Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Karel Čapek a jeho "tichý hlas" v době ohrožení demokracie (1935-1938)
Název práce v češtině: Karel Čapek a jeho "tichý hlas" v době ohrožení demokracie (1935-1938)
Název v anglickém jazyce: Journalism Karel Capek and his "quiet voice" at the time of threats to democracy (1935-1938)
Klíčová slova: Karel Čapek, publicistické texty, Mnichovská smlouva, Československo, Tomáš Garrigue Masaryk, Lidové noviny, České slovo, Přítomnost, nacismus
Klíčová slova anglicky: Karel Čapek, publicistic texts, Mnichov treaty, Czechoslovakia, Tomáš Garrigue Masaryk, Lidové noviny, Přítomnost, České slovo, Nazism
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jana Čeňková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.05.2013
Datum zadání: 01.07.2013
Datum a čas obhajoby: 18.06.2014 00:00
Místo konání obhajoby: FSV Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2014
Oponenti: doc. PhDr. Barbora Osvaldová
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Ústředním tématem bakalářské práce je publicistická činnost významného spisovatele, umělce, dramatika a žurnalisty Karla Čapka v době ohrožení naší země fašismem v letech 1935-1938.
Karel Čapek byl mimořádně plodný autor s neuvěřitelnou šíří vědomostí, a proto se ve své bakalářské práci věnuji pouze výseku z jeho žurnalistického života. V práci sleduji vývoj jeho publicistické tvorby a všímám si, jak se tato tvorba proměňovala na konci jeho života, kdy byla ovlivňována významnými historickými událostmi.
Karla Čapka analyzuji jako „obránce demokracie“ a popisuji vliv prvního československého prezidenta na něj. Podobně jako T. G. Masaryk se i Čapek podílel na utváření demokratického systému a hájil důležité lidské a mravní hodnoty.
V práci se dále krátce věnuji roku 1938, kde si ve vybraných periodicích všímám článků reagujících na významnou historickou událost, podepsání Mnichovské dohody, a analyzuji je.
V závěru práce srovnávám publicistické články s beletristickými a antifašistickými díly Karla Čapka jako je Matka, Bílá Nemoc nebo Válka s mloky.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The central aim of the thesis is a publishing activity of a famous writer, artist, playwright and journalist Karel Čapek at the time of danger for democracy in 1935-1938 .
Karel Čapek was an extremely prolific writer with an incredible range of knowledge, and therefore I focus only on segment of his journalistic life. I will watch the development of his journalistic work and I notice how the creation transformed at the end of his life, when it was influenced by important historical events .
I analyze Karel Čapek as a "defender of democracy" and I describe the effect of the first Czechoslovak president at him. Similarly to T. G. Masaryk, Čapek participated in the formation of a democratic system and defended the importance of the human and moral values.
The paper also will also briefly focus on 1938, where I notice articles responding to an important historical event , the signing of the Munich Agreement and I analyze them.
In conclusion, I compare journalistic articles with anti-fascist literary works by Karel Čapek like Mother, The White Illness or War with the Newts .

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK