Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Diskriminace zaměstnanců v pracovněprávních vztazích - aktuální otázky
Název práce v češtině: Diskriminace zaměstnanců v pracovněprávních vztazích - aktuální otázky
Název v anglickém jazyce: Discrimination of employees in labour-law relationships - current issues
Klíčová slova: pracovní právo, pracovněprávní vztahy, diskriminace
Klíčová slova anglicky: labor law, labor relations, discrimination
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Věra Štangová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.06.2013
Datum zadání: 20.06.2013
Datum a čas obhajoby: 29.01.2015 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:17.12.2014
Datum proběhlé obhajoby: 29.01.2015
Oponenti: doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Má diplomová práce se zabývá problematikou rovného zacházení a zákazu diskriminace v pracovněprávních vztazích s ohledem na co největší aktuálnost rozebírané materie. Toto téma jsem si vybrala z několika důvodů, a to nejen pro zajímavost této problematiky, ale též z důvodu, že diskriminace v přístupu k zaměstnání a pracovněprávních vztazích je celospolečenským problémem, se kterým se setkává ve svém osobním i profesním životě velká část populace.
Ve své práci zhodnocuji vývoj právní úpravy, současný stav právní úpravy a dle zjištěného nastiňuji vlastní úvahy o možném budoucím vývoji, vše samozřejmě v souvislosti se zadaným tématem. Dále se pokouším upozornit na skutečnosti, které ztěžují možnost uplatňování antidiskriminačních norem pro jedince, kteří jsou nerovným zacházením postiženi.
Diplomová práce je členěna do čtyř kapitol, které jsou dále členěny na podkapitoly a subkapitoly. První kapitola se zaměřuje na teoretický výklad pracovního práva obecně a jeho postavení v českém vnitrostátním právním řádu, jeho základních zásad a jeho vztahu s občanským zákoníkem.
Druhá kapitola se zabývá definováním jednotlivých institutů zadaného tématu, jakými jsou například přímá a nepřímá diskriminace, institucionální diskriminace, mobbing, bossing, obtěžování, sexuální obtěžování nebo pronásledování. Závěr kapitoly je věnován diskriminaci mužů v pracovněprávních vztazích, které se s ohledem na velmi problematickou a nevyřešenou diskriminaci žen v pracovněprávních vztazích věnuje menší pozornost.
Třetí kapitola se věnuje právu mezinárodních společenství a právu EU. V diplomové práci jsou vyloženy nejdůležitější mezinárodní dokumenty vztahující se na oblast zákazu diskriminace a poté právo EU, které se této problematice velmi intenzivně věnuje. Kapitola je zakončena výkladem směrnice EU, která má za cíl stanovit kvóty pro ženy pro jejich zastoupení ve správních radách určitého typu společností.
Čtvrtá a poslední kapitola je zaměřena na české vnitrostátní právo. Je zde rozebírán vývoj právní úpravy po roce 1989, zejména obtíže při přijímání antidiskriminačního zákona, a dále aktuální účinná právní úprava. V této kapitola jsou poté vyjmenovány možné prostředky ochrany před diskriminací, kde kromě soudního řízení je věnován prostor i veřejnému ochránci práv a jiným subjektům, kterými jsou zejména neziskové organizace podporující rovné zacházení. V kapitole jsou i obsaženy vlastní úvahy o možnostech budoucího vývoje.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis analyses the issue of equal treatment and the prohibition of discrimination in labor relations with respect to the actuality of the discussed matter. I have chosen this topic for several reasons. One of them is that it is really interesting issue, but mainly because of the fact that discrimination in labor law field is a problem affecting the personal and professional life of a large part of our society.
The work handles with the development of legal regulation, the current state legislation and according to the data detected, it outlines my own reflections on possible future development taking into consideration the context of the given topic. It also tries to highlight the causes of making it difficult to implement the anti-discrimination norms for the individuals who are affected by unequal treatment the most.
The thesis is divided into four chapters which are further subdivided into sections and subchapters. The first chapter deals with the theoretical interpretation of labor law in general, and its position in the Czech legal system, its basic principles and its relationship to the Civil Code.
The second chapter deals with the definition of the various institutes connected to the given topic, such as direct and indirect discrimination, institutional discrimination, mobbing, bossing, harassment, sexual harassment or persecution. The conclusion of the chapter is devoted to the discrimination against men in labor relations, to which is paid less attention due to very problematic and unresolved discrimination against women in labor relations.
The third chapter deals with the law of international communities and EU law. This thesis explains the most important international documents in the area of prohibition of discrimination followed by the EU law which puts its interests into this issue very intensively. The chapter ends with the interpretation of the EU directive, which aims to establish quotas for women for their representation in boards of directors of certain types of companies.
The fourth and final chapter deals with the Czech domestic law. It explains the development of legal regulation after 1989, particularly the difficulties in adopting the Anti-discrimination Act, and the current effective legislation. There are also listed the possible means of protection against discrimination, such as the court proceedings, the Ombudsman and other entities, which are mainly non-profit organizations promoting the equal treatment. The chapter also contains my own reflections on possible future developments.


 
Univerzita Karlova | Informační systém UK