Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právo na ochranu osobnosti ve vztahu k médiím
Název práce v češtině: Právo na ochranu osobnosti ve vztahu k médiím
Název v anglickém jazyce: Protection of Personality Rights in Relation to Media
Klíčová slova: Ochrana osobnosti, Svoboda projevu, Média
Klíčová slova anglicky: Protection of personality rights, Freedom of speech, Media
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanského práva (22-KOP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jiří Švestka, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.03.2013
Datum zadání: 12.03.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.09.2013
Datum a čas obhajoby: 25.09.2013 11:00
Místo konání obhajoby: v m.č.130
Datum odevzdání elektronické podoby:10.06.2013
Datum proběhlé obhajoby: 25.09.2013
Oponenti: prof. JUDr. Josef Salač, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Hlavním tématem diplomové práce Právo na ochranu osobnosti ve vztahu k médiím je konflikt dvou ústavně zaručených práv – práva na ochranu osobnosti a svobody projevu. Obě tato práva jsou zakotvena v Listině základních práv a svobod a z toho důvodu požívají stejné úrovně právní ochrany. Jako rovnocenná práva si však mohou konkurovat. Diplomová práce tato práva hodnotí a jejich konflikty analyzuje.
Diplomová práce je rozdělena do čtyř základních kapitol, kterými jsou Právo na ochranu osobnosti fyzické osoby, Svoboda projevu jako základ mediálního práva, Právo na ochranu osobnosti versus svoboda projevu v judikatuře Ústavního soudu a Vývoj médií a jeho vliv na ochranu osobnosti fyzické osoby.
V první a druhé části práce analyzuje právo na ochranu osobnosti a svobodu projevu. Tyto kapitoly se věnují pramenům obsahujícím úpravu těchto práv, základním pojmům vymezujícím tato práva, jejich významu, mezím a možnostem jejich omezení. Třetí část diplomové se zabývá obecnými principy, podle kterých by měly být řešeny jednotlivé konflikty práva na ochranu osobnosti fyzické osoby se svobodou projevu a analyzuje konkrétní judikaturu českých soudů. V části čtvrté je pak nastíněn vývoj médií od počátku 70. let 20. století s důrazem na jejich vliv na ochranu osobnosti fyzické osoby.
Na základě analýzy čtyř základních částí hledá diplomová práce odpověď na základní otázku, zda je právní úprava týkající se konfliktů práva na ochranu osobnosti se svobodou projevu obsažená v právním řádu České republiky dostačující. Po vypracování těchto čtyř částí práce dochází k závěru, že tato právní úprava není dostačující. Hlavním důvodem, ze kterého práce vyvozuje nedostatečnost úpravy, je její stručnost, která klade obrovské nároky na rozhodovací činnost jednotlivých soudů. Důsledkem minimalistické úpravy jednotlivých práv je možnost odchylné interpretace a vymezení odlišného obsahu těchto práv. Úprava tak nesplňuje základní požadavek právní jistoty. Dalším nedostatkem úpravy je minimální reakce zákonodárce na technický vývoj a s tím související vývoj oblasti médií, která prostřednictvím svobody projevu velmi často zasahují do osobnostních práv. Například problematiku tzv. nových médií, která umožňují téměř každému možnost okamžitého zveřejnění vlastního názoru, zákonodárce zcela ignoruje.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of the master thesis Protection of Personality Rights in Relation to Media is the conflict between two constitutional rights – protection of personality and freedom of speech. Both of these rights are stated in the Constitutional Act No. 2/1993 thus they have an equal level of legal protection. However, conflicts can arise between the two. The thesis evaluates and analyses these two crucial rights and their conflicts.
This thesis is divided into four main chapters, which are the following: Protection of personality, Freedom of speech as a main principle of media law, Protection of personality versus freedom of speech in the practice of the Constitutional Court, and Media development and its influence on the protection of personality.
The first and the second part of the thesis analyse protection of personality and freedom of speech. The aim of the first two chapters is to present the sources of these rights, to define basic concepts, meanings and limits of these rights and to describe their possible restrictions. The third part of the thesis discusses general principles according to which possible conflict between the two rights should be solved. It also examines selected Czech court cases. Finally, the fourth chapter outlines media development since the 1970s with special emphasis on the influence that media has on protection of personality rights.
The key objective of the thesis is to answer the following question: Is the Czech legal regulation regarding possible conflicts between protection of personality and freedom of speech sufficient? Based on the detailed analysis, the thesis concludes that it is insufficient. The main reason of this conclusion is the fact that the legal regulation is strikingly brief. Because of that significant responsibility for the decisions is moved to individual courts and judges. Another consequence is a possibility different interpretation of the rights and thus also a different judicial decision. Therefore, the legal regulation does not fulfil the key requirement of legal security. Another shortcoming of the legal regulation in this matter is almost no response to technical advancement and to related media development. Freedom of speech as expressed in current media often interferes with protection of personality rights. So-called new media, for instance, allows practically everyone who has an Internet connection to share and publish their personal opinion almost immediately.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK