Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sexuální imprinting u člověka v komparativní perspektivě
Název práce v češtině: Sexuální imprinting u člověka v komparativní perspektivě
Název v anglickém jazyce: Sexual imprinting in humans in comparative perspective
Klíčová slova: sexuální imprinting, etologie, partnerské preference
Klíčová slova anglicky: sexual imprinting, ethology, mate preferences
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 04.11.2013
Datum zadání: 20.12.2013
Datum odevzdání elektronické podoby:16.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 06.06.2014
Oponenti: RNDr. Eva Landová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem navrhované práce je kritické zhodnocení dosavadních studií ohledně sexuálního imprintingu u člověka v komparativní perspektivě. Sexuální imprinting je specifická forma učení, která byla původně definována jako vytvoření si kognitivního modelu sexuálního partnera podle vzoru rodičů. Tento model následně ovlivňuje výběr partnera v dospělosti. Pro imprinting je typická obtížná modifikovatelnost naučeného modelu a specifická senzitivita pro tento typ učení omezená na určité období ontogeneze. Zůstává však otevřenou otázkou, zda takto definovaný imprinting lze aplikovat na vývoj partnerských preferencí u člověka.
V posledních letech se ukazuje potřeba rozlišovat imprinting sexuální a rodičovský. Tuto distinkci však celá řada předchozích studií nereflektovala. Zatímco předpokládanou funkcí rodičovského imprintingu je rozpoznání vlastního druhu, v případě sexuálního imprintingu se jedná o výběr sexuálního partnera s optimální mírou genetické podobnosti. Sexuální imprinting by tak mohl být mechanismem pro vyhýbání se in/outbreedingu.
Vzhledem k tomu, že u člověka lze na téma druhového imprintingu pouze spekulovat, zaměříme se především na kritické zhodnocení studií na sexuální imprinting. Výsledky některých studií ukazují na to, že efekt pozitivního sexuálního imprintingu může být modulován kvalitou vztahu s rodiči. Kromě pozitivního sexuálního imprintingu bude také věnována pozornost negativnímu imprintingu. Negativním imprintingem se má na mysli nízká sexuální přitažlivost jedinců, s nimiž daný člověk vyrůstal. Závěrem bude na základě dosažených znalostí předneseno, zda a u jakých druhů primátů, by se dal očekávat sexuální imprinting.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the proposed bachelor thesis is a critical review of studies on sexual imprinting in humans in comparative perspective.
Sexual imprinting is a specific form of learning, which was originally defined as the development of a cognitive model of sexual partner based on parental characteristics. This model subsequently influences the mate preferences in adulthood. Imprinting is characterized by difficult modifications of the acquired model and specific sensitivity for this type of learning in fixed period of ontogenesis. However, it remains an open question whether above described definition of imprinting can be applied to the development of the human mate preferences.
Recently, it was pointed out that filial and sexual imprinting should be treated separately. However, many previous studies didn’t reflect upon this distinction. Probably, function of filial imprinting is recognition of own species, the sexual imprinting affects preferences on sexual partner. Sexual imprinting could be also a mechanism of avoidance of in/outbreeding.
Considering that in humans we can only speculate about the role of the parental imprinting, we will mainly focus on the critical review of studies on sexual imprinting. Results of some studies point out, that the effect of positive sexual imprinting can be modulated by a quality of the parent-offspring relationship. Apart from the positive sexual imprinting, we will further focus on negative sexual imprinting. Negative imprinting is defined as a low sexual attraction to the individuals with whom one grew up. Finally, on the basis of acquired knowledge, will be present whether and at what primate species we could expect sexual imprinting.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK