Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sezónní vývoj a vertikální distribuce korýšů v hluboké stratifikované nádrži Josefův Důl v Jizerských horách
Název práce v češtině: Sezónní vývoj a vertikální distribuce korýšů v hluboké stratifikované nádrži Josefův Důl v Jizerských horách
Název v anglickém jazyce: Seasonal dynamics and vertical distribution of Crustacea in the deep stratified reservoir Josefův Důl (the Jizera Mountains, Czech Republic)
Klíčová slova: zooplankton, diurnální vertikální migrace, zotavování z acidifikace
Klíčová slova anglicky: zooplankton, diurnal vertical migration, recovery from acidification
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro životní prostředí (31-550)
Vedoucí / školitel: RNDr. Zuzana Hořická, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 31.01.2014
Datum zadání: 31.01.2014
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2015
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2015
Oponenti: prof. RNDr. Jaroslav Vrba, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce navazuje na bakalářský projekt – rešerši na téma diurnálních vertikálních migrací zooplanktonu v horských nádržích. Vodárenská nádrž Josefův Důl v Jizerských horách prochází složitým obdobím zotavování z antropogenní acidifikace, jehož důsledkem jsou mj. i nepředvídatelná sezónní maxima některých organismů. V posledních letech se jedná o masové namnožení pikosinicr. Merismopedia (M. punctata var. tenuissima), které tvoří v některých obdobích převládající složku fytoplanktonu a značně komplikují proces úpravy vody na vodu pitnou. Společenstvo zooplanktonu se vyvíjí v souvislosti s ústupem acidifikace a vysazením lososovitých ryb na konci 90. let 20. století. Korýši jsou zastoupeni pouze několika druhy v malých počtech, převládají perloočky Ceriodaphnia quadrangula a Holopedium gibberum. O jejich rozmístění ve vodním sloupci této hluboké nádrže není nic známo.

Cílem práce je popsat sezónní dynamiku a vertikální distribuci korýšů v nádrži Josefův Důl (zmax = 35 m) v souvislosti s abiotickými (fyzikálně-chemickými a chemickými) a biotickými (množství a kvalita potravy, kompetice, predace) faktory prostředí a zjistit, zda v letním období dochází k jejich diurnálním vertikálním migracím. Zvláštní pozornost bude věnována tomu, zda jsou pikosinice žrány a účinně tráveny filtrujícím zooplanktonem.

Zoooplankton nádrže Josefův Důl bude sledován v průběhu roku (říjen 2013 – říjen 2014) ve zhruba dvouměsíčních intervalech. Odběr a zpracování zooplanktonu (determinace, počty, reprodukční charakteristiky, obsah trávicí trubice) budou vždy doplněny parametry fytoplanktonu (chlorofyl-a, objemová biomasa, počty buněk) a vody (základní fyzikálně-chemické parametry, chemismus včetně speciace Al a živin). Práce bude řešena paralelně s diplomovým projektem Anny Čermákové zaměřeným na příčiny masového výskytu sinic r. Merismopedia v nádrži a jeho důsledky na upravitelnost vody, a ve spolupráci s Povodím Labe, s. p.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The zooplankton of Josefův Důl, a large and deep drinking water reservoir recovering from acidification, develop in relation to the improving water chemistry and predation by salmonid fish re-stocked at the end of the 1990s. Crustacea are represented by small numbers of several species only, and nothing is known about their distribution in the water column. Recently, picocyanobacteria Merismopedia sp. became dominant in the phytoplankton, which hampers substantially the treatability of the raw water.
The aim of the thesis is to describe the seasonal dynamics and vertical distribution of Crustacea in the Josefův Důl reservoir, together with abiotic as well as biotic parameters of the environment, and to study their possible diurnal vertical migrations in the summer period. Special attention will be payed to the filtrators’ grazing and digesting the picocyanobacteria, to find out whether Merismopedia can be eliminated by the zooplankton.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK