Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sociologické čtení postmoderní literatury na příkladu prózy Dona DeLilla
Název práce v češtině: Sociologické čtení postmoderní literatury na příkladu prózy Dona DeLilla
Název v anglickém jazyce: Reading Don DeLillo (Sociological Interpretation of Postmodern Literature)
Klíčová slova: sociologie literatury, postmoderna, Don DeLillo
Klíčová slova anglicky: sociology of literature, postmodernity, Don DeLillo
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Miroslav Paulíček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.06.2013
Datum zadání: 09.06.2013
Datum a čas obhajoby: 26.01.2015 00:00
Místo konání obhajoby: U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:04.01.2015
Datum proběhlé obhajoby: 26.01.2015
Oponenti: PhDr. Mgr. Jan Balon, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Výchozím předpokladem této práce je teze, že literatura – přesněji řečeno literární fikce – může být v určitých případech chápána jako specifický prostředek sociologického myšlení, které může ve vzájemném dialogu obohatit běžně pojímanou sociologii. Jedná se o „sociologické čtení“, při němž je literatuře přiznán status nikoliv toho, co má být vysvětleno, ale naopak toho, co nám (skrze naši interpretaci) umožňuje sociálním jevům lépe porozumět. Sociologické myšlení je nepochybně jednou z představitelných rovin významu literárního díla. Relevantní rekonstrukce takového myšlení ovšem předpokládá zasazení do odpovídajícího sociologického (a sociálního) kontextu [Harrington 2002]. Jinými slovy, sociologie zde již od začátku „usměrňuje“ interpretaci literárního díla, aby poté – v ideálním případě – reflektovala získané poznatky. Samozřejmě platí, že ne každý román je k tomuto druhu čtení vhodný, a ne každý obsahuje sociologickou výpověď, která by byla dostatečně nosná. Výběr konkrétního díla je tak především věcí osobní úvahy (a odpovědnosti).
Za předmět svého sociologického čtení jsem si v této práci zvolil prozaické dílo současného amerického spisovatele Dona DeLilla (nar. 1936). Měl jsem pro tuto volbu dva základní důvody: 1) neopominutelným znakem DeLillovy tvorby je jistá „teoretičnost“ (projevující se např. v užití teoretického diskursu), jež se často vztahuje k sociologickým tématům; 2) DeLillo bývá obecně považován za jednoho z významných představitelů postmoderní literatury, někdy dokonce za „teoretika“ postmodernity. Označení „postmoderní“ nemusí být zcela přesné, ale oprávněně ukazuje ke kontextu postmoderní sociální teorie (Lyotard, Baudrillard aj.), který se zdá být pro sociologickou relevanci DeLilla klíčovým.
DeLillo je autorem rozsáhlého románového (a mj. i esejistického) díla, nicméně pro účely této práce považuji za vhodné se zaměřit na interpretaci románu Bílý šum (1985), přičemž k dalším textům bude přihlédnuto. Bílý šum, DeLillův sociologicky vzato zřejmě nejpozoruhodnější román, popisuje každodenní život americké středostavovské rodiny, který je narušen chemickou havárií. V románu lze najít mnoho sociologických témat – namátkou: vztah k tělesnosti a smrti, technologická rizika, populární kulturu nebo působení masmédií. Na druhé straně, základní problém, který Bílý šum evokuje, by bylo možné formulovat i šířeji: jako otázku po vztahu reality a její reprezentace v moderní (postmoderní) společnosti [Landgraf 2011].
Cílem diplomové práce je (v úvodu naznačeným způsobem) nalézt důležité sociologické významy DeLillova románu, a tyto se dále pokusit rozvinout v diskusi se souvisejícími sociologickými přístupy – zejména postmoderní sociální teorií a teorií médií. Je třeba zdůraznit, že smyslem není ani tolik nalézání „původního významu“ románu, jako spíše ozřejmení toho, jak může literatura svými nezastupitelnými prostředky sociologii informovat a přivádět k myšlení, tj. pouze ji neilustrovat.
Seznam odborné literatury
Baudrillard, Jean. 2001. Selected Writings (Marc Poster, ed.). Standford: Standford University Press.
DeLillo, Don. 2012. Cosmopolis. Praha: Odeon.
DeLillo, Don. 1997. Bílý šum. Olomouc: Votobia.
Harrington, Austin. 2002. „Robert Musil and Classical Sociology.“ Journal of Classical Sociology 2 (1).
Landgraf, Edgar. 2011. „Black Boxes and White Noise. Don DeLillo and the Reality of Literature“. In: Bergthaller, Hannes; Schinko, Carsten (ed.). Addressing Modernity: Social Systems Theory and U. S. Cultures. Amsterdam: Rodopi.
Lyotard, Jean-François. 1993. O postmodernismu. Praha: Filosofický ústav AV ČR.
Meyrowitz, Joshua. 2006. Všude a nikde: vliv elektronických médií na sociální chování. Praha: Karolinum.
Newton, Kenneth M. 2008. Jak interpretovat text: kritický úvod do teorie a praxe literární interpretace. Olomouc: Periplum.
Petrusek, Miloslav. 1990. Sociologie a literatura. Praha: Československý spisovatel.
Thompson, John B. 2004. Média a modernita: sociální teorie médií. Praha: Karolinum.
Předběžná náplň práce
Práce by měla úzce propojovat teoretické pojednání a sociologickou literární interpretaci.

Předběžná struktura práce
1) Úvod: vztah sociologie a literatury; problematika interpretace
2) Don DeLillo a postmodernismus/postmodernita
3) Rozbor a interpretace Bílého šumu
4) Diskuse
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK