Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Smluvní závazkové vztahy v mezinárodním právu soukromém
Název práce v češtině: Smluvní závazkové vztahy v mezinárodním právu soukromém
Název v anglickém jazyce: Contractual obligations in private international law
Klíčová slova: Mezinárodní právo soukromé, Pracovní smlouva, Skončení pracovního poměru
Klíčová slova anglicky: Private International Law, Employment Contract, Termination of Employment
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Monika Pauknerová, CSc., DSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.04.2013
Datum zadání: 30.03.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.05.2015
Datum a čas obhajoby: 12.05.2015 08:30
Místo konání obhajoby: místnost č. 317
Datum odevzdání elektronické podoby:30.03.2015
Datum proběhlé obhajoby: 12.05.2015
Oponenti: JUDr. Petr Dobiáš, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tématem této diplomové práce jsou „Smluvní závazkové vztahy v mezinárodním právu soukromém“, podtématem pak „Pracovní smlouva“. V rámci takto vymezeného tématu se pak práce věnuje tomu, jak české soudy vykládají pracovní smlouvy založené podle amerického práva.
Kapitola první nastiňuje odlišné pojetí práva v České republice a Spojených státech amerických plynoucí z odlišného právně-historického vývoje.
Druhá kapitola pojednává o českém mezinárodním právu soukromém a jeho postavení v rámci českého soukromého práva, neboť to jsou zásadně české kolizní normy, jichž český soud používá.
Třetí kapitola se zaměřuje na dva konkrétní spory ze soukromoprávních poměrů s mezinárodním prvkem, které české soudy projednávaly a rozhodovaly. Předmětem obou sporů bylo posouzení platnosti výpovědi z pracovního poměru dané zaměstnavatelem a otázek souvisejících.
V poslední kapitole tyto českými soudy řešené otázky posuzuji ve světle současné právní úpravy, přičemž aplikuji normy soukromého cizineckého práva zakotvené v zákoně č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém, dále procesní normy nařízení Brusel I bis, kolizní normy zakotvené v zákoně č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním a rozhodné právo USA, resp. státu DC. Dále na zkoumané soukromoprávní poměry s mezinárodním prvkem aplikuji imperativní normy nařízení Řím I.
Cílem této práce bylo také zhodnotit, zda ustanovení zákoníku práce, která omezují zaměstnavatelovu výpověď, jsou imperativními ustanoveními. Ze zkoumání vzešlo, že ustanovení uvedená v §363 ZPr jsou ustanoveními ve smyslu čl. 8 Řím I, tedy kogentními ustanoveními vnitrostátního práva, kterým čl. 8 Řím I v rámci předmětu jejich úpravy přiznává status ustanoveních imperativních. V souvislosti se skončením pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele je tak imperativně ustanovena ochrana těhotných žen a rodičů na mateřské či rodičovské dovolené.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The theme of this thesis is “Contractual Obligations in Private International Law” and the subtopic is “Employment contract”. Within such a defined theme, the thesis examines how Czech courts interpret employment contracts established under the US law.
The first chapter outlines the different conceptions of the law in the Czech Republic and the United States of America as a result of different legal and historical development.
The second chapter discusses the Czech Private International Law and its position within the Czech Private Law, because a Czech court basically applies Czech conflict rules.
The third chapter focuses on two particular disputes of private relationships with an international elements that Czech courts discussed and decided. The subject of both disputes were to assess the termination of employment and other related issues.
The aim of the last chapter is to consider these disputes in the light of current legislation. In order to do that I apply Act on Private International Law, as well as Regulation on jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in civil and commercial matters (Brussels I bis), then Act on Private International and Procedure and the US Labour Law. Furthermore, I also apply mandatory rules of Regulation on the law applicable to contractual obligations (Rome I).
The aim of this thesis was also to evaluate whether the provisions of the Czech Labour Code, which limit the termination of employment, are the imperative ones. According to overall conclusion, it can be said that these Czech Labour Code provisions, enumerated in § 363, are imperative provisions within the meaning of Rome I Article 8. Therefore, pregnant women and parents on maternity or parental leave are under the protection of these imperative rules and the termination of employment in such cases would be considered void.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK