Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právní ochrana životního prostředí a lidského zdraví před účinky vybraných fyzikálních faktorů
Název práce v češtině: Právní ochrana životního prostředí a lidského zdraví před
účinky vybraných fyzikálních faktorů
Název v anglickém jazyce: Legal Protection of the Environment and the Human Health
against the Effects of Selected Physical Factors
Klíčová slova: hluk, vibrace, ionizující a neionizující záření
Klíčová slova anglicky: noise, vibration and ionizing and non-ionizing radiation
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Vedoucí / školitel:
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.01.2014
Datum zadání: 29.01.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.01.2014
Datum a čas obhajoby: 10.02.2014 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.01.2014
Datum proběhlé obhajoby: 10.02.2014
Předběžná náplň práce
Tato dizertační práce se zaměřuje na problematiku právní ochrany životního prostředí a lidského zdraví před účinky vybraných fyzikálních faktorů, především hluku, vibrací a ionizujícího i neionizujícího záření. Práce úvodem věcně vymezuje jednotlivé fyzikální faktory, připomíná jejich účinky na životní prostředí a na zdraví a život člověka a především pak předestírá možná opatření k eliminaci negativních účinků těchto faktorů s tím, že důraz je kladen na objasnění provázanosti těchto opatření s právními prostředky ochrany. Následují samostatné kapitoly, které se podrobně věnují postupně evropským, českým a vybraným zahraničním právním nástrojům ochrany před jednotlivými vybranými zdroji ohrožení a jejich vzájemnému srovnání.
Mezi klíčové otázky, na které se snaží práce hledat odpovědi, patří snaha o objasnění toho, zda a jak právní úprava v různých zemích využívá fyzikální podobnosti mezi jednotlivými zkoumanými faktory. Dále je předmětem zájmu také to, do jaké míry je pro účinnou ochranu životního prostředí, života, zdraví a dalších hodnot užitečné přesně identifikovat a pojmenovávat příčiny ohrožení a zda převážně kasuistiky pojímaná právní ochrana před těmito zdroji ohrožení zakotvující značně detailní pravidla pro každý doposud známý zdroj ohrožení skutečně vede k vyšší efektivitě ochrany před jednotlivými zdroji ohrožení.
Ukázalo se, že většina ze zkoumaných fyzikálních jevů je do určité míry přirozenou součástí životního prostředí. K hlavním zdrojům ohrožení lidského života a zdraví i životního prostředí však v současné nepatří přírodní působení těchto jevů, ale čím dál tím rozsáhlejší aplikaci znalostí o působení fyzikálních jevů v různých oblastech lidské činnosti (výroba, doprava a další). Nežádoucímu působení fyzikálních vlivů, jehož příčinou je činnost člověka, je nyní vystavena většina obyvatel ČR i EU a pravděpodobně celého světa. V případě fyzikálních zdrojů, které začaly být regulovány později a nejsou prozatím vnímány jako tak závažné, je – vlivem nedostatečné regulace – toto působení možno označit za neustále rostoucí. Vědomé využívání působení některých fyzikálních faktorů a také jejich umělé vytváření, bylo umožněno postupným vývojem vědeckého poznání. Teprve následně se objevovala také potřeba vytvořit právní úpravu regulující využívání těchto zdrojů a zajišťující ochranu před jejich zneužíváním. Čelnou roli v ochraně životního prostředí a lidského zdraví před vlivy jednotlivých fyzikálních faktorů však samozřejmě hrají především nejrůznější opatření technického rázu, pro která tvoří právní opatření nezbytný základ a rámec.
Fyzikální faktory, které se přirozeně anebo v důsledku antropogenní činnosti vyskytují v životním prostředí a mohou na něj i na organismy v něm žijící (včetně člověka) negativně či pozitivně působit, mají podobný charakter. Právní ochrana před nimi však mnoho společných znaků nevykazuje. Konkrétní řešení, která byla při tvorbě příslušných právních norem zvolena, závisí na stupni poznání a dostupných informacích o působení daného fyzikálního faktoru. Některé fyzikální jevy byly velmi dlouho vnímány pouze jako obtěžující či nepříjemné a teprve později se ukázalo, že mohou přinášet i velmi závažné a nevratné důsledky pro život a zdraví člověka i jiných organismů. Od počátku vytváření právní ochrany před těmito vlivy existovala a dodnes je udržována jistá dichotomie spočívající v souběžném nazírání na fyzikální vlivy vznikající lidskou činností jako na možný zdroj ohrožení či poškození životního prostředí či lidského života a zdraví, a zároveň jako na obtěžující faktor narušující nerušené sousedské soužití. Komplexní nazírání na celou problematiku by přitom mohlo vést k vyšší efektivitě ochrany před těmito zdroji ohrožení. Takto komplexní pojetí dané problematiky však není prozatím v praxi ani teorii uplatňováno.
Právní ochrana před nežádoucími účinky fyzikálních faktorů je v současnosti pojímána převážně spíše kazuisticky. Je konstruováno velké množství právních norem zakotvujících značně detailní pravidla pro každý) fyzikální zdroj ohrožení zvlášť. Tato pravidla jsou obsažena v mnoha pramenech práva různé právní síly. Pramenů práva, které se zabývají přímo, či nepřímo ochranou před nepříznivými účinky fyzikálních faktorů existuje celá řada. Jsou mezi nimi obsaženy všechny hlavní druhy pramenů práva, mezi nimiž jednoznačně dominují právní předpisy (ve vnitrostátním právu zejména zákony, v právu evropském směrnice), umožňující velmi přesně stanovit nejrůznější povinnosti provozovatelů zdrojů ohrožení či přímo limity expozice těmto zdrojům, které musí být při jejich provozování dodrženy. Takový přístup vede ke značné nepřehlednosti právního řádu. Není využito toho, že fyzikální faktory jsou si co do věcné podstaty podobné a jednou činností člověka je obvykle emitováno působení více těchto vlivů zároveň. Rozdíly v nazírání na působení jednotlivých fyzikálních faktorů vznikly často spíše pouze historicky, s tím, jaké nebezpečí spojené s jejich využíváním postupně odhalovala rozvíjející se věda.
Právní úprava ochrany před nežádoucím působením všech fyzikálních faktorů by měla vycházet ze shodných principů, mezi kterými by na naprosto čelním místě měl stát princip vysoké úrovně ochrany (lidského života a zdraví, životního prostředí) a zásady prevence a předběžné opatrnosti. Na nežádoucí působení fyzikálních faktorů by mělo být vždy nahlíženo komplexně, vycházet by se mělo z celého systému vztahů v daném území. Obecně by dále mělo pro všechny fyzikální faktory platit, že je účelné zabývat se jejich emisemi (působení určitého zdroje), které lze snáze regulovat stanovením parametrů závazně určujících vlastnosti zdroje, i imisemi (působení v určitém prostředí či na určitý chráněný zájem), jejichž regulace může lépe postihnout nečekané synergické efekty působení jednotlivých zdrojů a do jisté míry omezit některé nečekané vlivy na chráněné zájmy. Prioritním přístupem k ochraně před nepříznivým působením fyzikálních faktorů by – v souladu s principy předběžné opatrnosti a prevence – vždy měla být úplná nebo alespoň částečná eliminace nežádoucího působení jednotlivých fyzikálních faktorů přímo u zdroje, nikoliv v pozdějších fázích jejich působení. Emisní regulace a ani důsledná regulace přímo u zdroje by však nebyla možná bez detailní znalosti podstaty jednotlivých zdrojů a stanovení závazných pravidel (například stanovením limitů či povinností provozovatele zdroje působení nežádoucího fyzikálního faktoru) z těchto přesných znalostí vycházejících.
Ke zvýšení efektivity ochrany před nepříznivými účinky fyzikálních faktorů v českém prostředí by mohlo napomoci uplatňování pestřejšího nástrojového mixu, než jaký je k dispozici nyní. Posíleny by měly být především nástroje koncepční a preventivní povahy. Klíčovými by se měly stát nástroje horizontálního působení, především ty, které by mohly napomoci komplexnímu řešení vztahů v určitém území (posuzování vlivů na životní prostředí, územní plánování). Inspirací by mohla být německá právní úprava.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis is focused on the legal protection of the environment and human health from the effects of selected physical factors, especially noise, vibration and ionizing and non-ionizing radiation. In the introduction the thesis defines the every singe physical factor, reminds their effects on the environment and the health and life of humans and especially suggests possible measures to eliminate the negative effects of these factors. The emphasis is placed on clarifying the consistency of these measures with the means of protection. Subsequently, the thesis includes separate chapters devoted to European, Czech and selected international legal instruments of protection from selected physical factors and their comparison.
One of the key questions to be dealt in the thesis is the effort to clarify whether and how does the legislation in different countries exploit physical similarity between the studied factors. Another question to answer is to what extent is it (for the effective protection of the environment, life, health and other values) useful to accurately identify and name the sources of threat, and whether the case-focused legal protection, anchoring extensively detailed rules for each previously known source of threat,
actually leads to more efficient protection against various sources of risk.
It turned out that the majority of the examined physical factors is to some extent a natural part of the environment. The main sources of threat to human life and health and the environment do not currently include natural operation of these factors, but increasingly extensive application of knowledge about the impact of physical factors in various fields of human activity (production, transport, etc.). Nowadays most of the population of the Czech Republic and the EU (and probably the world) is exposed to undesirable impacts of physical factors caused by human activities. In case of physical factors, which began to be regulated later and are not yet perceived as so serious, this action - due to a lack of regulation - can be described as constantly growing. Conscious use of the effects of certain physical factors and their artificial creation was allowed due to gradual development of scientific knowledge. The need to create the legislation regulating the use of these factors appeared later. Leading role in the protection of the environment and human health from the effects of physical factors plays a variety of measures primarily of a technical nature, for which the legal measures offer necessary framework.
Physical factors that are naturally or due to anthropogenic activities occurring in the environment and may have negative or positive effects are similar in their nature. However the legal protection against them does not have many of the common characters. From the beginning of the creation of legal protection till now there is still maintained a certain dichotomy consisting of the simultaneous perception of the physical effects resulting from human activity as a potential source of danger or harm to the environment or human life and health, as well as the nuisance factor hampering undisturbed neighborly coexistence. A comprehensive view on the whole issue might produce a more efficient protection against threats to these factors. Thus, a comprehensive approach to the issue is not yet asserted in practice or theory.
Legal protection against the adverse effects of physical factors is case-focused. Large number of legal provisions was constructed, giving effect to greatly detailed rules for each physical factor separately. These rules are contained in a number of different sources of law of various legal forces. There are many sources of law dealing directly or indirectly with the protection from the adverse effects of physical factors, including all major types of sources of law. The dominating source is the legislation (in national law particularly laws, in the European law the directives), enabling to determine very accurately various duties of operators of physical factors or directly limit the exposure to these factors, which must be respected in their operation. Such an approach leads to considerable confusion of law. It is not used that physical factors are the terms of their substance very similar and that one human activity is usually emitting exposure of more than one of these effects simultaneously. Differences in the perception of the effect of physical factors often rather incurred only historically.
Legislation protecting against undesirable effects of physical factors should be based on the same principles (the principle of a high level of protection and the principles of precaution and prevention). Adverse impact of physical factors should always be viewed comprehensively, should be based on the entire system of relations in a given area. Generally, it is also appropriate for all physical factors apply, it is expedient to deal with their emissions, which can be easily controlled by setting the parameters determining the binding characteristics of the source, and their imissions at the same time, because the regulation of the immisions can better capture the unexpected synergy effects of individual sources and to some extent as some unexpected effects on the protected interests. Priority access to protection from the adverse effects of physical factors should - in accordance with the principles of precaution and prevention - always be complete or at least partial elimination of unwanted effects of physical factors at the source, not in the later stages of their action. Emission control and not consistent control at source would not be possible without detailed knowledge of the nature of resources and the establishment of binding rules (for example by setting limits or obligations of the operator of unwanted physical factor) of the accurate knowledge-based.
To increase the effectiveness of protection against the adverse effects of physical factors in the Czech Law could facilitate the implementation of varied instrumental mix than what is available now. More attention should be paid to conceptual and preventive tools. Crucial should be the horizontal instruments, especially those that might help assist in solving complex relations in a certain area (environmental impact assessment, spatial planning). Inspirational could be the German law.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK