Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Úspěšná inteligence v praxi – kvalitativní studie vývoje úspěšných podnikatelů
Název práce v češtině: Úspěšná inteligence v praxi – kvalitativní studie vývoje úspěšných podnikatelů
Název v anglickém jazyce: Successful intelligence in practice – a qualitative study of the development of successful entrepreneurs
Klíčová slova: podnikatel, inteligence, osobnost, učení, vzdělávání
Klíčová slova anglicky: Etrepreneur, intelligence, peronality, learning, educating
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (41-KPSY)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Jiří Mudrák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 21.02.2013
Datum zadání: 21.02.2013
Datum a čas obhajoby: 11.09.2015 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:10.04.2015
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2015
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: PhDr. Mgr. David Heider, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Hlavním cílem práce je analyzovat vývoj lidí úspěšných v praktickém podnikání z pohledu jich samotných. Hlavní pozornost bude věnována faktorům, které oni sami považují za rozhodující pro jejich vývoj (např. motivace, sebe-regulační strategie, komunikační strategie, způsob učení a přípravy, styly řešení problémů, …).

V teoretické části bakalářské práce diplomantka představí některé současné teorie zabývající se rozvojem lidí úspěšných v různých oborech či „expertů,“ například teorii úspěšné inteligence (Sternberg, 2001), teorii „deliberate practice“ (Ericsson, Charness, 1994), teorii emoční inteligence (Goleman, 2011) a podobně. Dále představí faktory, které se vývoji těchto lidí podílí (motivace, myšlení, sociální kontext, příprava, …). Specificky se zaměří na výzkumy zabývající se rozvojem úspěšných podnikatelů.

Ve výzkumné části diplomantka s využitím metody případové studie prostuduje vývoj několika (cca 2-4) úspěšných podnikatelů, popíše faktory, které oni sami vnímají jako rozhodující pro jejich vývoj, a interpretuje je v kontextu představených teorií.
Seznam odborné literatury
Bloom, B.S. (1985): Developing Talent in Young People. New York: Ballantine.
Dočkal, V. a kol. (1987): Psychológia nadania. Bratislava: SPN.
Ericsson, K. A., Charness, N. (1994): Expert Performance: Its Structure and Acquisition. American Psychologist, 49, 8, 725-747.
Gladwell, M. (2009). Mimo řadu. Praha: Dokořán.
Goleman, D. (2011). Emoční inteligence. Praha: Metafora.
Hendl, J. (2005): Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Praha: Portál.
Hříbková, L. (2005): Nadání a nadaní. Pedagogicko-psychologické přístupy, modely, výzkumy a jejich vztah ke školské praxi. Praha, Univerzita Karlova., Pedagogická fakulta.
Sternberg, R.J. (2001). Úspěšná inteligence: Jak rozvíjet praktickou a tvůrčí inteligenci. Praha: Grada.
Sternberg, R.J. (2004). Successsful intelligence as a basis for entrepreneurship. Journal of business venturing, 19, 189-201.
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce se zabývá tématem úspěšné inteligence a s ní spojeným úspěchem v podnikání. Cílem této práce je pochopit osobnost podnikatele, jeho myšlení, a čím jsou tito jedinci charakterističtí. Práce je především zaměřena na schopnosti, osobnost a osobní rozvoj těchto jedinců. Účelem práce je pochopit mechanismy chování a myšlení, vedoucí nejen k dosažení zisku, ale i k jeho udržení a dlouhodobé prosperitě. Teoretická část se zabývá schopnostmi podnikatele, především koncepty úspěšné inteligence a emoční inteligence, které jsou dle zmíněných autorů důležitější než pouhý inteligenční kvocient. Dále je zde popsána osobnost podnikatele a její charakteristické rysy. Poslední kapitola teoretické části se zabývá způsoby, jakými se podnikatelé učí a vzdělávají. Praktická část práce obsahuje kvalitativní studii dvou podnikatelů, kteří byli zkoumání pomocí metod polo-strukturovaného rozhovoru a zúčastněného pozorování. Výsledky byly interpretovány v kontextu teorií popsaných v teoretické části této bakalářské práce. Pro analýzu dat je užita metoda segmentace, tedy třídění podle určitých kritérií a vzájemné porovnávání dvou výzkumných subjektů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis deals with the topic of succesful inteligence and succes in entrepreneurship. The goal of the bachelor thesis is to understand what is defferent in entrepreneur´s personality and his way of thinking from common population. The thesis is primarily focused on abilities, personality and development of personality of this individuals. The purpose is to understand mechanism of behavior and thinking which cause economic profit and its maintenance and long-term prosperity. The teoretical section deals with abilities of entrepreneurs especially the concept od successful inteligence and emotional inteligence, which are, acording to mentioned authors, more importatnt than intelligence quotient. There is also described entrepreneur personality and his distinctive features. The last chapter deals with the ways in which entrepreneurs learn and educate. The practical section contains quantitative study of two entrepreneurs, which were analysed by method of semi-structured interview and participating observation. The results of this study was interpreted in context of theories described in the theoretical section of this bachelor thesis. For the analysis of data is used method of segmentation – sorting data on the basis of definite criteria and comparing of two research subjects.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK