Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Stálost objektu jako metoda pro výzkum vyšších kognitivních funkcí primátů
Název práce v češtině: Stálost objektu jako metoda pro výzkum vyšších kognitivních funkcí primátů
Název v anglickém jazyce: Object permanence as a method to study higher cognitive functions of primates
Klíčová slova: primáti, makak rhesus, kognitivní funkce, stálost objektu, preference nových objektů, neofobie, neofilie
Klíčová slova anglicky: primates, rhesus macaque, cognitive functions, object permanence, novel object preference, neophobia, neophilia
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: PhDr. RNDr. Tereza Nekovářová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.11.2012
Datum zadání: 21.12.2012
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2014
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2014
Oponenti: prof. RNDr. František Sedláček, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Stálost objektu je kognitivní schopnost umožňující jedinci uvědomovat si existenci určitého objektu, i když není bezprostředně přístupný jeho smyslovému vnímání. Je nezbytná pro mentální reprezentaci a manipulaci s objekty.
Tradičně byla stálost objektu zkoumána v humánní psychologii. Piaget studoval rozvoj této schopnosti v ontogenezi a rozdělil ji do šesti navazujících stádií, podle obtížnosti úloh. Nejprimitivnějším stádiem je schopnost fixovat zrakem pohybující se objekt. Nesložitější stupeň předpokládá mentální manipulaci s objektem.
Schopnost je zkoumána i u řady živočišných druhů, především primátů. V literatuře věnující se stálosti objektu u makaků existují ovšem značné rozpory.
Provedeme experimenty ověřující, zda naivní makakové (neténovaní v žádné kognitivní úloze) mají kognitivní kapacitu dosáhnout nejvyššího stádia stálosti objektu.
Tato metodika bude sloužit nejen k testování stálosti objektu, ale i dalších kognitivních schopností, například testovat neofobii a neofilii vůči objektům a potravě.

Projekt se soustředí na následující otázky:
1. Ověření stupně stálosti objektu u naivních makaků.
2. Testování neofobie vs. neofilie v testu s nepotravními stimuly
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Object permanence is a cognitive ability allowing subjects to realize the existence of an object, even if it is not accesible to sensory perception. It is necessary for the mental representation and manipulation of objects.
Tradicionally, the object permanence is examined by humane psychology. Piaget studied the ontogenetic development of this ability and he divided it into six stages. The easiest stage is the ability to visually fixate a moving object. The most difficult stage involves the mental manipulation of the object.
The ability is studied with a variety of animal species, particularly primates. There is considerable inconsistency in the literature dedicated to the object permanence in macaques.
We will perform experiments that verify the existence of the highest stage of object permanence in naive macaques.
We will use proposed design not only to study object permanence, but also for example to study other cognitive abilities as an ability to differentiate numbers, size or volume of objects, and particulary, neophobia or neophilia.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK