Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Přístup Německa a Velké Británie ke Společné bezpečnostní a obranné politice Evropské unie
Název práce v češtině: Přístup Německa a Velké Británie ke Společné bezpečnostní a obranné politice Evropské unie
Název v anglickém jazyce: Approaches and attitudes of Germany and the United Kingdom towards Common Security and Defence Policy
Klíčová slova: Evropská unie, EU, Společná bezpečnostní a obranná politika, SBOP, EUFOR Althea, EUPOL Afghánistan, německá strategická kultura, britská strategická kultura, NATO
Klíčová slova anglicky: European Union, EU, Common Security and Defence Policy, CSDP, EUFOR Althea, EUPOL Afghanistan, German strategic culture, British strategic culture, NATO
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodních vztahů (23-KMV)
Vedoucí / školitel: Mgr. et Mgr. Tomáš Kučera, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 04.03.2014
Datum zadání: 04.03.2014
Datum a čas obhajoby: 13.06.2016 08:30
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2016
Oponenti: RNDr. Jan Kofroň, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
 BAJWA, Madeeha. POSTNIKOW, Evgeny. Denationalisation of the military? The British and French Armies in the Context of Defence Cooperation. International public policy review. Nov 2006, Vol. 2, No. 2.
 COŞKUN, Bezen Balamir : Does ‘Strategic Culture’ Matter? Old Europe, New Europe and the Transatlantic Security. Perceptions. 2007, Vol. 12 (3), pp. 71-90.
 DYSON, Tom. Convergence and Divergence in post-Cold War British, French and German Military Reforms: Between International Structure and Executive Autonomy. Security Studies. 2008, Vol. 17, Issue 4, pp. 725-774.
 GIEGERICH, Bastian: European Security and Strategic Culture: National Responses to the EU's Security and Defence Policy. Baden: Nomos, 2006, 244 pp.
 HOWORTH, Jolyon. European Defence and the Changing Politicsof the European Union: Hanging Together or Hanging Separately? Journal of Common Market Studies. November 2001, Vol. 39, No. 4, pp. 765–89.
 HOWORTH, Jolyon. Security and defence policy in the European Union. Basingstoke: Palgrave Macmillan, 2007, 315 pp.
 HUFF, Ariella. The Discursive Construction of the CSDP in the British, Irish and Polish Parliaments 1998-2008: Comparisons, Contrasts and Challenges. Devine. 2011, Vol. 11.
 MEYER, Christoph O. The quest for a European strategic culture: Changing norms on security and defence in the European Union. New York: Palgrave Macmillan, 2006, 211 pp.
 O’DONNELL, Clara Marina. Britain’s coalition government and EU defence cooperation: undermining British interests. International Affairs. March 2011, Vol. 87, Issue 2, pp. 419–433.
 SELDEN, Zachary. Power is Always in Fashion: A State-Centric Realist Explanation of the European Security and Defence Policy. Journal of Common Market Studies. March 2010, Vol. 48, pp. 397 – 416.

Předběžná náplň práce
Téma bakalářské práce
Tématem této bakalářské práce je srovnání přístupů a postojů Velké Británie a Německa k rozvoji Společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie (CSDP).
Společná bezpečnostní a obranná politika (CSDP) je součástí Společné zahraniční bezpečnostní politiky Evropské unie (SZBP), a působí zejména v rámci spolupráce států Evropské unie v oblasti vojenství. Pomáhá řešit krize a problémy v regionech mimo EU a soustředí se zejména na mise vojenského a civilního charakteru. Tato politika je specifická svým vztahem k Severoatlantické alianci, kterou má pouze v evropském regionu doplňovat, nikoliv nahrazovat.
Tato práce by měla zanalyzovat rozdílné přístupy Velké Británie a Německa k rozvoji CSDP, a to zvláště s ohledem na odlišný historický vývoj těchto států. Dále se práce zaměří na rozdílné normativní přístupy k zahraniční a obranné politice obou států, které jsou částečně determinovány touto historickou zkušeností. Stěžejní část práce se bude zabývat vlivem britského zapojení do transatlantických struktur a vlivem atlanticismu na tuto politiku a vztahu obou zemí a dále působením Německa a Velké Británie na misích v Afghánistánu a Bosně a Hercegovině.

Teoretické zázemí práce
Teoretickým rámcem pro definici přístupu Velké Británie k CSDP je její zvláštní vztah s USA (special relationship) a atlanticismus. Velká Británie je orientována spíše směrem k NATO a Spojeným státům americkým, a tak její aktivita ve vytváření evropských obranných struktur je ovlivněna obavami o oslabení současné pozice Severoatlantické aliance.
Teoretickým zázemím pro Německo je především koncept civilní mocnosti. Na základě tohoto konceptu státy aktivně hledají nevojenská řešení konfliktů či krizí a vojenský způsob řešení vnímají jako poslední možný. Důvodem pro tento přístup v rámci Německa je částečně zkušenost z druhé světové války, a tak je spíše pacifisticky zaměřeno. Další vliv mělo zapojení Německa do evropských struktur v průběhu 50. let.
Na základě tohoto teoretického vymezení přístupů porovnám jednotlivé strategické kultury Německa a Velké Británie a vymezím významné body ve vývoji formování CSDP u obou zemí za účelem zjištění vlivu transatlanticismu na rozhodování obou států.

Cíl práce
Tématem a cílem této bakalářské práce je porovnání přístupů Německa a Velké Británie k CSDP z historického hlediska a na jejich základě definování teoretických přístupů k CSDP u obou zemí a srovnání těchto ideálních teoretických přístupů zemí v rámci významných bodů ve vývoji CSDP. Hlavním cílem této práce je definování role a vlivu NATO a atlanticismu na vytváření CSDP u Německa a Velké Británie. Závěrečným cílem této bakalářské práce je analýza dopadů, které způsobují odlišné postoje obou zemí k CSDP v rámci vojenských a civilních operací v Bosně a Hercegovině a v Afghánistánu.

Výzkumné otázky:
 Jak ovlivňuje přístup Německa a Velké Británie k CSDP Severoatlantická aliance a jaký je přístup obou států k atlanticismu?
 Jak se tyto odlišné přístupy projevují ve vojenských akcích, a to konkrétně v Bosně a Hercegovině?
 Jak se tyto odlišné přístupy projevují v civilních akcích, konkrétně v Afghánistánu?

Předpokládaná struktura práce
První část práce bude obsahovat teoretické zázemí pro historickou analýzu a pro vymezení základního postoje obou zemí k CSDP. V rámci Německa se jedná o koncept civilní mocnosti, u Velké Británie o její zvláštní vztah ke Spojeným státům americkým a NATO.
Práce se bude zabývat normativním přístupem obou států k CSDP, a to s ohledem na historickou zkušenost. Dále bude analyzovat jednotlivé strategické kultury obou států, které dle Bastiana Giegericha (2006) závisí na účelu zásahu (obrana x projekce síly), použitých instrumentech (civilní x vojenské), formě spolupráce (europeismus x atlanticismus) a formě bezpečnosti a obrany (národní x kooperativní). Práce se bude zejména soustředit právě na vliv atlanticismu u vytváření CSDP.
Analýza se bude dále zakládat na rozboru významných bodů ve vývoji CSDP, a to zejména na analýze jednotlivých rozhodnutí – Evropský základní cíl a Evropská bezpečnostní strategie, konferencích - Military and Civilian Capability Commitment Conference 2004, a cílů CSDP a Evropské unie - Military and Civilian Headline Goal 2010.
Práce bude také obsahovat základní vymezení vojenských a civilních operací a vliv a roli Německa a Velké Británie na konkrétní operace, a to konkrétně v Bosně a Hercegovině a Afghánistánu.

Metodologické a konceptuální zázemí práce
Metodologické zázemí mé práce se nejprve zakládá na historické analýze přístupu Německa a Velké Británie k CSDP, které se bude zakládat na konceptu civilní mocnosti Německa a u Velké Británie na konceptu zvláštního vztahu (special relationship) s USA.
Práce zejména analyzovat vliv atlanticismu na rozhodování obou států a dále bude analyzovat jednotlivé významné body ve vývoji CSDP, a to hlavně na základě rozboru oficiálních dokumentů a veřejných prohlášeních. Jako primární zdroje budu zejména používat smlouvy a zákony, programové dokumenty a oficiální vyjádření orgánů Evropské unie, NATO a obou států. Součást práce bude i částečná analýza mediálního diskurzu.

Základní literatura
Mezi základní literaturu, ze které bude práce vycházet, patří kniha Bastiana Giegericha European Security and Strategic Culture . Autor zde zejména uvádí důvody proevropsky orientované německé politiky, ovlivněné historickou zkušeností. Dále se také věnuje německému přístupu ve vztazích NATO s CSDP, které jsou částečně kompatibilní. U Velké Británie autor vykresluje její pozici při vytváření CSDP, opět značně historicky ovlivněnou mocí bývalého Britského impéria. Britský vztah je také determinován upřednostňováním vojenských a obranných struktur NATO.
Další publikací je The quest for a European strategic culture: Changing norms on security and defence in the European Union od Christopha Meyera, která se zejména soustředí na použití vojenských sil a na argumenty, které ovlivňují podobu CSDP. Dále také sumarizuje hlavní mezní body ovlivňující postoje Německa i Velké Británie a jejich strategické myšlení.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this bachelor dissertation is to compare and contrast the approaches and attitudes of the United Kingdom and Germany towards the development of Common Security and Defence Policy of the EU (CSDP, previously ESDP). This analysis may eventually lead to an assessment about the future of the European integration in security and defence policy.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK