Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Postavení a činnost Evropské centrální banky
Název práce v češtině: Postavení a činnost Evropské centrální banky
Název v anglickém jazyce: The position and activities of the European Central Bank
Klíčová slova: Evropská centrální banka; monetární politika; cenová stabilita; bankovní sektor v EU; finanční krize; evropská dluhová krize
Klíčová slova anglicky: European central bank; monetary policy; price stability; EU banking sector; financial crisis; European debt crisis
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Petr Kotáb, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 07.11.2012
Datum zadání: 07.11.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.06.2013
Datum a čas obhajoby: 24.06.2013 11:00
Místo konání obhajoby: 322
Datum odevzdání elektronické podoby:23.03.2013
Datum proběhlé obhajoby: 24.06.2013
Oponenti: doc. JUDr. Michael Kohajda, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové práce je zhodnotit, jaký vliv má rozhodování Evropské centrální banky, jakožto nejvyšší bankovní autority, na ekonomiku eurozóny a především se zamyslet nad tím, jak se ECB zapojila do řešení nedávné finanční a přetrvávající evropské dluhové krize.
První dvě kapitoly představují spíše teoretickou část práce, ve které se autorka věnuje obecně významu a roli ECB v průběhu evropské integrace, včetně jejího vzniku, struktury jejího vedení a vnitřních rozhodovacích procesů.
Druhá kapitola se detailněji zaměřuje na úkoly a pravomoci ECB s důrazem především na monetární politiku a vysvětlení, jak se opatření přijatá v rámci monetární politiky přetransformují do podmínek reálné ekonomiky pomocí tzv. transmisního mechanismu. Ve druhé kapitole je také blíže rozvedena primární úloha ECB, jíž je udržovat cenovou stabilitu.
Druhá polovina této diplomové práce má spíše analytický charakter a reflektuje aktuální trendy a vývoj v bankovním sektoru v EU s akcentem na postoje ECB. Pojednává o nedávné finanční krizi a s ní souvisejících nových regulatorních pravidlech.
Finanční krize mívají určité společné charakteristiky jako například původ svého vzniku, který často spočívá v nadměrné a rychlé expanzi úvěrů, ve zvyšování dluhové páky, v cenových bublinách anebo v rapidně se snižujících kvalitativních standardech úvěrování. Genezi a vývoj nedávné finanční krize přiblíží třetí kapitola, kde se autorka mimo jiné zaměřuje na kroky, které ECB podnikla v protireakci na nastalou situaci, včetně komparace protikrizových opatřeních přijatých americkou centrální bankou FED a britskou Bank of England.
Závěr práce je věnován zkoumání úzkého vztahu bankovního sektoru a vlád jednotlivých zemí, přičemž poukazuje na jeho propojenost s veřejnými financemi, což má v krizových dobách negativní dopady na hospodářství daných států. V této souvislosti se autorka odkazuje na statistické údaje, které reflektují, jak se finanční a následně dluhová krize odrazily na výkonnosti ekonomik EU a jak se v praxi projevily zásahy ECB.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this diploma thesis is to evaluate what influence has the ECB decision-making on the Eurozone economy and above all to consider the ECB’s involvement in solving of the recent financial and persisting European debt crisis.
First two chapters represent rather a theoretical part of the thesis, in which the author is dealing generally with the importance and the role of the ECB in the course of the European integration, including its origin, its management structure and internal decision-making process.
The second chapter focuses in detail on the ECB’s tasks and competencies with emphasise mainly on the monetary policy and on the clarification how a so called transmission mechanism enables the measures adopted within the monetary policy to transform into the real economy. There is also more elaborated the primary task of ECB which is to maintain the price stability.
The second part of this thesis is more analytical and reflects current trends and development in the EU banking sector with an accent on the ECB’s attitudes. The recent financial crisis is discussed in the third chapter together with the new regulatory rules.
Financial crisis tend to have some joint characteristics like e.g. the source of their origin that often lies in an excessive and rapid loan expansion, in leverage increase, in price bubbles or in the fast lowering qualitative standards of loans. The genesis and the development of recent financial crisis is described in the third chapter, in which the author concentrates besides other things on the steps taken by the ECB in its response to a present situation, including the comparison with the emergency measures adopted by the FED and by the Bank of England.
The last chapter is dedicated to examine the close relation between the banking sector and some individual governments. This relation highlights the interconnection with public finance, which results in negative impacts on the economies of given states during the crisis period. In this connection the author points out the statistical data that are indicating how the financial and consequently the debt crisis have been reflected on the performance of EU economies and what impact the ECB’s interventions have had in practise.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK