Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Jazykové hry ve 3. a 4. ročníku na prvním stupni ZŠ
Název práce v češtině: Jazykové hry ve 3. a 4. ročníku na prvním stupni ZŠ
Název v anglickém jazyce: Language games in the 3rd and 4th year of primary school
Klíčová slova: jazyk, hra, didaktická hra, jazyková hra, český jazyk, vyjmenovaná slova, slovní druhy, motivace
Klíčová slova anglicky: language game, educational game, language, Czech language game, listed words, Word types, motivation
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra českého jazyka (41-KCJ)
Vedoucí / školitel: PaedDr. Simona Pišlová, Dr.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 21.02.2013
Datum zadání: 21.02.2013
Datum a čas obhajoby: 21.05.2014 00:00
Místo konání obhajoby: 21.5.2014
Datum odevzdání elektronické podoby:14.03.2014
Datum proběhlé obhajoby: 21.05.2014
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: PhDr. Ladislav Janovec, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Studentka prostuduje literaturu a učebnice, sestaví dotazník pro učitele, sesbírá osvědčené hry a vytvoří a vyzkouší hry nové.
Seznam odborné literatury
Pišlová,S.: Jazykové hry, Fortuna 2008
Bakalář,R.: I dospělí si mohou hrát 1976
Zapletal,M.: Velká encyklopedie her, I.-IV.díl, 1985
Schneiderová,E.: Jazykové hry a hříčky, Portál 2010
Čechová,M.-Oliva,K.: Hrátky s češtinou I.SPN 1993 a II. ISV 2001
Houser,P.:Hry se slovy a jazykem, Portál 2002
učebnice, pracovní sešity, dětské časopisy
Předběžná náplň práce
Český jazyk je pro některé žáky předmětem nepřitažlivým a nezábavným. Ve své práci se zabývám jazykovou hrou, kterou bych chtěla podpořit zájem o tento předmět. V teoretické části vymezuji učivo o slovních druzích a vyjmenovaných slovech. Popisuji algoritmy a zásady, které by se při tomto učivu měly dodržovat. Dále se zabývám vymezením pojmu hra a jejímu místu v životě dítěte. Také vysvětluji pojmy didaktická hra a jazyková hra. V praktické části vyhodnocuji dotazník, který se týká jazykových her ve třetím a čtvrtém ročníku. Vyhodnocuji v něm, jak učitelé na hry nahlížejí, jak k nim žáky motivují a zda hrají žáci tyto hry se zájmem. Tato část také obsahuje zásobník jazykových her, které jsou určeny k upevnění a procvičení učiva vyjmenovaných slov a slovních druhů.
Po určitých úpravách můžeme tyto hry využít i při procvičení jiného učiva v českém jazyce.Snažila jsem se co nejvíce propojit teorii s praxí. Hlavním cílem mé práce je, aby uvedené poznatky a hry přinesly žákům zajímavější a zábavnější metody výuky.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Czech language is an unattractive and boring subject for some pupils. In this work I deal with linguistic game, by which I would like to promote interest in the subject. In the theoretical part I determine the subject matter of the word classes, new algorithms and principles that should be followed in the curriculum. In addition, there is a definition of game and its place in the life of a child. Other concepts, such as “didactic play” and “language game”, are explained as well.In the practical part I analyze the questionnaire, which is concerned with language games in the third and fourth year of primary school. I evaluate teachers´ opinions on play, if they involve games during their lessons and whether pupils play these games with interest or not. This section also contains a reservoir of language games that are designed to practice and consolidate the particular curriculum. I tried to link theory with practice as much as possible. The main aim of my thesis is to use games to make teaching methods more interesting and fun for children.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK