Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Jazykový management rusky mluvících vysokoškoláků v České Republice v socioekonomickém kontextu
Název práce v češtině: Jazykový management rusky mluvících vysokoškoláků v České Republice v socioekonomickém kontextu
Název v anglickém jazyce: The language management of Russian-speaking university students and graduates in its socioeconomic context
Klíčová slova: Jazykový management, teorie jazykového managementu, jazykové problémy, zahraniční studenti, trh práce, jazykový repertoár, ruština v České republice
Klíčová slova anglicky: language management, language management theory, language problems, international students, labor market, linguistic repertoire, Russian in the Czech Republic
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav bohemistických studií (21-UBS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Tamah Sherman, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 31.05.2013
Datum zadání: 31.05.2013
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.11.2013
Datum a čas obhajoby: 08.09.2015 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2015
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Milan Hrdlička, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce se bude zabývat tím, jak studenti a absolventi vysokých škol s ruštinou jako prvním nebo druhým jazykem přistupují k otázkám osvojování a používání různých jazyků (zejména čeština, ruština a angličtina) ve svém studijním a pracovním životě, a to na bázi svých jazykových a metajazykových praktik deklarovaných při rozhovorech. Diplomantka povede 10 polostrukturovaných rozhovorů s lidmí, kteří splňují následující podmínky: 1) věk přibližně 24-30 let, 2) ruština jako první nebo druhý jazyk, 3) migrace do v ČR v dospělém věku a 4) vysokoškolské studium (probíhající nebo ukončené) v ČR. V popředí zájmu budou otázky ekonomického uplatnění pro rusky mluvící vysokoškoláky v České republice, a to vzhledem k jejich vícejazyčným repertoárům v kombinaci s jejich odbornými dovednostmi. Teoreticko-metodologickým rámcem práce bude teorie jazykového managementu (Neustupný 2002).
Seznam odborné literatury
Dovalil, V. & Sherman, T. (2009) Teorie jazykového managementu. In: Hlínová, K. (ed.), Sborník Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka 2007–2009. Praha: Akropolis, 17-26.

Drbohlav, D., Lupták, M., Janská, E. & Bohuslavová, J. (2001). Ruská komunita v České republice. In Šišková, T. (ed.)., Menšiny a migranti v České republice. Praha, Portál, 73-80.

Drbohlav, D., Janská, E. & Šelepová, P. (2001). Ukrajinská komunita v České republice. In Šišková, T. (ed.)., Menšiny a migranti v České republice. Praha, Portál, 89-97.

Hendl, J. (2005). Kvalitativní výzkum. Praha: Portál.

Nekvapil, J., Sloboda, M., & Wagner, P. (2009). Mnohojazyčnost v České republice: základní informace / Multilingualism in the Czech Republic: Basic Information. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.

Neustupný, J. V. (2002). Sociolingvistika a jazykový management.Sociologický časopis / Czech Sociological Review, 38 (4), 429–442.

Pokorný, J. (2010). Lingvistická antropologie: jazyk, mysl a kultura. Praha: Grada

Silverman, D. (2005). Ako robiť kvalitatívny výskum. Bratislava, Ikar.

Sloboda, M. (2010). Menej používané jazyky v Česku: problémy rozvoja v jazykovo „homogénnom" národnom štáte. In A. M. Papp (ed.), Kevésbé használt nyelvek helyzete a Visegrádi Négyek országaiban / The Situation of the Lesser Used Languages in Visegrád Four Countries. Budapest: Országos Idegennyelvű Könyvtár, 38–55.

Webová stránka languagemanagement.ff.cuni.cz
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK