Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sport a ideologie: Žurnalistika na stránkách vybraných československých sportovních časopisů v letech 1945-1952
Název práce v češtině: Sport a ideologie: Žurnalistika na stránkách vybraných československých sportovních časopisů v letech 1945-1952
Název v anglickém jazyce: Sport and ideology: Journalism on pages of selected Czechoslovakian sport magazines in 1945-1952
Klíčová slova: Ideologie, sport a politika, sportovní žurnalistika, Československo 1945–1952, kvalitativní analýza.
Klíčová slova anglicky: Ideology, sport and politics, sport journalism, Czechoslovakia 1945–1952, qualitative analysis.
Akademický rok vypsání: 2007/2008
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Petr Bednařík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 28.11.2012
Datum zadání: 22.05.2013
Datum a čas obhajoby: 29.04.2015 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:10.03.2015
Datum proběhlé obhajoby: 29.04.2015
Oponenti: prof. PhDr. Marek Waic, CSc.
  prof. PhDr. Aleš Sekot, CSc.
 
 
Předběžná náplň práce
Předkládaná disertační práce je kvalitativní obsahovou analýzou zabývající se pronikáním politických a společenských změn v Československu v letech 1945–1952 do specifických mediálních obsahů, v tomto případě dobového sportovního tisku. Hlavním podkladem pro tuto studii byly dokumenty a fyzická data vybrané z dobových tělovýchovných a sportovních časopisů, pro nastínění historických reálií jsem použila monografie mapující historii poválečného Československa.
V zahraniční vědecké literatuře se objevuje mnoho prací, které pojednávají o pronikání ekonomických a politických elit do sportu. Profesionální sport generuje velké finanční prostředky a zároveň skýtá potenciál pro využití i zneužití různými ideologiemi a tyto jevy se pak přirozeně odráží i v jeho medializované podobě. V českém akademickém diskurzu však chybí studie konkrétních příkladů, který vychází z českého potažmo československého prostředí. Tento výzkum je pokusem ukázat sepjetí politiky a sportu v prvních sedmi letech po druhé světové válce, kdy Československo prošlo obdobím výrazných politických a společenských změn. Tyto změny provázely ideologické souboje, které pronikly do všech sfér lidské činnosti. Nově nastoupivší politická garnitura reprezentovaná Komunistickou stranou Československa využívala všechny prostředky včetně sportovního tisku k nastolení a potvrzování dominantního diskurzu.
Na základě provedené analýzy lze říct, že se sportovní časopisy mezi lety 1945 až 1952 výrazně proměnily po obsahové i formální stránce. Z původně jazykově, názorově i obsahově pestrých periodik zaměřených převážně na elitní sportovce a jejich výkony se časopisy staly spíše politicko-ideologickými příručkami pro vychování ideologicky uvědomělého občana socialistického státu. Sport přestává být hlavním tématem sportovních listů, tím se nově stává právě výchova socialistického člověka. Fyzická stránka je z hlediska této výchovy vhodná především kvůli brannosti a připravenosti k obraně vlasti před znepřátelenými armádami.
Tělovýchova prováděná pro vlastní potěšení není žádoucí. Velkými změnami prošla také formální stránka, periodika zjednodušila svůj styl, na druhou stranu přidala po vizuální stránce tradiční levicové symboly v duchu socialistického realismu. Právě z tohoto důvodu jsem se rozhodla zařadit i fotografie, které nejlépe vystihnou změny formální stránky. Věnuji se jim i textově, proto je má disertační práce obsahuje přímo v textu, nikoliv v obrazové příloze.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This paper shows how sport journalism reflects dominant ideology in society on the example of Czechoslovak sport magazines printed in 1945–1952. The research uses qualitative analysis of the specific media contents and also exploits literature about historical and political changes in Czechoslovakia during the first ten years after the World War II.
A great deal of research has been published about connection of sport and politics in foreign literature, however there are not many studies describing this topic in Czech (formerly Czechoslovak) discourse.
Especially on the beginning of the 1950’s, there was a clash of opposing ideas and concepts between democratic and communist ideologies. This battle was conducted all over Czechoslovak society. Sport and sport journalism were not excluded. New political establishment represented by the Communist Party used sport press for spreading and confirmation of its dominant ideology. This work maps the ways how political power used sports media for specific political purposes.
According to the results of this research it seems that sport magazines published between 1945 and 1952 had come trough big changes. Originally very rich and diverse magazines that described best results of athletes and teams and also sport of amateurs changed to ideological handbook for citizens conformable for new communist regime. Sport is not main topic of sport magazines anymore. Physical activity was welcomed in consideration of preparation for army, but physical activity doing just for fun was ineligible. Also language of sport journalism has changed in lot of manners, sports writing became more serious, there were no space for humor or soft topics. Sport texts also showed very simple dichotomy between writing about communist states and the rest of the world (especially United States of America), everything coming from states of western Europe or Northern America was wrong, on the other hand everything coming from the Soviet Union was the right example to follow. Sport magazines changed also visually. They turned to more simple graphic style, on the other hand the number of visual symbols of
new politic power (such as red star, or symbols connected with new visual culture called socialistic realism) increased. For that reason I decided to add photographies into the text in order to show the difference between previous and newly set style.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK