Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Manželství
Název práce v češtině: Manželství
Název v anglickém jazyce: Marriage
Klíčová slova: sňatek, obřad, rodina, manželé, domácnost, výživné, rozvod
Klíčová slova anglicky: marriage, ceremony, family, spouses, household, alimony, divorce
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanského práva (22-KOP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Josef Salač, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.11.2013
Datum zadání: 26.11.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.01.2015
Datum a čas obhajoby: 20.01.2015 12:00
Místo konání obhajoby: Obhajoba se uskuteční v m. č. 139 PFUK
Datum odevzdání elektronické podoby:10.11.2014
Datum proběhlé obhajoby: 20.01.2015
Oponenti: prof. JUDr. Jiří Švestka, DrSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tématem mé práce je institut „Manželství“. Toto téma jsem si vybrala, protože bych se i v budoucím povolání chtěla věnovat rodinnému právu a právní úpravě s manželstvím spojené. Zároveň si myslím, že je manželství významným právním i společenský institutem, což dokazuje jeho dlouhověká historie. Tato diplomová práce zohledňuje historický právní vývoj, ale především se zabývá současnou platnou právní úpravou. Konkrétně se zabývá vznikem manželství, zánikem manželství a právními následky, jenž takové právní jednání přináší. Pozornost jsem věnovala i právní úpravě práv a povinností manželů. Práce je členěna do pěti kapitol. První kapitola je věnována Úvodu. Další tři kapitoly se zabývají samotným institutem manželství a jeho aspekty. Poslední pátá kapitola je Závěr. Vedle těchto kapitol obsahuje práce i Obsah, Seznam použité literatury a Přílohy. Druhá kapitola popisuje historický vývoj právní úpravy institutu manželství. Tato kapitola je rozdělena do dvou podkapitol, přičemž první z nich je věnována manželství v římském právu, a druhá zachycuje vývoj právní úpravy manželství na českém území. Třetí kapitola se věnuje platné právní úpravě manželství v České republice
a obsahuje dalších sedm podkapitol. První podkapitola vyjmenovává právní prameny upravující manželství v České republice. Druhá podkapitola vysvětluje pojem a účel manželství. Nejobsáhlejší je třetí podkapitola, která se zaměřuje na vznik manželství. Na ní navazuje podkapitola čtvrtá, jenž pojednává o právních překážkách k uzavření manželství. Podkapitola pátá se zabývá neexistencí a neplatností manželství. V šesté podkapitole se vypočítávají práva a povinnosti, která mezi sebou mají manželé, a vysvětluje se pojem rodinné domácnosti. Sedmá podkapitola se zabývá manželským majetkovým právem. A poslední osmá podkapitola se věnuje zániku manželství, a především se zaměřuje na rozvod a následky zániku manželství. Ve čtvrté kapitole se snažím poodhalit postavení a fungování manželství v islámském právu. Tato kapitola je rozdělena na dvě podkapitoly. První podkapitola obecně popisuje, jak muslimové na manželství pohlížejí a jaké zvláštní formy manželství existují v islámském právu. Druhá podkapitola se zaměřuje na uzavření manželství a možné překážky uzavření manželství a nakonec popisuje způsoby zániku islámského manželství.
V Závěru jsem shrnula obsah své práce a hodnotila, zda se mi podařilo zrealizovat cíle, které jsem si na začátku práce stanovila.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of my Master´s degree thesis is institution of “Marriage”. I chose this topic because I am interested in family law and I would like to be an attorney focusing on this area of law in future. I also think that marriage is an important legal and social institute, which proves its long-standing history. This thesis reflects the historical development of the law but it mainly deals with legislation in force. Specifically it deals with the origin of marriage, dissolution of marriage and the legal consequences that legal negotiation brings. I also pay attention to the legal regulation of rights and responsibilities of spouses. The thesis is divided into five chapters. The first chapter is dedicated to an introduction. The next three chapters deal with the actual institution of marriage and its aspects. The fifth and last chapter is the conclusion. In addition to these chapters thesis contains the Content, the Bibliography and the Annexes. The second chapter describes the historical development of legal regulation of marriage. This chapter is divided into two subchapters, the first of which is devoted to marriage in Roman law and the other depicts the development of legislation marriage on Czech territory. Chapter Three discusses legislation in force of marriage in the Czech Republic and contains seven additional subchapters. The first subchapter lists the sources of law governing the marriage in the Czech Republic. The second subchapter explains the concept and purpose of marriage. The most comprehensive is the third subchapter, which focuses on the emergence of marriage. It is followed by subchapter Four, which deals with the legal obstacles to the marriage. Subchapter Five discusses the lack of marriage and nullity. In the sixth subchapter we calculate the rights and obligations between the spouses themselves, and explains the concept of the household. The seventh subchapter deals with the matrimonial property law. And the last eighth subchapter is devoted to the dissolution of marriage and especially focuses on the consequences of divorce and dissolution of marriage. In the fourth chapter I try to reveal the status and functioning of marriage in Islamic law. This chapter is divided into two subchapters. The first subchapter describes the general view of the nature of marriage for Muslims and existing specific forms of marriage in Islamic law. Second subchapter focuses on marriage and possible obstacles marriage and finally describes ways of ending of Islamic marriage. In the Conclusion I summarized the content of my thesis and assessed whether I was able to realize the goals that I set at the beginning of the thesis.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK