Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Manuál ADL u osob po cévní mozkové příhodě
Název práce v češtině: Manuál ADL u osob po cévní mozkové příhodě
Název v anglickém jazyce: ADL manual for people after stroke
Klíčová slova: CMP, ergoterapie, soběstačnost, personální ADL, instrumentální ADL, kompenzační pomůcky
Klíčová slova anglicky: Stroke, Occupational Therapy, self-sufficiency, personal ADL, instrumental ADL, compensatory aids
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Vedoucí / školitel: Bc. Alžběta Čábelková, DiS.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.05.2013
Datum zadání: 12.11.2014
Datum a čas obhajoby: 29.01.2015 00:00
Místo konání obhajoby: Praha
Datum odevzdání elektronické podoby:12.11.2014
Datum proběhlé obhajoby: 29.01.2015
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01225)
Oponenti: Mgr. et Mgr. Jaromíra Uhlířová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce si klade za cíl vytvořit „Manuál ADL (z anglického originálu Activity of Daily Living – dále jen ADL) pro osoby po cévní mozkové příhodě (dále jen CMP). Teoretická část bakalářské práce se zabývá CMP a především následky, které pacientům přináší. Představuje obor ergoterapie a jeho nezastupitelnou roli v procesu návratu pacienta do aktivního života. Objasňuje proces rehabilitace a jeho široké možnosti. Popisuje zkušenosti pacientů s dostupností souhrnných materiálů, zabývající se touto problematikou. Popisuje situaci na trhu, kde je celá řada materiálů, zabývajících se příčinami, etiologií a důsledky CMP, ale schází zde literatura, zabývající se možnostmi vyrovnání se s vzniklými trvalými následky. V praktické části bakalářské práce představuji vypracovaný „Manuál ADL u osob po cévní mozkové příhodě“ včetně vložených souhrnných listů. Pro jednotlivé oblasti ADL jsou v manuálu zvoleny jak běžné, tak i netypické či zajímavé kompenzační pomůcky. Obsahem manuálu jsou také návody a postupy, jak se orientovat na trhu s kompenzačními pomůckami, kde zjistit podrobnosti o jednotlivých kompenzačních pomůckách, kde a jak si pomůcky vyzkoušet, zapůjčit nebo objednat. Jako výzkumný vzorek pro zpracování praktické části bakalářské práce jsem si vybrala 25 pacientů z různých domovů seniorů, kteří prodělali CMP a používají kompenzační pomůcky. Tito pacienti pak pomocí dotazníkové metody hodnotili předložený manuál, jeho přehlednost, fotodokumentaci, zaměření a zpracování.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis is aiming at creating a ADL (Activity of Daily Living) manual for people who suffered a stroke. Theoretical part is mainly focused on results of stroke that patients have to live with. It represents what occupational therapy is about and its irreplaceable role in the process of the patient's return to active life. It shows wide range of rehabilitation process and patient's difficulties with availability of complete materials with its issue. There are materials describing etiology, causes and results of stroke on the market, but not so many publications describing procedure how to deal with it and how to reach the highest level of patient's independence in normal life when it once happened.Practical part is represented by my own manual called ,,ADL manual for people after a stroke“ with summary sheets included after each category of ADL. The manual contains use of common and also rare compensatory aids with instructions where to find details about those aids on the market. The manual was created with 25 different people who suffered stroke and use compensatory aids nowadays. Then the survey was made with these patients to express their opinions on the manual.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK