož jedince. Československá
psychologie,1, 19-33
Motlová L., Koukolík F.(2004). Schizofrenie. Praha: Galén.
Payne, J. a kol. (2005) Kvalita života a zdraví. Triton, Praha
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK